22 Mayıs 2019, 13:22 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Bankamatikci Var mı?

Bankamatikci Var mı?

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1852 kez okunmuştur

31 Mart yerel seçimlerinin sonucunda ortaya çıkan oluşumlar, seçilenlerin görevlerini rahat bir ortamda yürütemeyeceğini gösteriyor.


Özellikle büyükşehir belediyelerindeki başkan ile belediye meclisi gibi güç odaklarının farklı parti ve görüşte olmaları hizmet akışında zaman zaman aksamalarının olabileceğine işaret sayılıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi de bu zorlukların, aksamaların görüleceği belediyelerden biri ve bu durum Şereflikoçhisar’ı da yakından ilgilendiriyor.

Belediye Başkanı ile Belediye Meclisi çoğunluğunun kendilerinde olmasına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ne demişti?

“Çoğunluk bizde, bunlar topal ördek.”

Bu sözün anlamı; ‘onlara her türlü engeli çıkartırız’dan başka ne olabilir?

Bunun bir örneği Ankara’da görülüyor ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş başkanlığında toplanan Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı toplantısının ikinci oturumunda Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi üyelerinin sunduğu önerge tartışmalara neden oluyor.

Muhalif üyeler Büyükşehir Belediyesi’ne ait şirketlerin yönetimlerinin Meclis tarafından belirlenmesine yönelik önergenin bir kez daha Meclis gündemine alınmasını istiyor ve Mansur Yavaş buna karşı çıkarak önergeyi gündeme almıyor.

Başkan Yavaş, Büyükşehir Belediyesi’nin tek başına kurduğu veya ortağı olduğu şirketlerin genel kurullarına katılacak yetkili kişilerin belirlenmesine ilişkin önerge konusunda muhalefetin ısrarcı olmasına anlam veremediğini, bu yetkinin kendisinde olduğunu belirterek Önerge ile “yetki gaspı” yapılmak istendiğine vurgu yapıyor ve şöyle diyor:

“Belediye kanununda belediyeye bağlı iştiraklerin hepsinin nasıl olacağı belli. Bu konu yeterince uzamıştır. Herkes kanuni hakkını kullanacaktır. Benim kanuna aykırı bir şey yaptığıma inanıyorsanız, yasal yolların hepsi açık. Gidersiniz iptal davası açarsınız, şikayet edersiniz.”

“HUKUKİ OLMAYAN, ANAYASAYA AYKIRI ÖNERGELERİ RET EDECEĞİM”

Hukuki olmayan ve Anayasaya uymayan önergeleri reddedeceğinin altını çizen Mansur Yavaş, şunları söylüyor:

“Ankara halkının bana verdiği yetkiye dayanarak o şirketlerin temsil hakkını size vermeyeceğim. Ben yaptığımın doğru olduğuna inanıyorum.  Ben sizin kadar hukukçuyum. Daha geçen gün TBMM’de verilen önergeyi, o da hiçbir yerde yazmıyordu. Bu önerge kabadır diyerek Meclis Başkanı reddetti. Aynı şekilde ben de hukuki olmayan, anayasaya aykırı bütün önergeleri reddedeceğim. Ankara’nın iyiliğini siz düşünüyorsunuz da bu grup düşünmüyor mu? Yetkime el uzattığınız müddetçe hiçbir önergeyi oylatmayacağım. Elinizden geleni yapabilirsiniz.”

Muhalif üyeler şirketlerde temsil yetkisinin meclise devredilmesinde neden israrcı oluyor?

Onlarca yıldan bu yana yetkiyi belediye başkanı kullanırken, şimdilerde ne oluyor, ne değişiyor da, yetkinin meclise verilmesi isteniyor?

Nedeni gayet basit:
Geçmişten bu yana belediyenin iştirakçisi olduğu bu şirketler arpalık gibi kullanılıyor.

Şirketlerin yönetimine yüksek maaşlarla eş dost ve yarenler getiriliyor, bu şirketler marifetiyle yürütülen hizmetlerin bir bölümü yandaş taşeronlara devredilerek birilerine haksız kazanç sağlanıyor.

Dahası; bu şirketlere ya da onlar adına iş yapan taşeron firmalara, belediyenin ve dolayısıyla belediyeyi elinde tutan partinin insisatifiyle işçiler alınıyor.

Bu şirketler ve bağlı taşeron firmalar aracılığıyla belediyenin kaynakları ve gelirleri başka kişi ve kuruluşlara kolaylıkla aktarılıyor, bunun hesabı sorulmuyor, sorulamıyor.

Bir örnek vermek gerekirse; Şereflikoçhisar Belediyesi’nin kurduğu bir şirketin bünyesinde çalışıyor gözüken bazı kişiler, başka yer ve görevlerde istihdam ediliyor.

Hatırlayacaksınız; şu anda hala varmıdır bilmiyorum ama geçmiş dönemlerde AKP İlçemiz başkanlarından bazıları bu şirketlerde çalışıyormuş gibi gösterilip, aylığa bağlanmışlardı. Yani bir bakıma bankamatikci olmuşlardı. Bu tür kişilerin sayısı yüzlerle binlerle ifade ediliyor ve büyükşehir belediye meclisindeki muhaliflarin telaşı ve israrı bu güç ve fırsatların ellerinden gidecek olmasından kaynaklanıyor.
  23 Mayıs 2019


YORUM YAZ

koc kemal
Bunlar yemeye alismislar.
Devletin mali deniz, yemeyen domuz misali .
Kul hakki diye birsey bilmez oldular malesef.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri