21 Ekim 2010, 17:11 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

BEN BİR ÖĞRETMENİM! 1 

BEN BİR ÖĞRETMENİM! 1 

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 4107 kez okunmuştur

     Uzun yıllar  görmediğim ilkokul hocamı Kırıkkale de dolaşırken gördüm.
     O mu o değil mi derken onun benim ilkokul öğretmenim Bekir Yüce olduğunu gördüm.

      Hemen koştum, ellerine sarıldım, öpmek istedim o güzel mübarek elleri. Önce tereddüt etti, çekindi. Ben nasılsınız hocam der demez kendine güven geldi. Bana uzun uzun baktı. Ben ona bakıyordum, yine hocam dedim. Yaşlanmıştı. Saçları bembeyaz olmuş, sol gözü hastalıklı olduğu akan sıvıdan belliydi. Tekrar hocam dedim.

      Ellerinin ikisinden ara vermeksizin defalarca öptüm, öptüm, öptüm. Gözlerim buğulandı. Bekir hocamın ilkokulun 4.sınıftaki günlerimizdeki yakışıklı, şık, güler yüzlülüğü gözlerimin önünden bir film şeridi gibi geçti. Hep anlatırdı, hep övünürdü, hep gurur duyardı. Neyle övünürdü öğretmen olduğu için.

      Gururlu gururlu öğretmenliği anlatır, kutsallığından bahseder, öğretmenliğin Allah'a en yakın meslek olduğunu söylerdi. Hep anlatır, devamlı söyler bazen de öğretmenin vasıflarını sıralardı. Ne sıralardı? Ey çocuklar, ey yavrular ben öğretmenim. Ben ailemin nafakasını bu yoldan kazanıyorum.

      Ben çocuklarımı öğretmenlikten aldığım paralarla eğitimlerini sürdürüyorum. Kolay değil öğretmen olmak. Kolay değil öğretmen olarak az ama kutsal para kazanmak. Kolay değil öğretmen olarak cumhurbaşkanı, başbakan, bakan , öğretmen, pilot vs. hep güzel meslekleri tek tek seçer övünçle anlatırdı. Öğretmen oluşundan hem mutlu hem de gururlu idi. Bizlere; sizlerde inşallah öğretmen olursunuz derdi.

      Hocam ben Selçuk der demez Haktanır Selçuk. Evet öğretmenim. Bu sefer öğretmenimin gözlerinden hastalık yaşı değil nurani gözyaşı geliyordu. Ne yapıyorsun ya evlat? Bu sefer benim gözlerimden yaşlar akmaya başladı, ellerinden bir daha öptüm. O geçmiş zamanlar gözlerimin önüne geldi.

      Bize sopa attığı , bizi sevdiği, bize kalem defter verdiği, bizlerin kulaklarını çektiği, hem ana, hem baba, hem öğretmen olduğu film şeridi gibi gözlerimin önünden geçti. Birden söyledim "ÖĞRETMENİM" dedim.

      O yaşlı , hasta sol gözü yeniden açıldı. Öğretmen misin? Evet öğretmenim ben bir öğretmenim. Kısaca ona öğretmen oluşumun hikayesini ,imtihanları, üniversite hayatını ve öğretmen olarak önce Ardahan'da şimdi de Şereflikoçhisar'da görev yaptığımı anlattım.

      Sana benzemek istiyorum öğretmenim dedim. Senin gibi öğrenci ile arkadaş, baba, ana, öğretmen olmak istiyorum dedim. Anlımdan öptü. "ÖĞRETMENİM BENİM"  dedi. Ben utandım yere baktım?

      Selçuk Haktanır

       21 Ekim 2010


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]