16 Eylül 2020, 16:22 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Alışverişlerimizi yerel esnaftan yapalım

Alışverişlerimizi yerel esnaftan yapalım

Alışverişlerimizi yerel esnaftan yapalım...

AHİLİK HAFTASINDA MEHMET ÇETİN’İN ÇAĞRISI; “Alışverişlerimizi Yerel Esnaftan Yapalım”

Şereflikoçhisar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Çetin, her yıl 14-20 Eylül tarihlerinde kutlanan Ahilik Haftası sebebiyle yaptığı açıklamayla Şereflikoçhisar halkını yerel esnaflardan alışveriş yapmaya davet etti. Açıklamasında ahilik kültürü ile salgın sebebiyle işleri olumsuz etkilenen esnaflarla ilgili olarak bilgi veren Mehmet Çetin’in açıklamasının tamamı şu şekilde;

“Ahilik; sanat ticaret ve mesleğin olgun kişilik, ahlak ve doğruluğun içiçe girmiş bir alaşımıdır. Ahilik Türkçede eli açık,cömert,yiğit Arapçada ise  kardeşim anlamına gelmektedir. Ahi Evran-ı Veli Hazretlerinin nasihatleri bize her zaman “Harama bakma, Haram yeme, Haram içme, Doğru sabırlı dayanıklı ol, yalan söyleme, büyüklerinden önce söze başlama, Kimseyi kandırma, Kanaatkar ol,Dünya malına tamah etme, Yanlış ölçme, eksik tartma, Kuvvetli ve üstün durumda iken affetmesini,hiddetli iken yumuşak davranmasını bil,Kendin muhtaç iken bile başkalarına verecek kadar cömert ol” diyerek yol göstermiştir.     

Ahilik ticarette, sanatta ve meslekte doğruluğu, dürüstlüğü en önemlisi güzel ahlakı hakim kılmış, İslami değerleri benimsemiş Türk Esnaf ve Sanatkarının örgütlenme biçimidir. Ahilik kültürü ve felsefesi asırlardır Esnaf ve Sanatkarımıza ilham kaynağı olmuştur. Ahilik işbirliği içinde mutlu ve iş yaşam anlayışıyla daha dürüst daha sade daha sakin ahlaki ilkelere sahip yaklaşımdır. Bu anlamda Ahiliğin gayesi zengin ile fakir, üretici ile tüketici, emek ile sermaye halk ile devlet arasında iyi ilişkiler kurarak sosyal adaleti gerçekleştirmek ve ahlaki bir toplum düzeni meydana getirmek olarak ifade edilir. Elinin,kapısının,sofrasının açık olması ile gözünün belinin dilinin bağlı olması Ahiliğin prensiplerindendir.

Malumumuz olduğu üzere Mart 2020 tarihinden itibaren devam eden Covit-19 virüsünden ekonomik açıdan en fazla Esnaf ve Sanatkarımız mağdur olmuştur.  Bu süreçte kıymetli Şereflikoçhisarlı hemşerilerimizin alışverişlerini yerel esnaftan yapmalarını bir kez daha hasaten rica ediyorum. Evimizi, arabamızı hatta yeri geldiğinde çocuğumuzu dahi emanet ettiğimiz esnaf ve sanatkarımızdan yapacağımız alışverişlerimiz yine ve yeniden ekonomik olarak ilçemize dönecektir.
Bu vesileyle tüm esnaf ve sanatkarlarımızın müşterilerine daha verimli daha huzurlu bir ortamda hizmet sunması, halkımızın ise alışverişlerini yerel esnaftan yapması dileklerimle,  33. Ahilik Haftasını kutlar, Ahi Evran-ı Veli Hazretleri başta olmak üzere ebediyete irtihal eden tüm esnaf ve sanatkarlarımızı rahmet ve minnetle yad ediyor, esnaf ve sanatkarlarımıza hayırlı ve bol kazançlı  işler diliyorum”
dedi.

İlçemizde her yıl pilav şenliğiyle kutlanan Ahilik Haftası, bu yıl pandemi nedeniyle herhangi bir etkinlik düzenlenemedi.


   17 Eylül 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 579 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri