23 Ekim 2019, 12:41 - Anasayfa // Tefekkür Haberi yazdır

Kacarlı Tahsin Koçak

Kacarlı Tahsin Koçak

Aslen Kacarlı’nın Hacı Bekirler sülalesinden Mevlüt oğlu Tahsin Koçak (1919-2017), ilçemiz esnaflarından olup mutemed ve mazbut bir insandı....    Aslen Kacarlı’nın Hacı Bekirler sülalesinden Mevlüt oğlu Tahsin Koçak (1919-2017), ilçemiz esnaflarından olup mutemed ve mazbut bir insandı.


    Mutemedliği ile güvenilir; mazbutluğu ile derli toplu, düzenli, düzgün, sağlam olduğunu anlatmak istedim. Bunlara bir de mütedeyyin olmasını yani dinine bağlı ve dindar olmasını da ilave etmemiz lazım.

    Evi, eskinin polis karakolu alt tarafında idi. Evinin sırt tarafında amcaoğlu Hasan Koçak’ın (Hasan Çavuş) evi, tam karşısında ise ağabeyi Tevfik Koçak’ın evi vardır. Ailecek sessiz ve sakin insanlardır.

    Kacarlı’lı baba Mevlit ve anne Ayşe’den olma Ömer, Tevfik, Abdullah ve Ayşe isminde kardeşleri var.

    Tahsin Amcamızı, biraz irice ve topluca olup, uzuna yakın boyu ve onu daha da iri ve uzun gösteren paltosu ve bir ömür boyu giydiği fötr şapkası ile hatırlıyoruz. Yolda; sağa sola pek bakmaz, dili âdeta zikir çekercesine meşgul, başı hafif öne eğik yürürdü. İnsanlara selâm verir, hâl hatır sorar, yakından ilgilenir, dedikoduyu sevmez ve yaptırmaz. Kimseye lakabı ile anmaz, yanında anıldığında ise uyarırdı. Cenaze namazlarına iştirak eder, taziyeyi ihmal etmez, gittiğinde de Kur’ân’dan âşir yani kısa sure ya da birkaç ayet okur.

    Aşir nedir, derseniz kısaca şöyle diyelim ki rahmetli Tahsin Amcamıza duaya vesile olsun:

    Bir şeyin on parçada biri, onuncu. Kur’ân-ı Kerîm’in bir bölümü. Kur’an-ı Kerîm’in tamamı altı yüz sahifedir. Her biri yirmi sahifelik otuz cüze ayrılmış, her cüz de kendi içinde beşer sayfalık, dört hizbe bölünmüştür. Her hizipte on parça vardır. Yarım sahife tutarında olan bu parçaların her birine “âşir” denir. Her âşirde de beşte bir anlamına gelen “humus” vardır. İşte âşir okuyan, Kur’ân-ı Kerîm’den bu onda birlerden birisini veya yaklaşık on ayet kadar okuduğu için bu ad verilmiştir.

    Oğlu Yaşar’a yaptığı şu vasiyeti, aslında hepimize bir nasihattir: “ Zenginin düğününe de cenazesine de giden çok olur. Sen fakirin de düğününü ve cenazesini ihmal etme, git.”

    İlk hanımından Muazzez isimli kızı vardır. İkinci hanımı Osman kızı Firdevs Teyze (1928-2018), sessiz sakin bir ev hanımıdır. Meliha, Ganime Temime, Dursun (1959-2008), Songül, Yaşar, isimli çocukları vardır. Dursun’un erken vefatı sevenleri üzmüştür.

    İlçemizin eski ve tanınmış sarraflarından rahmetli Kemal Koçak’ın hem amcası ve hem de kayınpederidir.

    İyi ve çalışkan bir çiftçi olan Tahsin koçak, tarla zamanı köyde ekinleri ile fazlasıyla meşgul olur ve mahsulünü şükrederek alır. Çarşıda hırdavat dükkânı vardı ama veresiye defteri yoktu, Tahsin amcanın. İş yeri, Belediye İşhanı’na yakın olup, vakit namazlarında hocanın olmadığı zamanlarda İş Hanındaki mescidde imamlık yapar, Cuma hutbesi okur namazını kıldırırdı. Yarım hafız olarak bilinir. Alışverişte pazarlığı sevmeyen prensip sahibi bir şahsiyettir.

    Sonraki yıllarda dükkânını eskinin garaj yolundaki kendi mekânına taşıdı, oğulları o mekânı uzun yıllar işletti.   24 Ekim 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1595 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Tefekkür Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım