08 Ağustos 2018, 14:08 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Değişimde ne değişecek?

Değişimde ne değişecek?

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 636 kez okunmuştur

CHP’de kazan kaynıyor.

İç tartışma en çok AKP’yi ve yandaş basını sevindiriyor, ülke genelindeki ekonomi ve dış politikadan kaynaklanan sorunlar, CHP’deki iç çekişmenin gölgesi arkasında kamufle ediliyor.

Muhalifler; “630 imza topladık, kurultay çağrısı yapılmalıdır” diyor, yönetimdekiler; “imzalarda eksik var, mükerrer var, fotokopi var toplam imza sayısı 569, dolasıyla kurultay toplanmayacak” açıklaması yapıyor.

Bazı kesimlerden gelen; “bu kadar imza toplanmışsa, 3’ün 5’in hesabına bakılmaz, Kılıçdaroğlu kendiliğinden kurultay çağrısı yapmalı, partinin daha fazla yara almasının önüne geçmelidir” şeklindeki temennilere karşı Kemal Kılıçdaroğlu’dan ses çıkmıyor, sanki ‘tıp’ oynuyor.

Muhalifler; “değişimde umut var”, diyor.
Kılıçdaroğlu; CHP’de en büyük değişikliği biz yapacağız, diye yüksek perdeden konuşuyor.

Ben de diyorum ki; kurultay toplansa ne olacak, toplanmasa ne olacak?

Muharrem İnce gelse ne olacak, Kılıçdaroğlu kalsa ne olacak?

Örneğin; partinin mevcut tüzük ve proğramında ne gibi değişiklik yapılacak?

Ülke sorunlarının çözümüne nasıl bir görüş açısı getirilecek?

CHP’li belediyeleri elden kaçırmayıp, Ankara İstanbul gibi büyük şehir belediyelerini kazanabilmek için nasıl yöntem izlenecek?

Hayat pahalılığı altında inim inim inleyen, işyerlerinde, bağ ve bahçelerde, tarlalarda sarfettikeri emeklerinin karşılığını alamayan kesimin desteğini sağlamak amacıyla nasıl bir politika izlenecek?

Metropollerin ışıklı, cafcaflı caddelerinden çıkıp, günümüzde sefaletle yaşamayı kader sayan varoşlara nasıl girilecek, oradaki insanların gönülleri nasıl kazanılacak?

Ülke yararına bir dış politika, hangi uygulamalarla sağlanacak?

Partinin genel politikası bir yana örneğin; Şereflikoçhisar’da nasıl bir değişim olacak?

İlçedeki her yönetim değişimi sonrası partiden uzaklaşanlar, tekrar partiye dönüp birlik ve beraberliği tesis edecekler mi?

Bu partiden belediye başkanı, başkan adayı, meclis üyesi, il genel meclisi üyesi, il delegesi, kurultay delegesi olanlar partilerine sahip çıkıp, vefa örneği gösterecekler mi?

Varlıkları ile yoklukları belli olmayan kadın ve gençlik kollarına yeniden hayatiyet kazandırılacak mı, seçimlerde bayrak asmak, afişleme yapmak için yövmiyeli eleman(!) aramaktan kurtulunacak mı?

Milletvekilleri ziyaretlerini seçimden seçime yapmak yerine, tabanla ilişkileri daha sıcek tutmak için daha sık gelmenin çabasını gösterecek mi?

Parti temsilcisinin görev yaptığı sandıktan, partiye tek bir oy dahi çıkmamasının nedeni araştırılacak mı?

Partiye kayıtlı 117 üyenin bulunduğu bir köyden partiye 16 oy çıkmasının altında nelerin yattığı soruşturulacak mı?

Herhangi bir göreve aday adayı olanların, adaylıkları gerçekleşmediğinde partiye küsmelerinin, aday aleyhine tavır koymalarının önüne geçilecek mi?

Seçim çalışmasına gelen milletvekillerinin, parti yetkililerinin parti binasında 15-20 kişiyle buluşup, ardından bildik-tanıdık 15-20 esnaf ziyaret etmenin yeterli olmadığı,yeni yeni yöntemlere ihtiyaç duyulduğu görüşü kabul edilip, gereği yerine getirilecek mi?

Bugünden yarına gelecek seçimler için mahalle mahalle, cadde cadde, sokak sokak, ev ev çalışmak gerekirken, seçime 3-5 hafta kala seçim araçlarıyla propaganda yapma alışkanlığı değişitirilecek mi?

Seçim süreci dışında her hangi bir sorunlarını iletmek ya da ziyaret amacıyla parti merkezinin kapısını çalanlar karşılarında bir parti yetkilisi bulabilecek mi?

Genel ve yerel yönetime karşı, kamu kurum ve kuruluşlarına, güvenlik güçlerine karşı vatandaşın hak ve menfaatlerini savunacak, yanında olup moral destek verecek bir mekanizma oluşturulacak mı?

Örnekleri, soruları çoğaltmak mümkün. Önemli olan bu sorulara olumlu bir cevap bulunacak mı, aksaklıklar giderilecek mi? Partiye partiliye taze kan, bitmeyen enerji bulunacak mı?

Bunlar olmadıktan, olacağına ilişkin umut yeşertemedikten sonra kurultay olmuş ya da olmamış, ha muhalifler gelmiş, ha Kılıçdaroğlu ve ekibi bir süre daha partinin başında kalmış, çokmu önemli?


   8 Ağustos 2018


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
fidan Bostancı nakliye firmaları gebze evden eve nakliyat