15 Şubat 2012, 14:13 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

AY'IN EVRELERİ VE TARIMSAL FAALİYETLER - Prof.Dr.Hasan Baydar

AY'IN EVRELERİ VE TARIMSAL FAALİYETLER - Prof.Dr.Hasan Baydar

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 101732 kez okunmuştur

      

    Dünyamızdan yaklaşık 385 bin km uzaklıkta olan, çapı dünyanın dörtte biri, kütlesi de seksende biri olan Ay'dan bahsetmek istiyorum.
      
    Geceleri gökyüzüne baktığımızda, orada kimi zaman lamba gibi asılı duran şeyin, çocuklarımızın Ay Dede'sinin, binlerce yıldır tarımsal faaliyetlerin şekillenmesine olan etkisi, bu mesleğin bir mensubu olarak bende çok merak uyandırmıştır.
      
     Tarımda Ay Takvimi'nin tutarlılığı veya tutarsızlığı üzerine kapsamlı bir araştırma yapılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yaklaşık 28 gün süren ay döngüsünün 14'er günlük iki evresi vardır; biri yeniay ile başlayıp dolunay ile biten "büyüme" evresi, diğeri ise dolunayla başlayıp yeniay ile biten "küçülme evresi."
      Ay'ın görüntüsü büyürken çekim kuvveti arttığı için yeryüzünde su daha çok dışarıya (git), küçülürken de içeriye (gel) akmaya eğilim gösteriyor. İşte yaşayan her canlının büyük bölümünü su oluşturduğundan, ayın hallerine göre suyun gel ve git'lerine göre öngörülmeyen değişiklikler oluyor. Bir nevi, belki de kimsenin farkında olmadan, Ay Takvimi'ne göre hayatın akışı şekilleniyor. Nasıl mı?
       Örneğin Anadolu köylerinde yaşlı dedeler ve nineler; "Ay'ın yenisinde yapılan işten hayır gelmez!", "Dolunayı bekle, bereketini gör", "Ayın yenisinde olur börtü böcek, eskisinde olur börek çörek", "Kesme odunu ay büyürken, kırk koyunu küçülürken" derler.
       Belki de yüzyıllardır kuşaktan kuşağa aktarılan bilgiler, tecrübeler ve gözlemler, Ay'ın hangi devresinde neyin yapılıp yapılmayacağını onlara öğretmiş; "Hangi ürün ne zaman ekilir, ne zaman toplanır?", "Meyve ağaçları veya asmalar ne zaman budanır veya aşılanır?", "Haşere ne zaman ürüne musallat olur?", "Koyun ne zaman koça katılır, ne zaman kırkılır?", "Bulgur, salça,  turşu, peynir, ekmek ne zaman yapılır?", gibi soruların yanıtını çoğu kez geceleri gökyüzündeki ayın hallerine bakarak vermişler; bir bakıma Ay'ın devreleri onların ziraat takvimi olmuştur.
       Öyle ki, bu takvimi takip edenlere göre, Ay'ın eskisinde (dolunaydan yeniaya kadar olan küçülme devresi) ekilen veya dikilen ürün daha verimli olur; özellikle Ay'ın dolunay devresi ekim/dikim zamanıdır. Ay'ın yenisinde (yeniaydan veya hilalden dolunaya kadar olan büyüme devresi) ekilen, dikilen, biçilen veya toplanan ürün böceklenir, küflenir. Koyun yeniayda kırkılmaz, aksi halde yünü çabuk kopar ve güvelenir.
       Ağaçlar yeniayda kesilmez, aksi halde odunu kolay bükülür, çatlar ve çürür. Budama ve aşılama yeniayda yapılmaz, aksi halde sürmez ve tutmaz (bu işler için yarımay beklenir). Dolunayda biçilen otlar daha şifalı olur. Biz bugün bilimsel yöntemlere göre tarımsal eğitim uyguluyor ve tarımsal faaliyetlerde bulunuyoruz; örneğin tarla denemeleri ve laboratuar analizleri yaparak hangi ürünün ne zaman ekileceğine, hastalık ve zararlılarla nasıl mücadele edileceğine, hasat ve harmanın ne zaman yapılacağına karar veriyoruz. Elbette en doğru olanı budur.
       Ancak yukarıda açıklamaya çalıştığım şekilde, ellerinde bugün bizlerin sahip olduğu  bilim ve teknik imkânlardan yoksun olan insanların doğanın işaretlerini (örneğin Ay'ın devrelerini) rehber edinerek faaliyetlerde bulunmaktan başka çareleri yoktu. İşte şimdi bizlere, bugün birçok bilim adamına göre "hurafe" olan, artık unutulmuş, ancak çoğu zaman işe yaramış olan Ay takvimine dayalı zirai faaliyetleri bilimsel olarak araştırıp gün ışığına çıkartmak düşüyor.
       Örneğin Ay'ın dolunay devresinde biçilen otlar gerçekten daha şifalı mıdır? Bilimsel olarak araştırıldıktan sonra  yanıt "Evet" olursa çok şey kazanırız, "Hayır" olursa hiçbir şey kaybetmeyiz.  
                  
 
                                                                                                 PROF.DR.HASAN BAYDAR
                                                                                  Süleyman Demirel Üniversitesi Öretim Üyesi
         
                 16 Şubat 2012


YORUM YAZ

mustafa kendigelen
hocam bir de eskilerin bildiği hava raporu ile ilgili bilgiler vardı ,,, bir ara trt belgeselde çıkmıştı ,,, sonra tekrar yayınlanmadı ,,, örneğin ,,, AĞUSTOSUN 15 İNİ 16 YA BAĞLAYAN GECE SOĞUK OLURSA ,,, KIŞ SERT GEÇECEK DERLERDİ ... bunun gibi ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, bir de budama ,,, dikim ,,, turşu vb faaliyetler ,,, dolunaydan hangi sonraki gün yapılmalı ,,, örneğin ayın yarım olmasının önemi var mı ... ??? veya yarım aydan önce mi sonra mı yapılmalı gibi ,,, teşekkürler ...
nedim uzun
Güzel bir konu hocam, Bunlar unutulmaya yüz tutmuş çok kadim bilgiler. Ben muğla fethiye de yaşıyorum. Burada, buna çok dikkat ederiz. Burada; Ayaydınlık zamanda tarımla ilgili işler askıya alınır yapılmaz! Aykaralık zamanda bu işler tekrar ele alınarak devam ettirilir. Önceleri, bende bunun bir hurafeden ibaret olduğu inancıyday dım! Fakat öyle olmadığını yaşıyorum ve hala örnekleri devam etmekte...KÜÇÜK BİR ÖRNEK: Burda biz balta çapa v.s gibi iş aletlerinin saplık kısmını Pıynar ağacından yaparız. Bu ağacı, Ayaydınlık zamanda kesersek, bu ağaç kesinlikle kurtlanır. Fakat bunu Aykaranlık zamanda yaptığımızda bu kurtlanma asla olmaz. Diğerlerini varın siz düşünün. TeşekÜrler.
İhsan
İbrahim Hakkı hazretlerinin marefetnamesinde bu konuyla ilgili çok çarpıcı bilgiler var.mubarek zat acayip bilgiler yazmış.simdi bunları burda yazmayayım merak eden mubarek zatin kitabından araştırır.boylesi daha faydali olur,
ali
https://kalender-365.de/ay-takvimi.php burda var.
tahammül ilhan
hocam bizzeytin üreticisiyiz genelde bilinçsiz ilaçlama yapıyoruz komşuilaçatarsa ondan görelek yani o atıyor diye hemenbizde atarı yani haşare nezaman ürune musallatolur bukonuda beni aydınlatırsanız sevinirim.
Erhan altun
Bu konuyla ilgili kitabınız varmı
Mustafa Uyar
Hocam benim önerim bu k
onuyla alakalı olarak bir proje yapılıp akıllı telefonlar için bir program yapılması faydalı olur görüşündeyim.
Mine
Amerika'daki bir araştırma üniversitesinde yapılan araştırmaya göre AY Adolunaya GİDERKEN yani ay büyürken davarlarin az yem yediklerini ve çok ürün verdiklerini ayrıca AY KÜÇÜLÜRKEN ise duvarların inek ve koyunların çok yediklerini ve az süt ve ürün verdiklerini bulmuşlardır. Astrolog YÜCEL SÜGEN in kitabindan alintidir. Saçlarinizin uzamasını yada Ev almak isterseniz Ay büyurken yapmalisiniz. Yada dava hemen sonuçlansin isterseniz ÂY KUCULÜRKEN olmali diyorum. Astrolog Mine ÖZGÜR
ay büyürken çekim gücü fazla olur diyorsunuz. bunun sebebi nedir
Rüstem
Öncelikle böyle bir konunun araştırılmasına girişimde bulunmanız taktire şayandır sagolun vat olun .Peki ne kadar bir süre de bulacaksınız bu sonucu merakımı hoş görünün hocam Allaha emanet olun.
Hacı Mehmet Yanık
İnşaallah evet'i bulursunuz dedem ve babam ay'ın evrelerine göre işlerini planlar idi faydasını gördüklerine şahidim en azından ömürlerinde bir -iki defa ancak doktora gitmişlerdir zamanlamasıuygun yapılan hasat insan sağlığı için çok önemli olmalı;
sizin bilgilendirmeniz için teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dileğimdir.
mete
sayın ahmet bey diyanetin takvimlerinde kameri ayların günleri mevcut oradan bakabilirsiniz
Ahmet Aykut öztepe
Mesajım size ulaşır mı bilmiyorum ama yine de yazmak istedim. Çukurova'da çiftçilik yapıyoruz. Aile işletmesiyiz. 2014 yılında ay takvimini tohum ekme zamanı olarak dolunay da yaptık ve sonuç muhteşem oldu . 2015 Mart için ay takvimine hala ulaşamadım yayınlama şansınız varsa sevinirim. Teşekkürler
ismail ŞEVİK
Tebrikler hocam. Konuyla ilgili olarak şimdiye kadar akademisyen olarak yazan çizen olmamıştı. Temas ertmenizden dolayı tebrik ederim. Tüm bitkilerin etkileşimi parelel olmakta; Ama akademik bir çalışma yapsanız dikim zamanı ve hasat zamanı ile ilgili. Her everesinde dikim her eversinde hasat 1 yılda tamamlanacak bir doktora çalışması olur. Bu tip bir çalışmada diğer birçok raflarda kalan çalışmalara benzemez, inanın EL KİTABI mız olur.
Başarılar
hüseyin şekerci
hocam çok güzel açıklamışsınız.teşekkür ederim .her zaman her yerde teknoloji fayda etmiyor,fakat olmazsa olmaz.eski insanlar neden hastalanmazmış,uzun yaşarmışşbir bildikleri varmış herhalde slm
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.141 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri