17 Ekim 2018, 13:58 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Sulama Birliğinden toplantı

Sulama Birliğinden toplantı

Sulama Birliğinden toplantı...
Sulama Birliği Başkanlığı Bilgilendirme Toplantısı düzenledi.

Şereflikoçhisar Ovası Sulama Birliği Başkanlığınca, proje sahası içerisinde sulama yapan çiftçilerle, bilgilendirme ve istişare toplantısı yapıldı.

Toplantıya; Birlik Başkanı Atilla Tekbudak, Kahramankazan Akıncı Ovası Sulama Birlik Başkanı Dilek Ulu, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Şenol Görgülü ile çiftçiler katıldı.

Toplantıda; 1400 hektar proje sahası içinde olan çiftçilerin, yıl sonuna kadar Birliğe kayıtlarını yaptırmaları, 1 Mart tarihinden itibaren de sulama yapmak için beyannamelerin verilmesi gerektiği belirtilirken sulama yaparken mutlaka tasarruflu olunması gerektiği özellikle vurgulandı.

6172 Sayılı kanunun yerine 7139 Sayılı kanunun çıkarıldığını ve bu kanunun bir takım yeni kurallar koyduğunu belirten Başkan Atilla Tekbudak; “Bizim isteğimiz, çiftçilerin bu kurallara uymasıdır. Çiftçilerimizden, üzerlerine düşen vazifeleri zamanında ve tam olarak yapmalarını isteyeceğiz. Bunları tam olarak yaptıkları zaman karlı olacaklar. Biz kesinlikle herhangi bir cezai müeyyide uygulamayacağız” dedi.

Tekbudak sırasıyla çiftçilerin yapması gerektiği kuralları da belirterek; “Birinci kural, sulama sahası içinde parseli olan çiftçilerin, birliğe giderek üyelik kayıtlarını yaptırarak kimliklerini alacaklar.
İkinci olarak; Üye olduktan sonra, sulama öncesinde 2019 yılı için bütün çiftçilerden beyanname istiyoruz. Ücrete tabi değil. Yeni kanun, beyanname vermeyene de sulama suyu verme diyor.
Bu sistem kar amaçlı bir sistem değildir. Devlet, millet yararına kurulan bir sistem. Vatandaşın geçimini buradan sağlayan bir sistemdir.
Çiftçilerin, beyannameleri vermeleri halinde sulamaya geçtiğimiz zaman günlük su kullanım fişlerini isteyeceğiz” şeklinde konuştu.

Aşırı su kullanımı olduğunu belirten Başkan Tekbudak; “Bazı çiftçiler sabahtan kuruyor tabancayı, gidiyor kahveye, daha sonra tarlaya ertesi sabah tekrar gidiyor. Böyle yapınca kendi suyunuzu bitiriyorsunuz, kendi tarlanızı elden çıkarıyorsunuz. Bitki besin maddelerini topraktan alır. Topraktan havayı da alır. Şimdi toprağa aşırı su verdiğiniz takdirde, o gözenekleri tıkıyorsunuz. Fazla su fazla ürün anlamını gelmez.  Hiçbir zaman böyle düşünmeyiniz.
2020 yılı içerisinde barajda su miktarı yüksekse, 2019’da rahat bir sulama yapıyorsam bunlarla ilgili Bakandan; “Sınırda parseli bölünmüş olan çiftçilerin tarlalarında sulamada değerlendirme” adına olur alabilirsem alacağım. Ve bu durumdaki çiftçilerin mağduriyetlerini gidermek için yardımcı olmaya çalışacağım” dedi.

2019 yılında; Şebeke dışına kesinlikle su verilmeyeceğini ve tahliyelerden su alındığı için sulama sisteminin bozulduğunu, bu nedenle tahliyelerden su alınmayacağını kaydeden Başkan Atilla Tekbudak; “kurulacak bir ekiple, kış sezonunda borularda donmalar olmaması için  boruların içindeki suların boşaltılacağını ve 2019 yılında hidrat yapısına müdahale eden ve söken kişilere de cezai işlemler uygulanacağını söyledi.

2019 yılında fiyatlarda artış olmayacağını ifade eden Tekbudak; “Sizleri bizim kalkındırmamız gerekiyor. Sizleri maddi yönden sıkmamamız gerekiyor. Bizim de sizden ricamız, ekmiş olduğunuz ürünlere taahhüt edilen ücretlerinizi zamanında yani faize ve cezaya sebep vermeksizin ödemenizi rica ediyoruz” dedi.

Tekbudak çiftçilerden; Mallarına sahip çıkmalarını, yükümlülüklerini yerine getirmelerini, borçlarını ödemelerini, beyannameleri vermelerini ve üyeliklerini tamamlayarak ilgili sözleşmeleri mutlaka yapmaları gerektiğini belirtti.

Sulama Birliği’nin çiftçilere ait olduğunu, çiftçilerin her zaman Birliğe gelebileceklerini, Birliğe verilecek paranın bundan sonra elden değil bankadan yatırılacağını yani mutlaka dekont olması gerektiğini belirten Başkan Tekbudak, Şereflikoçhisar’da uygulanması beklenilen saat uygulamasının da memlekette krizden dolayı olmayacağını ifade etti.

Devletin verdiği suyun pahalı olmadığını, suyun tasarruflu kullanıldığı zaman herkese yeteceğini söyleyen Başkan Atilla Tekbudak; Şereflikoçhisar Ovası Sulama Birliği’nin 2018 yılında 1400 hektar alanın sulaması 10 bin dekarı geçmediğini yani buraya, 10 milyon suyun yettiğini,  bundan sonra yağışların beklendiğini, en fazla yarar sağlayacak olan karın yağmasını beklediklerini çünkü, kar yağdığı takdirde baraja su geleceğini ifade etti.

Barajdaki mevcut suyu tasarruflu kullanarak 2020 yılına yettirilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Tekbudak; “Barajda şuan 28 milyon su var, toplam 56 milyon. Bu 28 milyon suyun, 14 milyon Birliğin, 14 milyon ASKİ’nin. Yani seneye bu alan için sizin yetecek suyunuz var. Ama tasarruflu kullanacaksınız. 2020 yılına ne kadar artıracağız, göreceğiz” şeklinde konuştu.

Başkan Atilla Tekbudak, çiftçileri Sulama suyu ile ilgili bilgilendirme yaptıktan sonra İlçe Tarım ve Orman Müdürü Şenol Görgülü de kısa bir konuşma yaptı. Görgülü; “Su bizim için çok önemli. 900 bin dönüm arazimiz var. Biz sizlerden güzel bilgiler aldık. Bundan sonra birlikte çalışacağız. Ovamız çok kıymetli. Geldiğiniz için de teşekkür ediyorum” dedi.

Toplantı, çiftçilerin sorularının cevaplandırılmasından sonra sona erdi.

   18 ekim 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1226 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para