10 Ekim 2018, 14:27 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Aliuşağı Mahallesi Camii törenle açıldı

Aliuşağı Mahallesi Camii törenle açıldı

Aliuşağı Mahallesi Camii törenle açıldı...

Aliuşağı mahallesinde Hacı Ali Işılak’ın yaptırdığı cami törenle hizmete açıldı.

Yapımına 2016 yılında başlanılan Aliuşağı Mahallesi Camii nin inşaatı tamamlandı ve açılışı gerçekleştirildi.

50 yıldır Almanya’da yaşayan 67 yaşındaki Hacı Ali Işılak’ın hem kendi hayrına hem de eşi Hacı Narçiçek Işılak hayrına yaptırdığı Camii’nin yapımı süresince, gerek Büyükşehir Belediyesi’nin gerekse vatandaşların maddi olarak katkı sağladığı öğrenildi.

Dış görünüşüyle beğenilen, İç mimarisiyle de insanın gözüne ve gönlüne hitap eden Camii, 225 m2 alana, alt kat bayanlara ait ve üst katta erkeklere ait olmak üzere iki katlı olarak yapıldı.

06.10.2018 Cumartesi günü Camii için açılış töreni düzenlendi. Törene; Belediye Başkanı Ferda Polat, İlçe Müftüsü İsmail Göksu, AK Parti İlçe Başkanı Erkan Seyhan, İlçedeki Cami’lerin İmamları ile çevre mahallesindeki İmamlar ile mahallenin sakinleri katıldı.

Açılış töreni, Aydın Hoca tarafından Kuran okunmasıyla başladı. Törende ilk konuşmayı Belediye Başkanı Ferda Polat yaptı. Polat konuşmasında; “Peygamber Efendimiz buyuruyorki; Allah rızası için bu dünyada bir Camii inşa edene Cenab-ı Allah öbür dünyada cennetinden saray inşa ediyor.” Elhamdülillah Ali Amcam, inşallah bu müjdeye nail oldu. Bununla birlikte köyümüzden, çevremizden karınca kaderince bu hizmete, bu esere, katkısı olan kardeşlerim inşallah bu sevaba nail oldular.
Aliuşağı Mahallesinin ve bölgenin böyle bir Camii’ye ihtiyacı vardı. Bu Camii’ye öncülükle baş tutan Ali Amca’dan Allah razı olsun. Bundan sonra bu eseri yaşatmak hepimizin elinde. Civar köylülerimiz ve Aliuşağı köyümüz beş vakit cemaatsiz bırakmayacaklar. Aliuşağı Mahallesi ve çevre mahallelere hayırlı olsun” dedi.

Programda konuşan İlçe Müftüsü İsmail Göksu yaptığı konuşmasında; “Başkanımızın dediği gibi kim Allah rızası için bir mescit bina ederse Cenabı Hak ona bir ev, bir saray bina eder” buyuruyor Peygamberimiz.
Sakın ha Camiler 5 vakit namazı kılıp, dağılacağımız mekanlar olarak düşünülmemeli. Camiler, dertli olanın derdini hocaya veya Camimizin içindeki ileri gelen kimselere veya derdine derman olacak diğer kardeşlerimizle görüştüğü yerler olmalı.
Günümüzde maalesef Camileri bence yeterince cemaatle doldurmuyoruz. Yani kahvehaneleri doldurduğumuz kadar Camileri doldurmuyoruz. Bu hususta dikkat etmemiz gerekiyor.
Camileri yaptığımız gibi yaşatılması için ihtiyaçları için ve ibadet edilmesi için de gayretini Şereflikoçhisarlı kardeşlerimin göstereceğine inanıyorum. Camimizin yapımında Ali Amca’ya ve emeği geçenlere teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Camilerin yapılmasında öncülük eden Hacı Ali Işılak da konuşmasında; “İki sene gibi bir zamanda bu cami inşaatımızı bitirip hizmete açmak üzere burada bulunmaktayız.
Dünya semasını andıran gök kubbesi ile resim gibi hat sanatı ile yükseklere doğru uzayıp giden minaresi ve müştemilatı ile bir cami yapmak ve içinde huzurla ibadet etmek bahtiyarlığına ermiş bulunan aziz ve şerefli Müslümanlar olarak hep beraber bu topraklarda Müslümanlık tapusuna bir imza daha attık.
Cami, nefes aldığımız dost bir ev, omuzlarımızın birbirine değdiği birlik yuvası, ibadet ve fikir merkezidir. En büyük bilgiler burada konuşur, devlet vatandaşına burada yaklaşır, onunla bütünleşir.
Yüce rabbimiz iyilik yapmak ve kötülükten sakınmakta birbirinizle yardımlaşın emrine uyarak güçlerimizi birleştirip meydana getirdiğimiz bu mübarek mabedi bir çekim merkezi yapmak  sorumluluğunu birlikte yüklenmiş bulunmaktayız.
Cami yaptık, görevimiz bitti demeyin. Cemaat olmaya devam edelim. Günde beş vakit okunan ezana ve çağrıya cevap verelim.
Bu duygu ve düşüncelerle Şereflikoçhisar Aliuşağı Mahallesi Camimizin, tüm halkımıza hayırlı olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ederek, Camimizin yapımında emeği geçen başta mimarımız ve müteahhidi olan Çetin Güney Bey olmak üzere tüm çalışanlara huzurunuzda teşekkür ediyorum.
Maddi ve manevi katkıda bulunan tüm dostlardan Allah razı olsun. Hepimize hayırlı olsun. Allah yapacağımız ibadetleri kabul etsin inşallah.”dedi.

Hacı Ali Işılak Amca’nın arkadaşı Mehmet Ali Bayrak’ın da hayırlı olsun konuşmasından sonra imamlar tarafından ilahiler okundu.

Camii’nin açılış kurdelesi; Belediye Başkanı Ferda Polat, Müftü İsmail Göksu, AK Parti İlçe Başkanı Erkan Seyhan ve Hacı Ali Işılak tarafından kesildi.

Camii’yi gezen katılımcılar, öğle namazını da kıldılar. Açılış programı, yemek ikramı ile son buldu.

   11 Ekim 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2500 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri