30 Ocak 2019, 14:09 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Kırgızistan ve İran gezisi

Kırgızistan ve İran gezisi

Kırgızistan ve İran gezisi...Levent Koçak, Hisarcıklıoğlu ile Kırgızistan ve İran gezisine katıldı.

Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile birlikte Kırgızistan ve İran gezisini katıldı.

Kırgızistan ve İran gezisine Ülkemizden Türk heyeti olarak; Türkiye Odalar ve borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M.Rıfat Hisarcıklıoğlu, Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı TOBB Yönetim kurulu üyesi Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı TOBB Yönetim kurulu üyesi Engin Yeşil, Erzurum Ticaret Borsası Başkanı Yıldırım Hakan Oral ve Şereflikoçhisar Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak katıldı.

Levent Koçak, 4 gün boyunca süren gezinin amacı nedir? Gezide neler konuşuldu? gibi konular hakkında bilgileri, düzenlediği basın toplantısında verdi.

EKONOMİ ŞURASINA KATILDIK
Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak ilk olarak, 22 Ocak 2019 tarihinde Ankara’da düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Bakanların katıldığı, “Ekonomi Şurası” toplantısına katıldıklarını belirtti.

Şereflikoçhisar Odası Başkanı olarak kendisi, Meclis Başkanı ve Genel sekreterle birlikte Ekonomi Şurası’na katıldıklarını belirten Levent Koçak;  Şereflikoçhisar’ın ekonomik yapısını ilgilendiren; Tarım, hayvancılık ve diğer ekonomik konularıyla ilgili yapılan çalışmaları ve özellikle OSB ile ilgili sıkıntıları, Cumhurbaşkanına ve ilgili Bakanlara hem dosya halinde sunduklarını hem de sunum yaptıklarını söyledi.

KIRGIZİSTAN VE İRAN GEZİSİ
Levent Koçak daha sonra 4 gün süren Kırgızistan ve İran gezisi hakkında bilgi verdi.

Türk heyeti olarak; Türkiye Odalar ve borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M.Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun, Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı TOBB Yönetim kurulu üyesi Şaban Aziz Karamehmetoğlu’nun, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı TOBB Yönetim kurulu üyesi Engin Yeşil, Erzurum Ticaret Borsası Başkanı Yıldırım Hakan Oral’ın ve Şereflikoçhisar Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak’ın bulunduğu gezide sırasıyla; Kırgız Cumhuriyeti  Cumhurbaşkanı Sayın  Sooronbay Ceenbekov’u, Bişkek’te Türk toprağımız olan Elçiliğimiz binasında  Kırgızistan elçisi Cengiz Kamil Firat’ı, Tahran’da İran  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Nahovandion’u ve yine Tahran’da İran Ticaret, Sanayiler Madenler ve Tarım Odası Başkanı Sayın Gholomhossein Shofei’yi ziyaret ettiler.
Koçak ziyaretlerle ilgili olarak şunları kaydetti;

“Gezimizde; Oradaki ekonomik yapı ve Türkiye’deki TOBB’un bünyesinin kuruluşunun ve Odalarının yapısıyla ilgili bilgilendirme ve İran’da meydana gelen firmalarımızın yaşadığı sorunları ve ekonomik olarak iş ticaret hacimlerinin ne olduğunu heyetler arası görüşmelerde değerlendirdik.
Kırgızistan’a Kırgızistan Cumhurbaşkanının daveti üzerine gittik, İran’a da İran heyetinin daveti üzerine Türk heyeti olarak Cumhurbaşkanımızın direktifleriyle gittik.
İkili görüşmeler yaptık. Kendilerinin ekonomik faaliyetleri yok ama altın, kömür ve demir rezervleri çok fazla.
Demir ticareti çok yüksek olduğu için demir ticaretiyle alakalı bizlerden işadamların gelmesini özellikle istiyorlar. Diğer ürünlerle alakalı da işadamların gelmelerini istiyorlar. Her türlü kolaylığı sağlayacaklarını söylüyorlar.

Koçhisar’la alakalı olarak Kırgızistan’da ve İran’da hububatla alakalı bir ihracat söz konusu olabilir. Biz Şereflikoçhisarlı olarak bu tür ürünlerde hiçbir ihracatımız yok. Herhangi bir sorun çıktığında bunun çözümü bizde. Hem kendi üyelerimiz hem de üye olmayan esnafımızla alakalı sonuna kadar ihracat hususunda yanlarında olacağız. İnanın ihracat yapmak o kadar zor bir iş değil. Yeterki ürününüzü hazır hale getirin. Piyasada Pazar bulma hususunda biz pazarda da yardımcı olacağız. Gümrük olayı yok. Zorluk yok. Çıkan zorlukları da TOBB’un ve bizim girişimlerimizle bunu rahatlıkla çözebiliriz. Fakat tek eksiğimiz ihracata dayalı hiçbir ticari faaliyette esnaflarımız bu işe el atmaması.”dedi.

İLÇEMİZDEN İHRACAT YAPACAK FİRMALARIMIZA DESTEĞİMİZİ SUNACAĞIZ
Son olarak gezilerin verimli geçtiğini, gezi sonucunda ihracatın çok önemli olduğunu anladığını belirten Levent Koçak, ilçemizde ihracat yapacak firmalara desteklerini sunacaklarını dile getirerek; “Verimli bir görüşme oldu. Türkiye açısından ilçemizi orada temsil etmek gerçekten gurur verdi bize. En iyi şekilde Şereflikoçhisar’ımızı temsil ettiğimize inanıyoruz. Görüşme sağladığımız üst makamdaki Başkanları Koçhisar’a davet ettim. Elimden geldiği kadar Şereflikoçhisar’la ilgili tanıtım noktasında kendilerine bilgiler aktardık.

Şereflikoçhisar’dan da hem Avrupa’ya hem Ortadoğu’ya ve Asya’ya ihracat yapan firmalarımızın önünü açıp desteğimizi sunacağız. Bu konuda, özellikle OSB’de üretime geçerse ürünlerin paketlemesi konusunda bizde elimizden gelen çabayı göstereceğiz.
Bu gezide benim edindiğim bilgi ve tecrübeyle şunu gördümki, biz hububat da ihracat konusunda biz çok geç kalmışız. İran’da bir markette nohut 20 TL. İnşallah bu gezinin yansımasını Şereflikoçhisar’da ihracat ayağında üyelerimize sonsuza kadar hizmet sunacağız” dedi.


   31 Ocak 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3319 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


vehbi
Levent Bey burdaki marketlerdede 20 liraya nohut satılıyor ama toptan 2,5 lira maalesef.iyi araştırdınızmı?
esnaf
Sayın başkan, Ticaret odası başkanı olarak piyasayı takip edebiliyormusunuz?. Eğer takip etseydiniz, arpa, buğday ve mısırda iç piyasada üretilen ürünün bu sene zaten yetersiz olduğunu ve TMO kanalıyla ülke ihtiyacını gidermek için ithalat kararı alındığını bilirdiniz. Olmayan bir ürünü nasıl ihraç edersiniz.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.079 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri