12 Eylül 2018, 13:20 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Gönülde yatan aslan

Gönülde yatan aslan

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 678 kez okunmuştur

Koyun can derdinde, kasap post derdinde.

Normal zamanında yapılırsa yerel seçimlere yaklaşık 6,5 ay var.

Resmen ilan edilmese de Ülkemizde, ilçemizde var olan ekonomik kriz toplumu, milyonları, omuzlarına yüklediği ağır yükle inim inim inletirken, sorunu çözmekle yetkili olanlar, yetkili olanlara karşı uyarı, öneri ve eleştiri görevini yapmakla mükellef olanların derdi telaşı başka.

‘Koyun can, kasap post derdinde’ demem ondan.

İktidarıyla muhalefetiyle siyasi partilerin ve siyasetçilerin derdi yerel seçimler.

- Yerel seçimlerde elimizdeki belediyeleri tekrar kazanıp, buna yenilerini ekleyebilecek miyiz?

- Büyük şehir belediyelerini kazanabilmek için ne yapmalıyız?

- Aday belirlemede hangi yöntemleri uygulamalıyız?

- Aday olabilmek için lidere kendimizi nasıl kabul ettiririz?

Tavanda da tabanda da konuşulan bu ve bu minval üzere görüşler, düşünceler.

Yerel seçimlerle ilgili Şereflikoçhisar’da durum nedir? Diye soracak olursanız; siyah ve beyaz ya da gece ile gündüz gibi derim.

Bu da ne demek? Diye siz sormadan ben açıklamaya çalışayım:

Yerel seçimlere Ak Parti cephesinden bakarsanız görünen renk beyaz.

Yani yerel seçim için heyecan var, hazırlık var, alttan alta çalışma var. Yakın markaj ilişkiler, ev ziyaretleri, taban oluşturma var.

“Belediye Başkanı adayı olabilirim” diye gönlünde yatan aslanı yakın çevresine duyuran var.

Yakın çevre aracılığıyla falanca aday olmalıdır, diye gönüldeki aslanı ayağa kaldırmak isteyen var.

Ak Parti’nin iktidar olmasıyla birlikte yerel seçimler öncesi aday adayı olarak pekçok isim ortaya çıkmıştır.

2004, 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde onlarca kişi aday adayı olmuş, aday olanlar ise hiç terlemeden, partinin iktidar olmasının ve Recep Tayyip Erdoğan isminin seçmen üzerinde estirdiği olumlu rüzgarın etkisiyle seçimden başarılı çıkmıştır.

Şereflikoçhisar’ın siyasi tarihinde bir partinin üst üste üç kez belediye başkanlığını kazanmasının başka izahı yoktur.

2019’daki yerel seçimlerde aday adayı olmayı düşünenlerin, ismi seslendirilenlerin beklentileri de bu yöndedir.

İsmi sesledirilenler düşünmektedir ki; adaylığımın açıklandığı gün, belediye başkanlığına seçildiğim gündür.

Aday olunduğunda seçilmesine mutlak gözüyle bakıldığı için aday adayı olarak ismi seslendirilenlerin sayısı birhayli fazladır. Adı en çok dillendirilenler kimlerdir? Derseniz ilk akla gelenleri şöyle sıralıyabiliriz:

Ferda Polat, Hakverdi Altuğ, Erkan Seyhan, Sait Başaran, İhsan Özcan, Cafer Tayyar Altuğ, Memiş Çelik, Mustafa Bulat, Fatih Baysal, Ebubekir Öztaş, Uğur Atılgan..

Bunlardan bazıları gerçekten aday adayı olabilecekler arasında düşünülürken, bir kısmının asıl amacının ise işinde, görevinde ya da çok yönlü ilişkilerde kendisine sağlam referanslar bulmak olarak değerlendiriliyor.

Şereflikoçhisar’da muhalefetin durumu ise simsiyah. Hiç bir ışık sızmıyor, görüntü vermiyor.

CHP’de aday adayı ya da aday olarak isminden bahsedilen yok. Birara Süleyman Ülger’in adı konuşuluyor, kendisi etknliklerde, ziyaretlerde sıkça görülüyordu, şu sıralar bir hareket görülmüyor. Son referandum ve seçimlerde İlçedeki oy dağılımı, bu parti için umutları yeşertmiyor. Seçim yaklaştıkca renk değişimi olur mu, karanlıklar aydınlığa çıkar mı? Şimdiden kestirmek zor.

‘İlle de ittifak’ diyen MHP’nin ciddi bir aday çıkarabileceğine kimse inanmıyor. Bu parti yerel seçimde Ak Parti’ye stepne olmaya çoktan razı. Buna karşılık MHP’nin Belediye Meclis Üyesi Halil Şahan facebook’da yaptığı  açıklamada; Önümüzdeki yerel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisinden Şereflikoçhisar Belediye Başkanlığına Aday adayıyım. Şimdiden desteklerinizi bekliyorum, diyor.

İYİ partide hava parçalı bulutlu. İlk kurulduğu günlerdeki heyecanından coşkusundan eser yok. Bugünden yarına ne olacağı belli değil. Aday çıkarır mı? Çıkarabilir ama nasıl bir aday? Bu konuda farklı yorumlar var.

Saadet Partisi bilindiği gibi, aynı minval üzere yoluna devam eder. Mutlaka göstermelikte olsa bir aday çıkarabilir ama Şereflikoçhisar siyasetinin seyrine etki yapabilir mi derseniz, zor derim.

Muhalefetin ittifak oluşturmak gibi bir şansı  var mı? Diye sorarsanız, İlçemizde bunu sağlamanın mümkün olmadığı görülüyor.

  13 Eylül 2018


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri




İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para