11 Temmuz 2018, 13:37 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Yorgan gitti ama kavga bitmedi

Yorgan gitti ama kavga bitmedi

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 668 kez okunmuştur

24 Haziran seçimleri öncesi propaganda döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ne demişti?

“Bizi İstanbul Büyükşehir Başkanlığı’na (İBB) da, AK Parti Genel Başkanlığı’na da, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı’na da milletim getirdi. Onlar ‘Tamam’ derse, kenara çekiliriz”
Bunu derdemez sosyal medyada, seçim konuşmalarında bir tartışma başlamıştı:

- Tamam mı devam mı?
- Bu kez tamam..
- Hayır devam..

Muhalefet; bu kez olacak.. Bu kez Recep Tayyip Erdoğan’ın sonu gelecek.. Bu kez AKP bitecek, derken Tayyip Erdoğan ve AKP’liler ise; yenilen güreşe doymaz.. Millet bir kez daha size gereken cevabı verecek.. Halkımız istikrarı seçecek.. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır, hizmetlerimiz karşılığını bulacaktır, söylemleriyle kazanacaklarını iddia ediyorlardı.

Tamam-devam tartışmaları arasında seçimlere gidildi.
Sonuç malum.
Recep Tayyip Erdoğan Kazandı ve Cumhurbaşkanı oldu.

Adalet ve Kalkınma Partisi %7 oy kaybetti ama seçimden birinci parti olarak en fazla milletvekilini çıkararak kazanmış oldu.

Muharrem İnce seçimi kaybetti ama partisinin aldığı oyun çok üzerinde (%8 fazla) oy aldı ve seçimden kazançlı çıkmış oldu.

Seçimin kaybeden partisi olarak Cumhuriyet Halk Partisi görülse de bana göre bu değerlendirme yanlış. Neden mi?

Hatırlayınız Meral Akşener’in yeni kurulmuş olan İYİ partisini seçime sokmamak için türlü engeller çıkarılıyor, Yüksek Seçim kurulunda çelişkili görüşler beliriyordu.

CHP ve Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, özverili bir çıkış yaptı, partisinden 15 milletvekilini istifa ettirerek İYİ partiye geçirip, grup kurmasını ve bu sayede seçimlere katılmasını sağladı.
Bu CHP’nin başarısıydı.

Recep Tayyip Erdoğan ve ekibi, CHP ile birlikte Halkın Demokrasi Partisi’ne veryansın ediyor, PKK’nın dümen suyunda teröre destek vermekle suçluyor HDP’yi baraj altında bıraktırmak için tüm gücünü ve imkanlarını seferber ediyordu.

Bunun üzerine CHP’nin bir kanadında; “HDP’nin barajı aşabilmesi için bu partinin meclis listesine destek verilmesi, böylece AKP’ye gidebilecek 60-70 milletvekilinin muhalefet cephesinde kalması, böylelikle TBMM’de çoğunluğun elde edilebileceği fikri” benimseniyor, CHP’den kayan bir kısım oylar, HDP’yi baraj aşırtarak mecliste 3. parti olmasını sağlıyordu.
Bu da CHP’nin başarısıydı.

CHP’nin kıyakçılığı bu kadarla sınırlı değildi.
Millet İttifakı’nın diğer parçası olan Saadet Partisi’nin durumu pek parlak görülmüyordu. Gerçi baraj sorunu yoktu, aldığı oy oranında milletvekili çıkarabilirdi ama sayı olarak belki yetersiz kalabilirlerdi.

Bunun için CHP, kendi listesinden bazı SP’lileri milletvekili adayı gösterdi ve kazanmalarını sağladı.

Şu anda Saadet Partisi, TBMM’nde Cumhuriyet Halk Partisi listesinden seçilen milletvekilleri ile temsil ediliyor.

Bu açıdan da CHP’yi başarılı sayabiliriz!
Seçim öncesinde kendisine % 3-5 oranında şans verilen MHP, sürpriz yaptı. Çoğu yerde bu arada İlçemizde de müstafi sayılan teşkilatların yerine yeni yönetimi oluşturmakta zorlanan MHP seçimin başarılı partileri arasındaydı.

Her ne kadar Selahattin Demirtaş’ın aldığı oy tatmin edici olmasa da, HDP’nin barajı geçerek hem Türkiye hem de Şereflikoçhisar’da oyunu artırarak TBMM’de 3. parti olması, bu partinin başarısıydı.

24 Haziran seçimlerinin en başarısız partisi ise seçim stratejisini CHP aleyhine propagandaya yönelik yürüten Doğun Perinçek’in Vatan Partisi’ydi.

İYİ Parti ise seçim öncesi tüm olumsuzluklara gazete ve TV’lerin ambargolarına, mali imkansızlıklara rağmen ilk kez girdikleri seçimden başarılı bir sonuçla çıktı.

Kendilerinin sonuçtan memnun olmamaları ve sorumlu olarak CHP’yi göstermeleri ise bu parti açısından talihsizliktir.

Seçime girmenin ve parlamentoda hatırı sayılır bir grup kurmanın yollarını açan CHP’ye yönelik bu değerlendirme, olsa olsa kendi beceriksizliklerinin dışa yansımasıdır.

CHP’ye gelince; bu partinin kimsenin muhelefetine ihtiyacı yok. O kendi kendine yeter ve parti içinde sürekli kargaşa çıkaracak bir şeyler bulur!

Bu nedenledir ki; seçimler bitse, yorgan gitse de; Cumhuriyet Halk Partisi’nde’deki iç çekişme ve kavga hiçbir zaman bitmez.


   12 Temmuz 2018


YORUM YAZ

koc kemal
Degerlendirmeniz tam yerinde. Birde Devletin bütün imkanlarini kullanan tek adam ve Cumhur ittifaki, ancak az bir az farkla ve bazi yerlerde saibeli oy kullanilarak secimi kazanmislardir.Muhalefet güclenerek cikti. Bu böyle devam etmez. Egerki CHP kendi sorunlariyla degilde acilen halkin sorunlarina sahip cikarsa.

koc
kemal
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
fidan Bostancı nakliye firmaları gebze evden eve nakliyat