27 Kasım 2019, 13:54 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Atatürk’ü Sevmek Yürek İster

Atatürk’ü Sevmek Yürek İster

Anadolu’nun bağrından çıkıp Selanik’e göç etmiş bir ailenin oğlu için...Anadolu’nun bağrından çıkıp Selanik’e göç etmiş bir ailenin oğlu için 159 ülkenin Devlet veya  Başbakanları aşağıdaki bildiriyi yayınlamışlardır. Bu güzel yaklaşım, kaç devletin liderine nasip olabilmiştir? Ama ülkemizde onu yıpratmak için gece gündüz çaba gösteren vefasızlar da yok değil.


UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu)

1978 yılında Paris’te BM’ni UNESCO kültür kolu, genel kurul toplantısı yaparken, başkanlık divanına 11 ülkenin imzaladığı bir önerge verilmişti.

Bu önergeye İsveç delegesi itiraz eder: Kürsüye gelen bu İsveç delegesi konuyu açıklarken, “...ben” der, Atatürk’ün büyüklüğünü elbette biliyorum. Türkler için, insanlık için, çağdaşlaşma için ne anlama geldiğini de biliyorum. Buna rağmen bir kaygım var. Onu sizinle paylaşmak için söz aldım. Evet, Atatürk bir devlet, bir cumhuriyet kurucusu. Fakat dünyada 200 devlet var, yarısından fazlası cumhuriyet. Bu kadar cumhuriyet kurucusu varken, bugüne kadar kimse için düşünmediğimiz bir olayı, şimdi bir tek Atatürk için ve Türkler için düşünüyor olursak bu ileride başımıza bir iş çıkarır mı, bilmiyorum. Ama bu endişeyi taşıyorum.

Bunun üzerine o zamanın Sovyetler Birliği delegesi söz alır. Yumruğunu masaya vurur ve 152 ülkenin delegelerine aynen şöyle söyler; ”Genç delege arkadaşım hatırlatmak isterim ki ATATÜRK öyle dünyadaki herhangi bir lider değildir, bırakın onu bir yıl anmayı her ülke her problemimizde çare olarak aramalıyız”

İsveç delegesi bu imzanın atıldığı gün mikrofona gelir ve aynen şunları söyler;

”Ben Atatürk’ü inceledim bütün ülkelerden özür diliyor ilk imzayı ben atıyorum” diyecektir.

Oylamaya geçilir, O gün, “1981 Yılının Atatürk Yılı olarak kabulüne” oy birliği ile karar verilir. 27 Kasım 1978 tarihli UNESCO genel kurulu kararı doğrultusunda, Atatürk’ün doğumunun 100’üncü yılı bütün dünyada, “1981 Atatürk Yılı” olarak kutlanmıştır.

Bu uygulama, dünyada ilk ve tektir. UNESCO, dünyadaki hiçbir lider için bugüne kadar düşünülmemiş bir uygulamayı Atatürk için yapmıştır. Bu uygulama 1981’ den bu yana bir başka lider için de tekrarlanmamıştır.

1978 Yılında UNESCO’nun Aldığı Karar

Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumunun 100. yılına rastlayan 1981 yılının tüm dünyada Atatürk’ü Anma Yılı ilan edilmesi için, 1978’da UNESCO Genel Kuruluna katılan 156 ülkenin temsilcisinin oybirliği ile kabûl edilen karar:

“Mustafa Kemal ATATÜRK
- uluslararası anlayış ve barış yolunda çaba harcamış üstün bir kişi,
- olağanüstü bir devrimci,
- sömürgecilik ve emperyalizme karşı savaşan ilk lider,
- insan haklarına saygılı,
- dünya barışının öncüsü,
- insanlar arasında hiçbir renk, din, ırk ayrımı gözetmeyen eşsiz devlet adamı,
- Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur.”

Atatürk’ü bu kadar az sözcükle bu kadar güzel anlatan bir bildiriye rastlamadım. Gerçekten anlamıyorum bazı kişilerin Atatürk’ü neden sevmediğini? Dünya, dün de bugün de Atatürk’e saygı duyuyor ve gerçek lider olarak görüyor. Bu da bize hem mutluluk hem de gurur veriyor.

Alıntı; Prof.İlknur Güntürkün Kalıpçı- Her Yönüyle İnsan Atatürk)     28 Kasım 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1834 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.156 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri