30 Ekim 2019, 13:48 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Cumhuriyet Rejiminin İlanı

Cumhuriyet Rejiminin İlanı

Cumhuriyet Rejiminin İlanı...Ulu Önder, NUTUK’ta Cumhuriyetin ilanından bir gün öncesini, yani 28 Ekim akşamını şöyle anlatır:


“Gece olmuştu. Çankaya’ya gitmek üzere Meclis’ten ayrılırken koridorda beni beklemekte olan Kemalettin Sami ve Halit paşalara rastladım Ali Fuat Paşa Ankara’dan ayrılırken bunların Ankara’ya geldiklerini o günkü gazetede ‘bir uğurlama ve karşılama’ başlığı altında okumuştum. Daha kendileriyle görüşememiştim. Benimle görüşmek için  geç vakte kadar orada beklediklerini anlayınca akşam yemeğine gelmelerini,  Milli Savunma Bakanı Kazım Paşa’ya ve Fethi Bey’e de Çankaya’ya benimle gelmelerini söyledim.

Çankaya’ya varınca orada beni görmek üzere gelmiş olan Rize milletvekili Fuat ve Afyonkarahisar milletvekili Ruşen Eşref beylere rastladım. Onları da yemeğe alıkoydum. Yemek yenirken ‘Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz’ dedim.”

Atatürk’ün bir gün önce Çankaya Köşkü’nde arkadaşlarına açıkladığı Cumhuriyet 29 Ekim 1923’te Meclis’te vekillerin oy birliği ile kabul edildi. Bu karar aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğunun sonu demekti. Vahdettin, Boğaz’a demirlemiş olan İngiliz zırhlısına binerek yurtdışına gitti.

Meclis’teki oylama ile birlikte artık Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştu. Ülkenin önünde yeni, aydınlık ve güzel günler vardı.  Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetten aldığı güç ile birbiri ardına gerçekleştirdiği  devrimlerle Türk halkını ümmetlikten, bireyi kulluktan kurtardı.

O’nun hayata geçirdiği yaşamın her alanında çığır ve yenilik açan devrimler birçok lider tarafından örnek alındı, ülkelerinde uygulanmaya başlandı.

Atatürk’ün en büyük eseri Cumhuriyet özgürlüktür, bağımsızlıktır, demokrasinin olmazsa olmazıdır. Cumhuriyet, eşitliktir, adalettir, insan haklarına saygıdır. Cumhuriyet emeğe saygıdır, hukukun üstünlüğüdür, ayrımcılığa, eşitsizliğe karşı çıkmaktır. Cumhuriyet çoğulculuktur. Ancak, azınlığın, ezilenlerin hakkını savunmaktır. Cumhuriyet geleceğe umutla bakabilmektir. Cumhuriyet ülkesini sevmek, değerlerline sahip çıkmak ve korumaktır. Kısaca Cumhuriyet, yaşamın her alanında, özgür ve çağdaş anlamda birey olmak, hayatını sürdürebilmektir.

İşte böylesine anlamlı bir bayramı armağan etti Atatürk Türk halkına Ulu Önder. Karanlık kafalıların, yobazların öcü gibi korktuğu Cumhuriyet, Ulu Önder’in 1923’te belirlediği hedefler doğrultusunda akamete uğratılmaya çalışılsa da yoluna dimdik devam ediyor. O kadar aşağılanmaya, hor görülmeye, hatta yok edilmek istenmesine rağmen Türk halkı tarafından kararlıkla sahipleniliyor, ayakta duruyor.

Küllerinden yeniden doğmanın güzel bir örneği olan, dünyanın imrenerek baktığı Cumhuriyet, bazı karanlık kafalılar tarafından görmezden gelinmeye, aşağılanmaya çalışılsa da değerinden hiçbir şey yitirmiyor, aksine daha da güçleniyor.

Atatürk’ün liderliğinde kurulan Cumhuriyetimizin 96. yıldönümünü en içten dileklerimle kutlarım. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet var olacaktır…


   31 Ekim 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1365 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.141 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım