03 Ekim 2018, 13:35 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Gücü kime yeterse!

Gücü kime yeterse!

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1102 kez okunmuştur


Döviz iniyor mu, çıkıyor mu? Kriz var mı yok mu?

Kimine göre; var, kimine göre; yok olan krizi dış güçler mi tetikliyor yoksa içerdeki fırsat düşkünleri mi ekonomiyi rayından çıkarıyor?

Faizler arttığına, enflasyonun kendisi ve yarına dönük hedefleri yükseldiğine göre A’dan Z’ye, iğneden ipliğe yapılan zamlarda haklılık payı var mı yok mu?

Kendi işimizden biliyorum: gazete basımında kullandığımız Kağıt, kalıp, boya, ilaç fiyatları yüzde 100’e yakın artmasına rağmen, hadi deyince bulunmuyor. Çoğu genel ve yerel gazeteler sayfa sayısını azaltıyor, kimileri; günlükten haftalığa dönüyor, kimileri internet gazeteciliğine geçmenin hazırlığını yapıyor.

Ülkeyi yönetenlerin dış güçleri suçlamasının dışında sesi soluğu çıkmıyor.

Marketlerde ithal ya da yerli yüzlerce malın fiyatı artırılıyor, gramajı düşürülüyor. Çoğu ürünlerde yüzde 50 ile yüzde 100 arasında fiyat artışı görülüyor.

Ülkeyi yönetenlerin tüketiciyi koruyucu, haksız kazancı önleyici bir tedbir aldığı görülmüyor.

Pazardaki sebze meyve fiyatlarındaki artışlar da marketlerden farklı değil. Vatandaş kabzımalın, pazar esnafının insafına terkedilmiş gibi. Etiketlerdeki rakamlar istendiği gibi indirilip artırılıyor.
Okul kıyafetleri, kitap ve kırtasiye fiyatlarındaki artış velilerin belini büküyor. Çocuğuna istenen kıyafeti alamadığı için babaların intihar haberleri, “ben dilenci değilim, çocuğumun okul malzemelerini alabilmek için yardım istiyorum” diyen anaların gözyaşları çoğu gazete ve televizyonlarda haber dahi olmuyor.

Gübre zammı, ilaç zammı, yakıt zammı çiftçiyi ekim yapamayacak duruma düşürüyor, yem ve saman fiyatlarındaki akıl almaz artışlar hayvancılığın sonunu getiriyor.

Demir, çimento, boya, kereste, sıhhi tesisat gibi inşaat malzemelerin fiyatları artıyor, daire fiyatlarının ve konut kredilerinin yanına yaklaşılmıyor, fiyatlardaki artışlar nedeniyle otomobil sektöründeki üretim ve satışlar azalıyor.

Bu arada un fiyatında, maya fiyatında, kömür, fuoloil fiyatında görülen aşırı artış, zam kervanında yerine alıyor.

Doğalgaz ve elektrik fiyatları ise otomatiğe bağlanmış olmalı ki; her ay zamlanıyor ve ticarethanelerdeki 3 aylık elektrik zammı yüzde 46’yı buluyor.

Bunun üzerine pek çok il ve ilçelerde ekmek fiyatına zam yapılıyor ve zamlı fiyat günler öncesinden uygulamaya konuluyor.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Ankara ve İlçelerinde de ekmek fiyatının artırılmasını kararlaştırıyor ve 1 Ekim’den itibaren 200 gram ekmek 1.25 liraya çıkarılıyor.

Bunun üzerine Ankara Valiliği zamma karşı çıkıyor ve yaptığı açıklamada şöyle diyor:

“Valiliğimizce yapılan incelemede, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından belirlenen tarifenin günümüz ekonomik şartlarına uygun olmadığı değerlendirildiğinden, 5262 sayılı Kanunun  maddesine istinaden, 1 Ekim 2018 günü saat 19:00’da Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile alınan karara  ilişkin uzlaşma görüşmesi yapılacaktır.”

Yazının girişinde de belirtiğim gibi A’dan Z’ye iğneden ipliğe akla gelebilecek binlerce ürüne ve çeşide yapılan zamma seyirce kalan yöneticiler, nedense söz konusu Ankara ve çevresi için ekmek zammı olunca aslan kesiliyor ve fiyat artışını durduruyor.

Karar ve denetimi kendi elinde olan mal ve hizmetlere, bu arada doların yükselmesi bahane edilerek petrole, doğalgaza, elektriğe yapılan aşırı zamma karşı sesini çıkarmadığı ve her hangi bir yaptırım uygulamadığı gibi dolar düşünce fiyat indirimine gitmeyen yetki sahiplerinin, konu ekmek olunca farklı davranmaları fırıncılar tarafından populist bir politika olarak değerlendiriliyor ve şöyle deniliyor:

İktidar, yerel seçimlere giderken seçmene şirin görünmek uğruna ve gerçekci olmayan bir yaklaşımla krizin faturasını fırıncılara yüklemek istiyor.

Halk arasında ise bu uygulamaya; “gücü gücü yetene” ya da “kör tuttuğunu s....” deniliyor.

  4 Ekim 2018


YORUM YAZ

AKILLI GELIN:Ankaranin fikralari,argolari cok meshudur bunlarin mekanida elmadag,cubuk civaridir,Tarihin birinde Elmag in filanca köyünde hali vakti yerinde adamin biri ogluna es ararken su köyde filanin kizi cok akilli ve becerikli biridir,dügürcüler gider usullere Uygun kiz istemi gercekesir derkenb gelin olur,lagabinada akilli gelin derler akilli gelini herkes görmeye gelirler.
günün birinde su dolu küpte inek su icmek isret,su icmeden sonra inegin kafasi küpten cikmaz herkes fikrini söyler küpü inegin kafasindan nasil alalim gerken akilli gelini cagirirlar akilli gelin tek klimeyle inegi hemen kesin der inegi keserler ala inegin kesilen kafasi küpten cikmiyor,yeniden akilli geline danisirlar akilli gelin cok sert bir uslublayahi kafaniz hic calismiyormu küpü kirin der vehemen ordan ayrilir.Zavalliankarali kara düsünür bu gelin basimizin belasidir küpemi yanalim inegemi,ah akilisiz kafa diyar diyar gelin aradin alsana akilli gelin.
murat atasoy
Mustafa bey yazdıklarınızı ve gazetenizi ilgiyle takip ediyoruz ilçe olarak, yalnız sizin gibi tecrübeli , ağır olgun bildiğimiz bir kişi gazeteci olarak nasıl kör tuttuğunu yazabilir? bu cümle gerçekten hoşu bırakın çok çirkin bir ifade olmuş.Bu ne çengel gazetesine ne de size yakışıyor.Anlayışla karşılayıp o cümleyi kaldıracağınızı ümit ediyorum.Teşekkür ederim.
Kocas kemal
Mustafa bey habi başkanlık gelince herşey düzelecekti? Adamlar ekonomiyi nasıl yoneteceklerini bilemediklerini için Amerikan danışmanlık firması McKinsey ı göreve çağırdılar. Bunun sonu hüsran, çünkü aynı firmayı bizim firmada çağırdı çalışanların ücretlerinden büyük feragat yapıldı. Sonuç McKinsey yüklü parayı aldı gitti ve firmada iflas bayrağını çekti. Umarım Türkiye'nin başına gelmez.isimiz zor hep suçu yabancılara veyahut CHP ye atıp işin içinden sıyrılmaya çok iyi beceren bir yönetme kabiliyeti var. Buna şarkı kurnazlığıda denilebilir.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.135 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri