10 Temmuz 2019, 13:42 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Bir daha zor gelirim!

Bir daha zor gelirim!

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1940 kez okunmuştur

Şereflikoçhisar’ın müzmin sorunları var. Yıllardır çözülmeyen, çözülmek istenmeyen, çözülmek istense de çözülemeyen sorunları.

Bunlardan biri de yolların, kaldırımların işgali.

Esnaflar dükkanın önündeki kaldırımı, kaldırıma sığmazsa ana yolun bir bölümünü işgal eder, sanki pazar yeri, panayır yeri gibi tezgah açar.

İnşaat sahipleri ya da müteahhitler kaldırımı, ana yolları kum ile çimento ile demir ile günlerce işgal eder, yolun üzerine çalışma tezgahları kurar.

Bu kadarla yetinilmez; özellikle düğün sezonunda sokaklar yollar masa ve sandalyelerle giriş ve çıkışlara konulan araç ve remorklarla kapatılır. Araç geçemez, yaya geçemez, geçmek istenirse döğüş-kavga hemen hazırdır.

Sözde tır ve kamyonların şehir içine girmeleri, park etmeleri yasaktır, yasağa uymayanlara ceza uygulanacağı, uygulandığı söylenir ama değişen bir şey olmaz.

Park alanları yetersiz olduğu için özel araçlar akıllarına estiği yere, canları istediği sürece yolların sağlı sollu iki tarafına park eder, çoğu zaman park yapan araçlar ikili üçlü sıra oluşturur, yolu kapatır.

Anlayacağınız işgalin envay türlüsü ile yayaların yolu kapatılır, ana yollarda araçların seyri engellenir.

Bu soruna yol açanların kendileri de şikayetçidir ama dertlerini aktaracak yetkili makam bulamaz, bulsalar da sonuç alamaz.

İşgal sorunu dünün, bugünün değil onlarca yılın sorunudur ve “BÖYLE GELMİŞ BÖYLE GİDER” demekten başka elden bir şey gelmez.

Bu durumu kabullenmek sürekli burada ikamet eden bizlerde alışkanlık halini almıştır da, ayda yılda bir bayram ziyareti, izin, düğün ya da cenaze için gelenler mevcut duruma bir türlü adapte olamazlar ve yakınıp, dururlar.

Yakınanlardan biri de İstanbul’da ikamet eden bir hemşehrimiz.
Kamu görevinden emekli olan ve İstanbul’a yerleşen, bayram nedeniyle anne-babayı ziyaret için şehrimize gelen bu hemşehrimize soruyorum:

- İstanbul’da yaşamak zor değil mi?
- Hiçte zor değil, diyor ve başlıyor burada tanık olduklarını anlatmaya:

Caddenin üzerinde bir manav var. Dükkanın önüne kocaman tırı çekiyor, günlerce orada duruyor. Zaman zaman yanına kamyonet tipi araç da geliyor. Gece yarılarına kadar mal indirip bindiriyorlar. Çalışanların gürültüleri, küfürlü konuşmaları çevreyi rahatsız ediyor, uyutmuyor. Kendi aracımızı çıkaracak yol bulamıyoruz. İki kez hastaneye gitmek zorunda kaldım, tır çıkışı kapattığı için taksi çağırdım.

Yolun karşısında bir başka iş yeri. Orada da gece yarısı çalışmalar var. Gençler toplanıyor şarkılı, türkülü, küfürlü konuşmalar şakalaşmalar. Sadece biz değil, çevre sakinler de rahatsız. Uyarıyorsun anlayan, dinleyen yok. “Vursan ölecek, vurmasan payını elinden alacak!” misali, uysan bela her an hazır.

Bir başka iş yerinde araçlara modifiye yapıyorlar. Yüksek volümlü ses cihazını sonuna kadar açıyorlar, sanırsınız gök gürüldüyor. Bir de dirift yapan araçlar. Karamollauşağı caddesi kavşağında dönüp duruyorlar.

Belediye zabıtası, emniyet görevlileri bunları hiç görmüyor mu?

Zaman zaman zabıtayı arıyoruz, uyardık diyorlar ama değişen bir şey yok.

Böylesine keyfiliğin kural tanımazlığın bir yaptırımı cezası olmaz mı?

Görevliler bu vurdumduymazlığa bir çare bulamazlar mı?

Bu ilçe neye dönmüş, bu insanlar neye dönmüş, bu gençler neye dönmüş? Anlamak mümkün değil.

Tövbeler tövbesi bir daha zor gelirim, mecbur olmazsam hiç gelmem.

Böyle diyor, böyle dert yanıyor hemşehrimiz.

Herkes, her sokak, her cadde böyle değildir, diyecek oluyorsunuz ama hemşehrimizin ikna olmaya hiç niyeti yok.

Ziyaret için gelen bir hemşehrimiz 16 milyonluk; her türlü haksızlığın, yolsuzluğun, kanunsuzluğun, gaspın, tacizin, tecavüzün, cinayetin, mafyavari olayların adiyane vakadan sayıldığı  mega kentteki yaşamın, İlçemizden çok daha rahat olduğunu düşünebiliyorsa, Şereflikoçhisar’ın dışarıdan ve dışardakilerin gözünden nasıl göründüğüne siz karar verin.     11 Temmuz 2019


YORUM YAZ

yuma
belediye hoparlöründen günde kırk defa icralık açık artıma ilanı veriliyor neden aceba hiç merak eden oldumu ben söylüyeyim bu araçlar hangi oto parkta çekili bir araştırın eski akp meclis üyesi parkı tabiki!!sayın vatandaşlar inşaat sahibi mütahitler heryeri işgal ediyor demişsiniz belediyeciler adamların kankası zaten tutupda kankasına cezamı kessin? bu mütahit geçinen kişilerde sanki fabrika yapıyor! arkadaş ev yapıyon ev içinde oturulur parayı gömersin orda kalır yani üretimle alaklı birşey değil beton yıgını yani; say say bitmiyor belediye zaten otomatik pilotta bu şereflikoçhisar belediyesi neden varki ?alt yapı büyükşehir üst yapı büyük şehir aklınıza ne geliyor büyük şehir kardeş sen burda niye oturuyorsun diye sormak lazım
yuma
sayın şereflikoçhisar halkı devletin her merci artık göstermelik işyapıyor şu şikayetleri kaymakam bey bilmiyormu aceba ? vatandaş alkol alıp rahatsız eden kişilerden bahsediyor bu adamların nerede alkol aldıgı arabasına binip hangi güzergahdan geldiğini gittigini 7 den 70 şe herkes biliyor şimdi mülki amir istese diker o yollara jandarmayı polisi keser alkollu araç kullanmaktan cezasını baglar aracı bunu 1 ay yapsınlar açık hava meyhaneleri 1 ay sonra yok olur ama kim yapacak ?şehir içinde dükkancı kişilerin yaptıgına gelince belediyemi varda bunları önleyecek pazarda bizzat şahit oldum zabıta kişi benim malzeme aldıgım tezgaha geldi yarım saate gelirim şunlardan paket yap dedi gitti agzım açık kaldı adam rüşvet aldıgı kişiyemi ceza kesecek zaten bu memleketin zabıtası sabah eline boş dosya alır akşama kadar kahvelerde vakit geçirir say say bitmez çünki bir sistem kurulmuş işliyor nereye kadar işleyecek görecegiz bakalım
koc kemal
Egitimimiz de bir kalite kalmadiki, yasamimizda kalite olsun.
Hosgörüsüz bir (ümmet) yetistiriliyor.
Zor günler bekliyor bizleri.
Yunus Erdoğdu
1995 yılında 17 yaşında göbeğimin kanının damladığı memleketinden ayrıldım, hep vatan hasreti çektim... Tuz Gölü.. Hirfanlı.. Kavunu.. esnafı.. pidesi... ama şimdi... bırakın Sereflikoçhisar'a gelmeyi o tarafa bakmak bile istemiyorum... Cahillik almış başını gidiyor...
Kani yurtsever
Mustafa Yücel ilçe halkının bu halinden en büyük vebal sana düşüyor. Niye mi yarım asır yazı yazdın ama hiç ahlaki öğüt verici bir şey yazmadım. O onu dedide bu bunu dedide hep ona buna eleştiri çektin.
mehmet görgülü
diline ve yüreğine sağlık abi güzel yazmışın
sorun çözülmüyor
Biz Mustafacık mahallesi sakinleri olarak özellikle tmo tarafından bu olayları artık normal görür olduk. Adam alkolü alıyor arabanın içinde bağırıp çağırıyor çöplerinide bırakıp gidiyor. afedersiniz bir de evlere doğru çişini yapıyor. ne yaparsın buna. bu ilçede mülki amir yokmu kolluk gücü yokmu belediye yokmu? Bu ilçenin siyasi parti başkanları orada burada fotoğraf çektirip poz vereceğine bir zahmet bu işlere baksalar olmaz mı?
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri