18 Mart 2020, 17:08 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Duygu yüklü bir program idi

Duygu yüklü bir program idi

Duygu yüklü bir program idi...

Tüm yurtta olduğu gibi İlçemizde de, düzenlenen programla 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü kutlandı ve Mehmet Akif Ersoy anıldı.

Nizamülmülk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Şehit Sercan Bulak Çok Amaçlı Salonunda düzenlenen program Nizamülmülk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlandı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Okulun Müdür Yardımcısı Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Halil Bahadır yaptı. Bahadır konuşmasında;
“Bugün korkma diyerek başlayan ve bizlere 5 bin yıllık Türk tarihini anlatan adına da İstiklal Marşı dediğimiz hikâyemizi anlatmak ve bu milli destanın şairi Mehmet Akif Ersoy’u anmak üzere buradayız.
1873 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Mehmet Akif, dönemin önemli müderrislerinden Mehmet Tahir Efendinin oğludur. Parlak bir eğitim hayatı olan Akif, baytarlık mektebini birincilikle bitirmiş fakat asıl mesleği olan baytarlıktan çok şairliği ile tanınmıştır. 1920 yılında Burdur Milletvekili seçilen Akif, 1929-1936 yılları arasında Mısır’da bir Üniversite’de hocalık yapmıştır” dedi.
Bahadır konuşmasının devamında; “1921 yılında milli mücadelenin ruhunu yansıtacak bir marş yazılması fikri ortaya çıktı. Yarışmaya katılan eser sayısı 724’e ulaştı ancak bunca eser arasından hiçbirisi yaşanan ruhu mısralara dökememiştir” şeklinde başlattığı konuşmasında, Mehmet Akif Ersoy’un, İstiklal Marşı’nı yazma sürecini anlattı.
İstiklal Marşı’nın gelecekteki bütün hayatımıza ait cümleler kurduğunu belirten Bahadır; “Akif, Hamdullah Bey’e teslim ettiği Marşın ilk iki kıtasında bayrağa sesleniyordu. Arkasından daima özgür yaşamış, bu uğurda nice şehitler vermiş ama hürriyetini asla vermemiş bu büyük milleti ve inançlarını övüyordu. Çok yüksek bir sesle bazen bayrağa, bazen meçhul bir arkadaşa seslendi şiirinde. Marş, sadece Kurtuluş Savaşı’nın o gününe değil, gelecekteki bütün hayatımıza ait cümleler kuruyordu.” dedi.

Marşın Türk Ordusuna ithaf olduğunu ve Marşın bir kahramanlık hikayesi anlattığını ifade eden Halil Bahadır; “Çanakkale Şehitlerine şiiri ile bir devletin son günlerini o yazmış, şimdi de yeni Türk devletinin milli mutabakat metnini yine o yazıyordu. Ömründe ilk defa saadete, gerçekleşmesinden önce inandı. Mithat Cemal’in tanımıyla İstiklal Marşı, artık şairini de aşmıştı. Marşın ithafı kahraman Türk ordusunaydı.
Meclisin 12 Mart’taki oturumunda, finale kalan 7 şiir vardı. Diğer 6’sı hiç okunmadan Akif’in yazdığı marş, alkışlar arasında okundu ve kabul edildi. İşte o günden beri çocuk yaşta al bayrağın gölgesinde, büyük gururla ve tarifsiz duygularla okumaya başladığımız bu marş, her okuduğumuzda bizlere, milletimize ait ve gerçeğin ta kendisi olan bir kahramanlık hikayesi anlatmaktadır.
Bu hikaye Asya’nın bozkırlarında başlayıp bugün hala devam eden ve sonsuza kadar devam edecek emsaliz bir hikayedir. ‘Allah bu millete, bir daha istiklal Marşı yazdırmasın. MEHMET AKİF ERSOY” şeklinde konuştu.

Konuşmadan sonra okulun Öğrencileri tarafından “Hakk’ın sesi halkın sesi Mehmet Akif Ersoy” isimli gösteri izlendi. Gösterinin ardından Osmanlı döneminden günümüze kadar şehitlerimizin (Selahattin Eyyübi, Sultan Kılıçaslan, Sultan Alpaslan, Sultan Abbashan, Çanakkale Osman Gazi, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman, Fatih Sultan Mehmethan, 1.Dünya Savaş yıllarında M.Kemal Atatürk, kadın kahramanlarımız Nene hatun, Nezahat Topaç, Kara Fatma, şehit Musa Özal, Selçuk Baker ve Esra Çevik ve şehit Halis Ömer Demir, Çanakkele’de şehit olan 15 yaşındaki çocuklar gibi Eren Bülbül, şehit öğretmen Necmettin Yılmaz) hayatları sırasıyla aralarda İstiklal Marşı’nın okunmasıyla anlatıldı.

Duygu yüklü bir gösterinin ardından program sona erdi.


    19 Mart 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1712 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri