23 Ekim 2019, 12:39 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Şereflikoçhisar’ı Anlatan Kaynaklar ve Akıbetleri

Şereflikoçhisar’ı Anlatan Kaynaklar ve Akıbetleri

’Şereflikoçhisar ile ilgili kaynakları nasıl bir araya getirip derli toplu bir şekilde; öğrencilerin, araştırmacıların ve yöre insanın hizmetine sunacağız?’’...Çağdaş Şereflikoçhisar (2007), Şereflikoçhisar Bülteni (Şereflikoçhisar Belediyesi-2011), Şereflikoçhisar’da Eğitim (İlçe Mem 2008), Şereflikoçhisar ve Çevresi Yerel Ağız Sözlüğü (Erginsoy Acarbaş-2013), Tuzun Başkenti Şereflikoçhisar Yöresi-2017), Abideleri ve Kitabeleri İle Şereflikoçhisar (İbrahim Hakkı Konyalı-1971), Şereflikoçhisar Bir Sancağın Öyküsü (Mehmet Yücel- Muharrem Yücel), Çevremiz ve İlçemiz Şereflikoçhisar (Faik Özaydın-2007), Ankara İli Şereflikoçhisar (Ünsal Ban-Nevin Yörük), Şereflikoçhisar ve Parlasan Köyü Ekseninde At-Çekenler Oymağı’nın Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Hayatı (Rafet Görgülü-2009), Peçenekten Sesleniş (Ramazan Şimşek-2004) ve daha niceleri…


Yukarıda Şereflikoçhisar’da çıkan ya da Şereflikoçhisar ile ilgili olan kitap, dergi, bülten ve akademik tezlerin bir kısmı var. ‘’Ulusal Toplu Katalog’’ (TO-KAT) sisteminin arama kısmına ‘’Şereflikoçhisar’’ yazdığınızda çok daha fazlası karşınıza çıkar.
To-kat sistemi; ‘’Ülkemizdeki tüm kütüphanelerin koleksiyon bilgilerini içeren Ulusal Toplu Katalog’un oluşturulması ve kütüphane hizmetlerinin vatandaş/araştırmacı odaklı kullanımının yaygınlaştırılması olarak hizmet vermektedir. İnternet bağlantısı sağlaya bildiğiniz her araç ve ortamdan, http://www.toplukatalog.gov.tr/ adresinden Ulusal Toplu Katalog sitemi üzerinden kaynak bilgilerine ve hangi kütüphanede hatta rafta bulunduğuna ulaşabilirsiniz.

Şereflikoçhisar ile ilgi çıkan basılı kaynakların hepsini bir kütüphanede bulmanız elbette mümkün değil. Kaynak var ama ülkenin dört bir yanındaki kütüphane ve araştırma enstitülerine dağılmış vaziyette.

Şereflikoçhisar da Şereflikoçhisar ile ilgili bilgiyi bulacağınız en yakın yer Halk Kütüphaneleri gibi görünse de, halk kütüphanelerinin yerelde ve ulusal düzeyde böyle bir şeyi amaç edindiğini söylemek zor. Çünkü tüm ülkede kütüphanelere girecek kitapları T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı satın alma yolu ile temin edip halk kütüphanelerine gönderiyor. Yani Şereflikoçhisar ile ilgili bir gazeteyi, bülteni, akademik tezi, hatta kitabı almaya bilir. Peki, ‘’ben bağışlarım’’ derseniz ne olur? Şu an için T.C Kültür ve Turizm Bakanlığının böyle bir uygulaması da yok. Ne yazık ki.

Paranız ve zamanınız, birazda sabrınız varsa, kaynaklara ulaşabilirsiniz. Bunda bir sorun yok.  Ülkedeki kütüphaneler kazan ben kepçe düşüncesi, hayat felsefeniz olsun yeter ki!

Ülkemizin hatta dünyanın birçok yerindeki kütüphanelere dağılmış Şereflikoçhisar yöresine ait bilgi ve belge var. Bu tartışma götürmez bir gerçek. Bu kaynakların özetini bile çıkarmaya çalışsanız tek kitaba sığdırmanız pek olası değil.

Peki, çeşitli kütüphanelerde, ‘’Şereflikoçhisar ile ilgili kaynakları nasıl bir araya getirip derli toplu bir şekilde; öğrencilerin, araştırmacıların ve yöre insanın hizmetine sunacağız?’’ Sorusu karşımızda duruyor. Bu yazıdan sonra mutlaka bu konuya ilgi duyan kişiler olacak ve çok güzel öneriler, projeler geliştirecektir.

Ben bu köşede her yazdığım sorunlarla ilgili dilimin döndüğünce bir çözüm önerisi getirmeye çalışırım. Ama bu seferlik beni affedin. Bugüne kadar getirdiğim önerilerin başına gelenler gelmesin diye bir şey söylemek istemiyorum. Yazıyı dikkatli okuyanlar yinede bir yol gösterdiğimi görecektir. O zaman günün sorusu şu olsun, ‘’Şereflikoçhisar’ı anlatan özellikle yazılı kaynaklar ve akıbetleri ne olacak?’’ Tarihe not düşmeye devam…   24 Ekim 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1521 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Benim ELEY KÖYÜ adlı eserim de var Selam sevgi ve başarı dileklerimle.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.234 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım