20 Kasım 2019, 14:41 - Anasayfa // Tefekkür Haberi yazdır

İhtiyarlandırılmak

İhtiyarlandırılmak

Makalemizin başlığına itirazınızı anlıyorum ama...Makalemizin başlığına itirazınızı anlıyorum ama cevap verme hakkımı da ilerleyen satırlarda kullanmak istiyorum.

Dünyaya gelmek için tarafımdan bir talep olmadı, desem mantıklı bir cümle kurmamış olurum, farkındayım. Gelin görün ki birileri benim adıma bu talebi dile getirmiş ve nasib olmuş. Buradan anlıyorum ki dünyaya geldim yerine gönderildim, demem gerekir.

Henüz yemeyi, içmeyi bilemiyordum, her ne kadar anne karnında kısmi talimi yaptırılsa da İşte tam bu noktada bir mim koymam lazım. Anne karnındaki o talimler ben mi yaptım yoksa yaptırıldım mı?

Mektebe gitme konusunda bile, hatta okul tercihinde irade bende değildi; açılan yolda yürüdüm, o kadar.

İrademin; akıl ve duygu yönlendirmesi ile okul hayatındaki yansımalarını gördüğüm gibi, hayata atıldığımda da şahit oldum. Derken, öncesinden hiçbir ilgim ve dahlimin olmadığı ama işte nasip diye adını koyduğumuz bir kısmet vesilesiyle eşimle tanıştım, belki de tanıştırıldık. Evlilik, evlatlarla şenlenirken ileri yaşta torunlarla cıvıl cıvıl oldu hanemiz.

Ve birgün bakmışım ki saç ve sakalımdaki siyahlar, eyvallah etmeden gitmişler bile. Oturduğum yerden kalkarken babam gibi ağır ve çaktırmadan titreyerek kalkıyorum. Muhatap oluğum insanlar “amca” dediklerinde arkama bakıyordum, önceleri ama şimdilerde bana hitap etiklerini fark ettim. Demek istemem o ki ben galiba ihtiyarlandırıldım.

Bahsettiğim şeylerin hemen hepsi yaşadığım ve hayatımın gerçekleri. Hem öylesine ki üstesinden gelemediğim gerçekler. Ve bu gerçekler bana ders veriyorki “kabul et, sana bu ihtiyarlamayı yaptıran var.Hem şundan bil ki başına gelen pek çok şeyde hiçbir müdahalen olmadığı haldebu haller sana yaşatılıyor. Sen yapıyorsunda oluyor değil.

Bunlar madem ki gücümü aşan, mukadder hadise o halde bunlarla anlaşmanın yolunu bulmam lazım.Hem aklımda bunu söylüyor.


   21 Kasım 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2256 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Tefekkür Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.059 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri