13 Mayıs 2020, 15:11 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

4 saat keyfini çıkardılar

4 saat keyfini çıkardılar

4 saat keyfini çıkardılar...

Corona virüsü salgını nedeniyle 50 gündür evlerinden çıkamayan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar sokağa çıktı. Vatandaşlar, boş sokakların tadını çıkardı.

İçişleri Bakanlığı, 8 Mayıs saat 24.00 ile 10 Mayıs saat 24.00 arasında 24 ilde sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin genelge yayımlamıştı.

Beşinci kez uygulanan hafta sonu kısıtlamasında bu kez 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlara, 4 saat izin verildi.

65 yaş üstü vatandaşlar, 10 Mayıs Pazar günü 11.00-15.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabildi.

İLÇEMİZDE DE 65 YAŞ VE ÜSTÜ VATANDAŞLAR SOKAKTA İDİ
Tüm yurtta olduğu gibi İlçemizde de 65 yaş ve üstü vatandaşlar, 4 saat süresince sokağa çıktı.
Kimi yürüyüş yaptı, kimi parklarda oturdu, gezdi, temiz hava aldı.

50 GÜN SONRA DIŞARI ÇIKTIK
50 gün sonra dışarı çıkarak hava alan 65 yaş üstü vatandaşlar, dışarı çıkmanın nasıl bir duygu olduğunu şöyle ifade ettiler;

Arif Cömert; “Eşim Ayşe Cömert’le birlikte dışarı çıkamıyorduk. Bugünü de fırsat bilerek dışarı çıktık. Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederiz. Bizleri korumaya çalışıyor” dedi.

Kıbrıs Gazileri Yaşar Ünaltekin ile Doğan Göktaş; “50 gündür evdeydik. Bugün de hava almaya çıktık. Bize bu fırsatı veren Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederiz” dedi.

Aşır Doğruer; “50 gündür dışarı çıkamıyorduk. Bugün de dışarı çıkarak temiz hava alıyoruz.”dedi.

Haviş İlgen; “4 saatlik izni değerlendiriyoruz. Eşim Osman ile birlikte parkta oturuyoruz, yürüyüş yapıyoruz, temiz hava alıyoruz.”şeklinde konuştular.

Hayali Altıncı; “Eşim Emine Altıncı ile birlikte 50 gündür dışarı çıkmıyorduk. Sağolsun Cumhurbaşkanımız 4 saatlik bir fırsat tanıdı. Biz de bu fırsatı değerlendirerek dışarı çıktık. Yürüyüş yapıyoruz. Teşekkür ederiz” dedi.

Nazmi Koçak; “Bugün bizlere verilen izni değerlendiriyorum. Yürüyüş yapmak için sokağa çıktım. İçeride çok sıkılmıştık. Bize bu imkanı verdiğinden dolayı Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

KEYFİNİ ÇIKARDILAR
4 saat boyunca sokakta kalmanın keyfini çıkaran 65 yaş ve üstü vatandaşlar, süre dolduğunda güzel günlerin umuduyla tekrar eve döndüler.

*2 günlük yasakta Şereflikoçhisar
48 saatlik bir Sokağa Çıkma Yasağını daha geride bırakırken hafta sonunda uygulanan 2 günlük sokağa çıkma yasağına, Şereflikoçhisarlıların riayet ettiği gözlemlendi.

İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelge kapsamında, 8 Mayıs saat 24.00 ile 10 Mayıs saat 24.00 arasında büyükşehir statüsündeki Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ile Zonguldak il sınırları içinde bulunan tüm vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlanmıştı.

Genelge kapsamında da, hafta sonunda Şereflikoçhisarlılar iki günlük yasağa uydu.

ÇİÇEKÇİLER AÇIKTI
10 Mayıs Pazar gününün “Anneler Günü” olması dolayısıyla sokağa çıkma kısıtlaması olan 9 Mayıs Cumartesi ve 10 Mayıs Pazar günleri evlere servis şeklinde hizmet sunmak üzere sadece çiçek satan iş yerleri açıktı.

DİĞER AÇIK İŞYERLERİ
Ayrıca; 9 Mayıs Cumartesi ve 10 Mayıs Pazar günleri sadece evlere paket servis şeklinde hizmet sunmak üzere lokanta ve restoran tarzı işyerleri ile veteriner klinikleri ile fırınlar açıktı. Elektrikçiler, tüpçüler ve petrolcüler ise yine nöbet usulü hizmet verdiler.

DENETİMLER YAPILDI
Kaymakam Sedat Yıldırım kontrolünde, İlçe Emniyet ekipleri şehir merkezinde 3 noktada iki günlük sokağa çıkma yasağı boyunca gerek araçlarla gerekse yaya olarak dışarıda gezen vatandaşları kontrol etti, uyarılarda bulundu. Uymayanlara ise ceza yazıldı.


  14 Mayıs 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1811 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri