27 Kasım 2019, 14:18 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Yemeğe Ankara 1 nolu şube başkanı da katıldı

Yemeğe Ankara 1 nolu şube başkanı da katıldı

Eğitim Bir Sen öğretmenlere yemek verdi...

Eğitim-Bir-Sen Şereflikoçhisar İlçe Temsilciliği tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yemek düzenlendi.

İmam Mustafa Tayyar Bulat tarafından Kur’an-ı Kerim tilavetini okumasıyla başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

KONUŞMALAR;
Programda ilk konuşma Şereflikoçhisar Eğitim Bir Sen İlçe Başkanı Üzeyir Çetin tarafından yapıldı. Çetin konuşmasında; “Sendikamızın kararlı tutumu sayesinde bir çok kazanımlar elde ettik. Başörtüsü zulmü sona erdi, kılık-kıyafet serbestliği, nöbet ücretleri, idarecilere ek ders artırımı, Cuma namazı izni gibi ilk çırpıda sayabileceğimiz, çözüme kavuşması gereken sorunlarımızın başında ise 3600 ek gösterge, öğretmenlik meslek kanunu ve öğretmene şiddet, memura grev ve siyaset hakkı, sözleşmeli öğretmen alımından vazgeçilmesi ve eğitim-öğretim ödeneklerinin tüm eğitim çalışanlarına verilmesi gibi ana başlıklardır. Bu ve daha birçok başlık için sendikamız büyük gayret ve özveriyle çalışmaktadır. Allah’ın izniyle bunları da alacağız” dedi.

Eğitim Bir Sen Ankara 1 Nolu Şube Başkanı Yüksel Haşlak da konuşmasında; “Öğretmenlerin hakkı ödenmez. Mutlak doğru olan bir şey varki Öğretmenlerin hakkını ödememek. Bu güzel Ülke’de Ekim Ayında 4800 lira olan maaşlarının Kasım Ayında 4200 liraya eridiğini, yetiştirdikleri öğrencilerin, polislerin, İmamların hakkı olan rakamların çok çok altında ücret aldığını hepimiz biliyoruz. Öğretmenlerin hakkı ödenmez ve ödenmiyor. Öğretmenler Günü olarak neden haklarımız 24 Kasım. Senede bir gün. 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos’ta hatırlanırız da haklarımızı almak noktasında elimizden gelen realiteyi ortaya koyamayız, hakkımızı alamayız?
Çünkü; Ülkemizde 1907 yılında John Deere diye müfredat çalışmalarıyla, Amerikalıların, Batılıların yapmış olduğu müfredat eğitim  programlarıyla Ülkemizin eğitim sistemi etkisiz, yetkisiz, ruhsuz hale getirilmiştir. Ruhsuz hale getirilen bu eğitim sisteminde de maalesef Ülke’nin değişmesinde, dönüşmesinde katkısı olan, katkı sunmaya çalışan öğretmenlerin haklarının ödenmesinde istenilen değişimler, çalışmalar, istenilen yapılandırmalar yapılamamıştır. Yani bizden olan siyasetçiler, bizden olan devlet erbabı her zaman gerçek olanı ifade etmişlerdir. Sayımızın çokluğunu ifade ederek haklarımızı da görmemişlerdir, vermemişlerdir. Gerekçe olarakta 1 milyonu aşan öğretmen var demişlerdir. O zaman bizler, hakkımız olan kazanımlarımızı kendimiz kendi çalışmalarımızla yapacağımız kendi eylem ve söylemlerimizle almak zorundayız. Yani ruhsuz olan bu anlayışların değişmesi, dönüşmesi için yapmamız gerekenleri yapmak  zorundayız.
Eğitim Bir Sen olarak 2010 yılından bu yana; müfredat çalışmaları yapıyoruz. Özel Eğitimden, İlköğretimden, Ortaöğretimden tüm raporları hazırlıyoruz. Ama istenilen o güzel anlayışı, ortamı bir türlü çıkaramıyoruz. Yani değişim-dönüşüm noktasında 1 milyon öğretmen biraraya gelipte haklarımızı talep edemiyoruz. Yetkililerin karşısında bir ve beraber bütün olarak çıkamıyoruz. Ama biraraya geldiğimizde oturup sitem ediyoruz” dedi ve 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Uğur Atılgan da; “Eğitim Bir Sen Türkiye’de yetkili sendikamız. Şereflikoçhisar’da da yetkili sendikamızdır 520 Öğretmenin 285 üyesiyle. Tabi bunların yanında Eğitim Bir Sen; kat sayı problemi, kılık-kıyafet-başörtüsü konusunda bir çok kazanımlar elde ettiler. Sendika Başkanları İlçemizde ve ilimizde memurlarıyla-üyeleriyle idare arasında bir köprü vazifesinde. Bizim hem öğretmen arkadaşlarımıza hem de bütün sendika başkanlarımıza ve yöneticilerimize kapımız açık” diyerek Öğretmenler Gününü kutladı.

Belediye Başkanı Memiş Çelik de; “Öğretmenliğin kutsallığını anlatacak hiçbir kelime yok. Gerçekten öğretmenlik kutsal bir meslek. Hiçbir maaş, hiçbir ücret, hiçbir şey öğretmenlik kutsallığını anlatamaz. Öğretmenlik kutsal olmasaydı Hz. Ali dermiydiki; bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” diye. Bugün eğerki bir Ülke’de bir Cumhurbaşkanı çıkıyorsa, bir Başbakan çıkıyorsa, bir proföser çıkıyorsa, bir sanatçı çıkıyorsa bunların her birinin eseri siz değerli öğretmenler. Öğretmenlerin her alanda kutsallığı tartışılamaz.”dedi ve Öğretmenler Gününü kutladı.

Yapılan konuşmalardan sonra Şereflikoçhisar Eğitim Bir Sen’in ilçedeki çalışmalarıyla ilgili slayt gösterisi izlendi.

Program, İlçemiz müzik öğretmenleri tarafından sunulan müzik dinletisi ile sona erdi.    28 Kasım 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1979 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri