08 Nisan 2020, 13:15 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Benim için farketmiyor

Benim için farketmiyor

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 889 kez okunmuştur

Dünyayı kasıp kavuran, Ülkemizde de etkisini giderek artırıp, günbegün hastalığa yakalananların, yaşamını yitirenlerin sayısının katbekat artmasına neden olan coronavirüs belası, toplumsal yaşamı olumsuz yönde etkiliyor.


Üzüm dönmesi gibi kişiden kişiye yıldırım hızıyla bulaşan salgının yayılma hızını azaltabilmek için alınan tedbirler, uygulamaya konulan önlemler, geirilen kısmi yasaklar dahi yetersiz kalıyor, bilim kurulu, etkili ve yetkili makamlar yeni yeni arayışlara yöneliyor.

“Mecbur kalmadıkça sokağa çıkmayın” çağrısı, “65 yaş üstü kişilerin evlerinden çıkmasının yasaklanması” ile devam ediyor.

Bu da yetmiyor; insanların topluca bir arada olabilecekleri düğün dernek gibi toplantılar yasaklanıyor, partilerin kongreleri erteleniyor, okulların kapalı kalma süreleri uzatılıyor, camiler kapatılıp, cenaze törenlerine, taziye çadırı kurulmasına kızıtlama getiriliyor, pekçok işyerine ve iş koluna faaliyetini durdurma, mekanlarını kapatma zorunluluğu getiriliyor.

Dahası; kimi kamu kuruluşlarında esnek çalışma uygulanırken, kimileride personelin büyük çoğunluğu idari izinli sayılıp, iş ve işlemler erteleniyor, mahkemeler dahi çalışmıyor, sanki devlet çarkı rölantiye alınıyor.

Şehirlerarası toplu ulaşıma kısıtlama getiriliyor, otobüs seferleri iptal ediliyor, şehirlere giriş ve çıkışlar kontdol altına alınıyor, özel araçlarla şehirden şehire gitmenin izne bağlanması düşünülüyor.

Şu anda bazı yerleşim alanları karantina bölgesi olarak ilan edildi. Kısmi sokağa çıkma yasağının giderek daha da yaygınlaşacağı, toplu sokağa çıkma yasağının hiç değilse büyük şehirlerde getirileceğinin işaretleri görülüyor.

Peki sokağa çıkma yasağına tabi olan 65 yaş ve üzerindeki kişiler, işyerlerini yasak kapsamında kapatmak zorunda kalanlar ve bu kapatılan yerlerde çalışırken, birden evine kapanmak zorunda kalanlar ne düşünüyor. ne hissediyor?

Örneğin; sabah erkenden açıp, akşama kadar işyerinden ayrılmayıp, evde kalma zorunda olanlar ya da umuma at yerler kapalı olduğu için sokaklarda avare avare dolaşmak mecburiyetinde olanlar ne yapıyor?

Sabah evden çıkıp, günün büyük bölümünü parklarda yaşıtlarıyla sohbet ederek geçiren emeklilerin, kahvehane ve internetkafe müdavimlerinin günü nasıl geçiyor?

Merak etmiyorum, dersem yalan olur.
Ben de 65 yaş üzeriyim ve sokağa çıkması kısıtlı olanlar safındayım.
Kısıtlama kararının yürürlüğa girmesinden buyana evden çıkmıyorum. Kendime bir çalışma ortamı hazırladım işlerimi evden yürütüyor, gazete ile ilgili görev ve sorumluluklarımı evde yapıyorum.

Bu durum bana hiçte zor gelmiyor.
Orta yaşlarda kısıtlı da olsa kahvehane alışkanlığım vardı. Bir grup arkadaşla günün belirli saatlerinde toplanır, iddialı ve şaşaalı tavla, okey partileri düzenlerdik ama hiçbir zaman aşırıya kaçmazdık. Çünkü benim için öncelik günlük rutin işlerimi bitirmekti ve bundan asla taviz vermezdim.

50’li yaşlara doğru kahvehane alışkanlığından yavaş yavaş vazgeçtim. Yaşantım Çengel’e endeksliydi. Yemem içmem, gezip tozmam, arkadaş ziyaretleri tüm sosyal faaliyetler, Çengel’e göre düzenlenirdi.

Çocuk yaşlardan itibaren çalışmaya başladığımız için izinmiş, tatilmiş, bayram-seyranmış, bunların bizim yaşamımızda farklı bir yanı yoktu.

Son 25-30 yıldan buyana da tekdüze bir yaşantım oldu. Sabah işe, akşama kadar işyerinde ve akşam evde. Haftada bir aile dostlarıyla, arkadaşlarla biraraya gelip biriken stresi ve yorgunluğu atmak, pazar günleri ise yine evde şayet dost ziyareti yoksa tembel tembel oturmak.

Bu nedenledir ki; son haftalardaki evden çıkmama zorunluluğu beni fazla etkilemedi.
Yılların yorgunluğunu atarcasına biraz daha fazla uyumaya, ayakları uzatıp, biraz daha tembel tembel oturmaya başladım. Daha önceden vardı ama şimdilerde daha çok televizyonkolik oldum. Sabah-akşam, gece-gündüz demeden televizyonun başında kanaldan kanala gezinip duruyorum.

Bu nedenle diyorum ki; sokağa çıkma kısıtlaması benim için olumsuz bir etki yapmıyor ama gününü kahvehanelerde, parklarda geçirenlerin, kendi sağlıkları için dahi olsa eve kapatılmalarının maddi kayıpları bir yana; manevi işkence çektiklerini düşünüyor, bir an önce coronavirüs belasından kurtulmamızı, sağlık ve huzur içinde normal yaşantımıza dönülmesini temenni ediyorum.


    9 Nisan 2020


YORUM YAZ

Çengeli fedakarlık dolu çalışmalarınla yürüttüğün için tebrik ve teşekkür ediyoruz İyi ki varsın Hürmetlerimle.
ibrahin CANDAN
Mustafa bey,yasananlari yazmissin beklentimiz care,nasil olsunda evde kalma zorunlugu dan nasil faydalaniriz,
evimizi kendimiz boya badana yapsak bahacenin,tarlanin taslarini toplasak,Allah rizasi icin üc bes agac diksek,en önemlisi kitab okusak,ne zarari olurki,Dedikodu kültürüyle yogrulmus tembellik yasam halini almis bir toplum,aliskanliklarindan kolay vaz gecmiyor.varmi kurumlara müracaat etmis yüzlerce genc ben varim ülkeme halkima yararli olmak istiyorum,belediye veya kaymakam organize yapsin biz variz diyen kac kisi.
20 milyonluk Istanbulun secilmis beleiye baskanina müdahale yahu bu Adam secilmis biri senin bu halka hicmi saygin yok,nedemek istiyorsun nereye varmak istiyorsun,cikmaz yollara girenin yanlis adreslerde görnim.Lütfen birdaha olmasin.
tv.leri aciyorsun 24 Saat hastalik ölüm ha birde müzük dinlesek ne olur.
yeter artik öbür dünyayala korkuttugunuz yeter.carsidaki kebapcida birlikte kebap yemek dilegiyle,görüsmek umuduyla.
SAĞLIKLI MUTLU OL ABİ SİZLER ŞEREFLİKOÇHİSARA LAZIMSINIZ BU GÜNLERDE GECER İNŞALLAH HOŞCA KAL
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.156 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri