09 Eylül 2020, 19:21 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Belediye Başkanı da takip ediyor

Belediye Başkanı da takip ediyor

Belediye Başkanı da takip ediyor...

HİRFANLI BARAJI SULAMA PROJESİNİN
2023 YATIRIM PROGRAMINA ALINMASI HEDEFLENİYOR

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından 2023 yılında yatırım programına alınması hedeflenen Hirfanlı Çıkınağıl Pompaj Sulaması Projesi ile Evren ve Şereflikoçhisar İlçelerine ait toplam 13.228 hektar alan suya kavuşacak.

PLANLAMA VE PROJE İHALESİ YAPILMIŞTI
Bilindiği üzere Hirfanlı Çıkınağıl Pompaj Sulamasının planlama ve proje yapımı 01.11.2017 tarihinde tamamlanmıştı. DSİ tarafından yapılan ihale ile Birlik Müh.Müş.San. ve Tic.A.Ş. + Hidro Dizayn Müh. Müş. İnş. Ve Tic. A.Ş. ortak girişimine ihale edilen projenin sözleşmesi 05.01.2018 tarihinde imzalandı.

Sözleşme bedeli 2.795.000 TL olan projenin yapımına, 15.01.2018 tarihinde başlanılmış, işin bitirilme tarihinin de 07.09.2021 olduğu belirtilmişti.

PROJENİN SON DURUMU
15.01.2018 tarihinden itibaren başlanılan planlama ve proje yapımında son durum ise şöyle;
Bugüne kadar planlama ve proje yapımının fiziki olarak %7’sinin gerçekleştirildiği ifade edilirken işin muhtevasında barajdan toplam brüt 13.228 hektar tarım arazisinin borulu sistem ile pompajlı olarak sulanacağı ayrıca, DSİ’den edinilen bilgilere göre; proje ön raporu çalışmalarının tamamlandığı, planlama ara raporunun incelendiği, 83 m terfi yüksekliğinin ekonomik olduğu belirlenerek DSİ Genel Müdürlüğünce uygun görüldüğü ifade edildi.

Planlama çalışmalarının da devam ettiği belirtilirken Sondaj Uygulama Planının onayı için DSİ Bölge Müdürlüğü’ne sunulduğu ve Pompa istasyonları için ise Orman Genel Müdürlüğü’nden gerekli izinlerin alma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

2023 YILINDA YATIRIM PROGRAMINA TEKLİF EDİLECEK
Söz konusu proje için onay ve gerekli izinlerin alınmasından sonra şebeke ve pompa istasyonlarının projelerine başlanılacağa belirtilirken işin projesinin 2021 tarihinde tamamlanmasına müteakip ödenek durumuna göre 2023 yılında yatırım programına teklif edilerek inşaat işlerine başlanılacağa kaydedildi.

Eski ilçe Kaymakamımız olan Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, söz konusu proje ile ilgili olarak; dosya hazırlatmış, konuyu ilgili yerlere ileterek gerekli çalışmaları yapmış  ancak fazla mesafe kaydedilememişti. Bir önceki kaymakamımız Sedat Yıldırım da; İlçemizde göreve başladığı ilk günden itibaren “Devlette devamlılık” ilkesi gereği projenin devamını sağlamak amacıyla bir takım çalışmalarda bulunmuş ve netice itibariyle Hirfanlı Çıkınağıl ve Kacarlı Sulaması projesinin planlama ve proje ihalesi gerçekleştirilmişti.

BELEDİYE BAŞKANI DA TAKİP EDİYOR
Diğer yandan söz konusu proje ile ilgili Belediye Başkanı Memiş Çelik’in de ilgilendiği ve konuyla ilgili bir dosya hazırlanıp Bakanlar ve milletvekillerine iletilerek gerekli desteklerin istenildiği öğrenildi.

PEÇENEK BARAJINA DESTEK SAĞLAR MI?
Gerek içme suyu olarak gerekse arazi sulamada kullanılan Peçenek Barajındaki suyun, iki yıl sonra biteceği öngörülürken 2023 yılında yatırım programına alınması düşünülen Hirfanlı Barajı sulama projesinin, Peçenek Barajına destek sağlayıp sağlamayacağı belirsizliğini koruyor.  


  10 Eylül 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 850 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri