04 Eylül 2019, 11:06 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Basın ve Halkla İlişkiler Birimi ne iş yapar?

Basın ve Halkla İlişkiler Birimi ne iş yapar?

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1764 kez okunmuştur

Belediyenin Basın ve Halkla İlişkiler Birimi ne iş yapar?


Farklı belediyelerin konuya ilişkin yönetmeliklerinde özetle şu görevler yer alıyor:

Belediyenin Basın Yayın faaliyetlerini tüm boyutlarıyla ele alarak, genel amaç ve politikalarına uygun nitelikte bir tanıtım stratejisinin belirlenmesinde amiriyle birlikte hareket eder.

Basın kuruluşlarıyla Belediye ilişkilerinin yürütülmesini sağlar.

Belediye tarafından düzenlenen tüm etkinlik ve yürütülen faaliyetlerin tanıtılması için basın yayın organları ile iletişime geçer.

Basın yayın organlarında yayınlanmak üzere hazırladığı basın bülteni ve gazete ilanlarını bu kurumlara verir ve takip eder.

Yazılı, sözlü, görüntülü basın ve yayın organlarını takip ederek belediyenin leh ve aleyhinde olan gelişmelerle ilgili olarak Belediye Başkanına düzenli olarak rapor verir. Yaptığı basın takip çalışmalarıyla ilgili olarak arşiv oluşturur.

Belediye Başkanının medya ile gerçekleşecek randevularını Özel Kalem Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde yürütür.

Belediye Başkanı ve Başkan Yardımcılarının düzenleyeceği basın toplantılarının organizasyonunu yapar.

Düzenlenen etkinliklerde fotoğraf ve kamera çekimleri yaptırır ve materyalleri ihtiyaç duyan müdürlüğe verir. Arşivlenmeleri ile ilgili çalışmaları yürütür.

Belli zamanlarda Bülten çıkarılması halinde gerekli olan araştırmaları ve çalışmaları yaptırır.

Belediyenin hizmetlerinin alt yapısının birimlerin etkinliklerinin ve organizasyonların vatandaşlar tarafından bilinmesi için çeşitli tanıtım çalışmalarını yürütür.

Belediye yönetiminin izlemekle yükümlü olduğu politikanın halka benimsetilmesi, yapılan çalışmaların halka duyurulması, halkın Belediye yönetimine karşı olumlu hisler beslemesinin sağlanması, halkın da yönetim hakkındaki düşüncelerinin yönetimden beklentilerinin alınması amaçlı çalışmaları yürütür.

Halkın yönetimden bilgi edinme hakkının göz önüne alınarak yürütülen faaliyetler ve işlerle ilgili olarak halkın bilgilendirilmesine ortam hazırlanır ve Başkanın halkı bilgilendirici mahiyetteki toplantıları organize edilir.

Kurumun yürüttüğü faaliyetlerin kültür ve sanat etkinliklerinin sosyal ve kültürel amaçlı faaliyetler ile tanıtım ve duyuru materyallerin basım yayım çalışmalarını yürütür. Etkin bir biçimde yapılması için gerekli organizasyonu ve etkinliklerin verimli bir şekilde sonuçlanmasını sağlar.

Belediye Başkanı tarafından çeşitli sivil toplum örgütleri vb. Belediye yönetiminin belirli dönemlerde bir araya gelerek toplantı yapmalarını, Belediyenin hizmetlerinin müzakere edilmesini sağlayan organizasyonlar düzenler.

Basın yayın konusunda elde edilen sonuçları değerlendirmek, bu alanda faaliyetlerin etkinliğini arttıracak önlemleri belirlemek üzere anket çalışmaları hazırlar.

Kurumun basın yayın bağlamında sosyal ve kültürel amaçlı faaliyetler organize etmesine yönelik öneriler ve projeler geliştirir.

Şereflikoçhisar Belediyesinin de “Basın ve Halkla İlişkiler Birimi”, bu birimin başındada da sorumlu olarak bir görevlisi var.

Peki bu birim ya da başındaki görevli yukarıda özetle sıraladığımız işlerin hangisini yaptı ya da yapıyor?

Şereflikoçhisar’da yayım yapan yerel gazetelerle hangi düzeyde bir ilişki kuruluyor ve belediyenin ya da başkanın hangi icraatı anında basın aracılığıyla kamuoyuna aktarılıyor?

Belediyenin faaliyetlerini yansıtacak, kamuoyunu bilgilendirecek basına yönelik bir haber bülteni yayınlanması niçin düşünülmüyor?

Belediyenin internet sayfasında yer alan şov ve reklam amaçlı duyuru-açıklamalar dışında, neler yapıldığı hangi hizmetlerin yerine getirildiği konusunda (basın da dahil) kim, ne biliyor?

Gazetelerde yer alan uyarı, öneri ve vatandaşlardan gelen yakınmalara karşın nede bir cevap verme, halkı bilgilendirme yöntemi tercih edilmiyor?

Yoksa Basın ve Halkla ilişkiler Birimi, birilerini yetki makam sahibi yapmak olarak mı değerlendiriliyor?

Umarız; şeffaflık denince mangalda kül bırakmayan bir söyleme sahip olan belediye başkanımızın ya da onun Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü görevini yürütenlerin yaptıkları çalışmalara ilişkin basına ve kamuoyuna söyleyecekleri birşeyler vardır.


   5 Eylül 2019


YORUM YAZ

k. Kemal
Maaşını alıyorsa onlara yeterli. Görev ne demek oluyor bu düzende?
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri