05 Aralık 2018, 14:40 - Anasayfa // Konuk yazar Haberi yazdır

5 Aralık Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınması

5 Aralık Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınması

Nezahat Göçmen'in yazısı...5 ARALIK TÜRK KADININA SEÇME ve SEÇİLME HAKKININ TANINMASI

ŞEREFLİKOÇHİSAR’DA KADIN

Nezahat GÖÇMEN

5 Aralık 1934’te Atatürk, kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkı için harekete geçti. 

Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklik ile bundan tam 84 yıl önce kadınlar, en demokratik haklarına kavuştular.  “oy kullanma hakkı verilmesi” ile “seçme ve seçilme hakkı verilmesinin aynı şey olmadığını anlamayı gerektirir.

Türkiye Cumhuriyeti’nde kadınlar; 3 Nisan 1930’da çıkarılan belediye kanunu ile yerel seçimlerde, 5 Aralık 1934’de ise genel seçimlerde oy kullanma ve yönetici olma hakkına sahip olmuşlardır.

Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesi; toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk devrimlerinin en önemlilerinden birisidir. Kadınlar siyasal haklarını ilk kez 1930 yılındaki Belediye seçimlerinde kullandılar. Fransa, İtalya, Hırvatistan, Slovenya’dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, Yunanistan’dan 15, İsviçre’den ise 36 yıl önce Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştı.

Şereflikoçhisar’ın tarihsel bilgileri ışığında kadın yöneticileri araştırdım. Şereflikoçhisar Belediyesi resmi web sitesinde bulunan 64 mahalle muhtarımız arasında kadın muhtarımız yok. 42 kurum yöneticimiz arasında kadın yöneticimiz yok. 100 yıllık ilçemizde bir tane kadın belediye başkanımızın olmadığı kayıtlardadır. Kadının siyasette adı yok. Amacımız kadın erkek ayrımcılığı yapmak değil. Hep birlikte yol almak. İlçemizde ötekileştirilen kadınların sesi olduk.   Toplumsal etki yaratmak için kuruluşunda öncüsü olduğum, henüz belediyemizin tanımadığı adı hiçbir yerde olmayan Şereflikoçhisar Kadın Girişimcileri Derneği Başkanı Sayın Meryem Zorlu’nun adı hiçbir yerde yoktur.  
Derneğimiz Türkiye Kadın Girişimcileri Derneği sıralamasında kayıtlarda yerini almıştır. 1 Yıl önce emektar, girişimci kadınlarımız tarafından kurulan derneğimiz yerel ve merkezi yönetimden değer ve destek görmedi.  Şereflikoçhisar Kadın Girişimcileri Derneği için küçük de olsa finans desteği bekledik ve beklemekteyiz.  Kurumların, yeni kurulan Girişimci Kadın Derneğimize kuşkuyla yaklaşması bizi derinden üzmektedir.  İşlerimizi kolaylaştırmak bir tarafa, şartları daha da ağır hale getirmesi, “yılanın başı küçükken ezilmelidir” mantığıyla, bezdirmek için yapılanlar,  girişimci kadınların çok ihtiyaç duyduğu yakın çevre desteğini de azaltmaktadır.  “Dernek kuruldu da ne oldu?” soruları var.  Erkek egemen bir toplumda yaşamanın getirisi ve götürüsü bu olsa gerek.  Tüm başkanlıkları erkekler yapabilir mantığı hâkim.  Kadınların “eksik etek” deyimiyle büyütülmüş bir toplumda kurduğumuz derneğin ilgi ve destek görmemesi şaşırtıcı değil.  Bilinmelidir ki: 2018’de kurulan derneğimiz,  kadının toplumsal çevredeki statüsünü arttırmaya yönelik başarılı çalışmalara imza atacak bir dernek. 31 Mart 2019 yerel seçimlerde sessiz çığlığımızı duyacak; kadınların emeğine değer ve destek veren, soran, sorgulayan, samimi,  sorumluluk ve vizyon sahibi belediye başkanımız olması tek umudumuz.

Siyasetçi değilim. Bir vatandaş olarak hep seçme hakkımı kullandım. “Seçme hakkı” ülkemizdeki bütün vatandaşların eşit seviyede sahip oldukları anayasal bir haktır. Seçme ve seçilme hakkı denildiği zaman, biz kadınların her seçimde,  sorgusuz sualsiz inanarak ilçemiz belediyesi için kullandığımız oylar gelir aklıma. Geçtiğimiz aylarda sosyal medyada kadın belediye başkanımız olsa nasıl olur?  Araştırması yapıldı. “ Aman ha başımıza taş yağar.” Cümlesi  bile  yer aldı. Korkmayın!  Kadınlar başarır.  Başınıza da taş yağmaz.   Bugün gelinen noktada erkeklere “100 yıllık ilçe tarihinde siz ne yaptınız?” sorusunu sorma hakkımız var… Kadınlarımızın seçilme hakkını da kullanmasının önemi üzerinde durulmalı.  Sarah Grimke  “Aklın da zihin gücünün de cinsiyeti yoktur. “  der. Siyasi görüşü ne olursa olsun adı olan kadınlarımız var, siyaseti pek çoğunuzdan iyi düşünüp, yapabileceğine inanıyorum.

İlçemde aday olan isimlerin hepsi birbirinden değerli ve kendine münhasır özelliklere sahip. Memleket sevdasının en açık örneğini görebiliyoruz. Çıktıkları yolda iddialılar. Adayların hepsi de kendisinin belediye başkan adayı olacağına canı gönülden inanıyor.  İnanmak başarmanın yarısıdır İlçem için hazırladıkları projelerle hedefe odaklanmışlar.  Başarı hayal etmekle başlar. Eyleme geçmekle gerçekleşir. Hepsinin de amacı yaşadıkları güzide ilçemiz Şereflikoçhisar’a hizmet etmek, daha güzel bir Şereflikoçhisar yaratmak. Aday kim olursa olsun, “kazanan biz olacağız.  Kazanan ilçemiz olacak.” diyebilmektir.

Her dönem erkeklerin yönetiminde olan Şereflikoçhisar Belediyesi ve bazı ilçe belediyelerinde araştırma yaptım.   

Son zamanlarda “Artık Şereflikoçhisar’dan yol geçmeyecek. İyice küçülecek”. Söylemleri var. Bazılarımız alkış tutuyor, bazıları gözyaşı döküyor. Üzgün simgeler sosyal medyada Şereflikoçhisar halkını temsil ediyor.

Yeni yapılan yol haritası yakınlarında olanlar, mutluluk tablosu yansıtıyor. Yolun geçtiği yerlerde tarla, arsa fiyatları artacak. Hareketlilik olacak. Devasa beklentiler var. ” Oooo artık yol geçecek arsalar pahalandı.”  Ülkemde, ilçemde her zaman olduğu gibi bugün de anlayış budur. Şaşırmadım.


     (DEVAM EDECEK)

       6 Aralık 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 4801 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Leyla kocak
Degerli hemserimiz sayin Nezahat Göçmeni takdir ederek yazisini okudum.Kochisarin kanayan yarası kadınlara secilme hakkini tanınması gerekiyor.Kochisara yakışan ugku geniş Vizyon sahini Nezahat Göçmeni Belefiye baskani olarak görmek istiyoruz.
Leyla kocak
Ilcemizdeki Belediye baskani olarak görecegimz yegane insan kalemine sanlim
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk yazar Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri