13 Kasım 2019, 14:05 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Laf yerine icraat

Laf yerine icraat

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1761 kez okunmuştur

Kaldırım ve Kayacık tuz İşletmelerinin Tekel’in bünyesinde olduğu dönemler, Şereflikoçhisar ekonomisi açısından gıptayla anılacak hatırlanacak dönemlerdi.


Bu iki işletmenin bir başka önemi de istihdama yönelik olmalarıydı. Her iki işletmede 500’ün üzerinde işçi çalışır, çalışanlar o döneme göre tatmin edici ücretler alırlardı.

Bu dönemde kimi işçiler ev ve araba sahibi olmuş, kimileri sıkıntıya düşmeden çocuklarını ilçe dışında okumaya göndermiş, kimileri ise beyaz eşya, mobilya gibi evlerinin temel ihtiyaçlarını zorlanmadan temin etme imkanına kavuşmuştu.

İşçi maaşlarının dağıtıldığı gün İlçenin çarşısında bir dalgalanma olurdu ve piyasaya en az 500 milyar lira sıcak para girer, her ay tekrarlanan bu görüntü esnafa da rahat bir soluk aldırırdı.

Ne zaman işletmelerin özelleştirilmesi gündeme geldi, ne zaman; “işletmelerden birini Şereflikoçhisarlılar alsın, iktidar bize yardımcı olsun” taleplerine; “ayırım kayırım olmaz, keş parayı getirenler işletmeyi alırlar” diyen en tepedeki ağızlar taleplerimize kulak tıkadı, tuz sektöründe ve çalışanlar arasında endişeli bekleyiş başladı.

Gün geldi özelleştirme tarihleri ve yöntemleri belirlendi. İlçemizden de ihaleye girmek isteyenler vardı ve tüm hesaplar, özelleştirmenin ardından ithal tuzla rekabet edebilmek için fiyatların düşeceğine yönelikti.

İhale yapıldı. İhale bedeli İlçemizden katılanların tahminlerinin çok çok üzerinde rakamlara yükseldi ve maalesef İlçe olarak tek yürek olamadık, işletmelerin birini olsun alamadık.

İhale sonucunun İlçeye yönelik olumsuz yansıması bir kaç ay içinde görüldü. Çalışanların bir bölümü emekli olurken, büyük çoğunluğu da İlçe dışında değişik kurumlara gönderilmişti.

İki işletmede çalışanların sayısı kış aylarında 100’e, yaz aylarında ise 150’ye kadar düştü Onlar da asgari ücretle çalışıyordu.. Her ay 500 milyar sıcak para giren İlçemiz piyasasına 50 milyar lira girmez oldu.

Özelleştirme ve hiç değilse işletmelerden birini Şereflikoçhisar olarak alamamak bizim için çok büyük bir kayıptı ama iş işten geçmiş, tavşan yamacı aşmıştı.

Bundan sonra ne olmalı, ne yapılmalıydı? Derken gündeme yeni tuz üretim alanlarının açılması fikri geldi ve Maden İşleri Genel Müdürlüğü  Kayacık ve Kaldırım Tuz İşletmeleri arasında belirlediği 10 adet yeni üretim alanını ihaleye çıkardı, bunlardan ikisini İlçemiz müteşebbisleri aldı. Alanlar ihale bedelinin 2-3 misli kadar ek harcama yaparak kiraladıkları alanı üretim yapabilecek bir yapıya kavuşturdular. Ufak ufak üretim de yaptılar.

Gel gör ki; bu birilerini rahatsız etti. Şikayet üzerine şikayet.. İşletme ruhsatlarının iptali için müracaat üzerine müracaat, ihalenin iptali yönünde dava üstüne dava açıldı.

Devletin bir kurumunun ihale yoluyla müteşebbislere devrettiği ve buyurun üretim yapın dediği, alanı bir başka kurumu; “hayır, üretim yapamazsın” diyor, değişik mahkemelerden çıkan farklı kararlarla da ihale iptal ediliyordu.

“Sizlere yeni üretim alanları açtım” diyerek böbürlenen ve siyasi rantını toplayan iktidar, kendinden kendi bünyesindeki kurumlardan kaynaklanan hatalar yüzünden müteşebbislerin uğradığı mağduriyeti gideremiyor, belki de gidermiyor ve yeni işletmelerin kapanmasına seyirci kalıyordu.

Geldik bu günlere..
Yeni tuz alanlarının ihalesinin iptal adilmesi müteşebbisleri mağdur etmişti.

Orada istihdam edilen elemanları, oradan dolaylı yollardan kazanç sağlayanları (özellikle nakliyeciler) mağdur etmişti ve özünde Şereflikoçhisar mağdur edilmişti.

Bu noktadan hareketle şimdilerde “yeni tuz alanlarının üretime açılması ve eski sahiplerine verilmesi” görüşü kamuoyunda seslendiriliyor. Görüşü seslendiren Ercan Alıcoğlu, bu görüşü bir özet rapor halinde başta Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere her kademedeki yetkililere ulaştırıyor.

CHP, İyi Parti bu girişimlere destek veriyor. Bazı odaların da bu fikri benimsediği, Belediye Başkanı Memiş Çelik’in de bu gelişmelerde aktif ve lokomatif görevi üstleneceği duyumları alınıyor.

Bu noktada diyorum ki; destek verenlere, sorumluluk üstleneceğini belirtenlere teşekür ediyor, ama artık lafı bırakıp, tek ses tek nefes olarak konuyu her platforma taşımak ve mağduriyetin giderilmesi için el birliğiyle hareket etmek gerektiğini hatırlatıyorum.


  14 Kasım 2019


YORUM YAZ

Ibrahim Candan
Sereflokochisar TUZUNU geri al,tuz sereflikochisarin olmasa olazidir.
80 li yillarda sereflikohisarda bin civarinda kamyon varidi,sofor muavin eder ikibin kisi,ekmegini burada kazaniyorlardi,ayrica bu kamyonlarin bakim ve tamiride sereflikochisar sanayi sinde yapiliyoru
Tuzda calisan isciler iyiderecede maaslari vardi bu sereflikochiarin nefes borulari gibiydi Kochisar tuzuna Sahib cikamadi,birileri gelib el koydular,adina özellestirme dediler.
Yerüstü ve yer alti madenler,su kaynaklari yöre halkinin isletme Hakki olmali,hertürlü yasal yollara bas vurulmali,STK.lar ve sendikalarla giyaloga gecilmeli,ilcede ve ankarada her alanda sizi savunacak en üst düzeyda hukukcularuniz var Hemde para almadan bu isi severek yapacak sahsiyetler.
icabinda bölge insani olarak,sayin Beser Baydar ve Fik Yavuz gibi insanlardan da görüs istenebilir.
dahasi olmasa eylem hakkimizi kullanacagiz,yazin gölün ortasinda cadir kurub yatacagiz O TUZ BIZIMDIR BIZIM OLACAK,kochisar tuzsuz olamaz,Dayan güc sensin,,,
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri