11 Eylül 2019, 13:48 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Kitabına uydurmak!

Kitabına uydurmak!

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 2062 kez okunmuştur

Günlerdir bir iddia dillerden düşmüyor ve buna ilişkin tartışma her geçen gün yeni bir boyut kazanıyor.

Önce iddiaya bakalım:
DW Türkçe, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne ikinci defa kayyum olarak atanan Vali Mustafa Yaman’ın daha önce görev yaptığı dönemdeki harcamalarının belgelerini yayınladı. Bu belgeler arasında, “Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na” kesilen toplam 582 bin 618 liralık gümüş takı ve benzeri eşyaların faturaları da bulunuyor.

Belgelerde, Vali Yaman’ın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve aralarında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile eski Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın da bulunduğu bazı bakanlara aldığı hediyeleri kayıtlara geçirdiği iddia ediliyor. Bu belgelere göre, Vali Yaman ayrıca kente ziyarette bulunan bakan ve bürokratlar için de yüz binlerce liralık ziyafetler vermiş, lüks araçlar kiralamış.

Bu iddiaya karşı Süleyman Soylu ne diyor?:
“Bir bakan, bir şehre gittiğinde masraflar onun adına yazılır. Sadece benim için değil bütün devlet büyükleri için geçerlidir bu kural. Ama bu masraflar öyle abartılı olmaz. Araba kiralama, konaklama türü masraflar. Biz mütevazı insanlarız. Bizim öyle abartılı masrafımız olmaz. Benim böyle bir hediye almam asla söz konusu değil. O konunun araştırılması için denetleme talimatı verdim. Neymiş bakalım o fatura! Benim bildiğim tek bir şey var: Ben hediye falan almadım. Almam. Allah muhafaza asla böyle bir şey söz konusu değil.”

Kayyum olarak atanan Vali Mustafa Yaman ne diyor?:
“İlimizi ziyaret eden Devlet Büyüklerimize hiçbir zaman kişiye özel hediye takdimi olmamıştır. Şehrimizi ziyaret eden Devlet Büyüklerimizle birlikte gelen heyetlere ilimizde üretilen ve şehrimizin kültürünü ve tarihini sembolize eden tanıtan sembolik hediyeler verilmiştir. Ayrıca adı geçen işyeri sahibinin babasının Daire Başkanı yapıldığına ilişkin yalan haberler yer almıştır. M. Ata Altun isimli personel emeklidir ve hakkında yeni bir işlem yapılmamıştır.”

İddialar doğru mu? Doğru değilse kuyumcu tarafından kesilen faturalar ne anlama geliyor? Belediyelerde bu tür faturalar neyin karşılığı ödeniyor? Bu tür uygulamalarla menfaate dayalı akçalı işler kamufle edilebilir mi?

Evet, edilir.. Nasıl edildiğini İlçemizden bir örnekle aktarayım:

Geçmişte İlçemiz kaymakamının tayini çıkıyor. Kendisine veda yemeği düzenlenmesi gerek ama kim organize edecek?

Belediye başkanına öneriyorum: Beldenin temsilcisi olarak bu görev size düşer.

“Haklısın” diyor ve organize için kendisine destek olmamı istiyor, kabul ediyor, gerekli desteği veriyorum.

Yemeğin masrafı katılanlardan tahsil edilecek ve bu işi zabıta yapacak. Bir gün.. Üç gün.. Beş gün.. Para bir türlü toplanmıyor. Dediklerine bakılırsa kimi; ben meclis üyesiyim, kimi; ben parti yöneticisiyim, kimileri bende mi para vereceğim.. Gibi bahanelerle ödeme yapmıyorlarmış.

Yemeğin verildiği işletme sahibi de sıkıştırıyor, hesabı kapatın, diye.

Bu arada belediye başkanı bir teklifte bulunuyor: Sen bir fatura kes, sana ödeyelim sende işletmeciye verirsin.
Olur mu öyle şey..

Olmaz, diyorum. Sayın başkan sen ne bana böyle bir teklif yaptın, ne de ben duydum. Eğer böyle bir yola tevessül edersen personeline karşı öyle bir açık vermiş olursun ki arkası çorap söküğü gibi gelir.

Bu konuşmadan üç beş gün sonra veda yemeğinin bedeli topluca ödenmiş. Öğreniyorum ki; bir başkasının belediyeye kestiği farklı bir alımla ilgili fatura, işletmeciye gecenin masrafı olarak ödenmiş.

Faturayı kim kesti, ne diye kesti? O an için öğrenmek mümkün olmadı. Hırdavatmıydı, çimentomuydu, temizlik malzemesiydi bilemem ama sonradan duyuldu ki; böyle kesilen faturaların sayısı hiç de az değil. Usulsüz yapılacak ne kadar ödeme varsa, belediyeye iş yapan bazı firmalardan temin edilen usulsüz faturalarla şıpınişi ödeniyor. Hatta bir taşerona ait faturanın belediye görevlilerin elinde bulunduğu ve ihtiyaç duyuldukça kullanıldığı duyuluyor, soruşturmaya, kovuşturmaya, başkan ve bazı personeli hakkında açılan davaya konu ediliyor.

Diyeceğim o ki; niyet bozuk olunca yolsuzlukların, usulsüzlüklerin önüne geçilemez. Çünkü yasaların alabildiğine muğlak olduğu bir sistemde vurgunu soygunu meslek edinenler, işi kitabına uydurmakta çok mahirdirler.



    12 Eylül 2019


YORUM YAZ

ANKARALI KEMAL
Silistreli Süleymanin faturasi: Tüm faturalar basildigi matnaada seri nosuyl kayitli,Maliyeden tescillidir,faturalar maliyenin denetimnindedir.hayali faturanin para ve hapis eczasini esnaf Bilir,hayali fatura kesemez,Mustafa bey vurgun ve vurguncular öyle cogaldilarki,kabul gören dört kitabin hicbirine sigmiyor.mesela ömrünü Ankara nin calismalarina veren melihin serveti uluslar arasi konusuluyor.
eski vurgunculari arar olduk,bunlar milyar dolar kaldiriyorlar,bu demek ahlak perdeyi yirtmis,gel gör Ankara ne halde.
herseye ragmen Anadoluda yükselen ses siyasi gücbirli efendinin korkulu rüyasi.Not; Özelde Istanbul,genelde türkiye Sayin EKTEM IMAMOGLI,na sahiblenmek zorundadir,ülkemizi ve halkimizi uygar ülkeler seviyesine varmanin tek yolu,saglikli bir demokrasi,Türkiyenin yapisina cokuygun diyorum,kurtulus savasini caniyla ödemis uluslar arasi kayitlarindada tescillidir.cok uzak diyarlarda yasiyoruz ama baba yadigari bir vatanimiz var,onu ne insanlarini seviyoruz.VURGUNCIYA HAYIR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri




İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri