13 Haziran 2018, 13:14 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Bayramın tadını kaçırmayın!

Bayramın tadını kaçırmayın!

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1211 kez okunmuştur

Onbir ayın sultanı olarak tanımlanan Ramazan Ayı’nın bugün son günü.


Yarın bayram.

Kimine göre Ramazan, kimine göre Şeker Bayramı.

Evlerde hanımların bayram temizliği olmazsa olmazlarıdır. Bir bakıma evlerde, bazı işyerlerinde görülen bu hareketlilik gelen bayramın habercisidir.

Bir başka haberci ise bayrama özgü yapılan alışverişler.

Adı üstünde şeker bayramı.

İmkanlar ölçüsünde şekerler, çikolatalar, tatlılar alınacak, gücü yetenler börekler, çörekler açacak, bütçesi uygun olanlar ise çarşı pazar dolaşarak bayram alışverişi yapacaklardır.

Günümüzde bayram alışverişleri özellikle çocuklar için yapılıyor.

Onları sevindirmek, mutluluklarına tanıklık etmek, anne ve babaların, ebeveynlerin en büyük isteği.

Bu nedenledir ki; büyüklerin istekleri ertelenecek, sağdan-soldan kısılıp tasarruf edilecek ve borç harç, kredi kartıyla da olsa çocuklara bir şeyler alınacak.

Bir ayakkabı, bir pantolon veya kazak, bir gömlek onları mutlu etmeye yetecek.

Eskiden de böylemiydi?

Kendi çocukluluğumdan bir anı aktarmak istiyorum:

İlkokul 3. veya 4. sınıftaydım. Çocuk sayısı bakımından kalabalık bir aileydik. Rahmetli anam her bayram öncesi Tevfik Amca’dan (Tevfik Erol, namı diğer Sakallı Tevfik) kadife pantolonluk ve gömleklik alır, ikişer adet diktirir, bizleri sevindirirdi.

Arefe günü akşamı yeni pantolonumu ve gömleğimi giydim, arkadaşlarla oynamak için sokağa çıktım. Sokaklar şimdiki gibi düzgün ve aydınlık değildi. Arkadaşlarla kovalamaca oynarken, Musa Amca’nın (Mustafacıklı Musa Yıldırım) evinin önündeki yanmış kireç yığının üzerine kapaklama düştüm. Bayramlık pantolonum ve gömleğim baştan aşağı kireç olmuştu. Ağlaya ağlaya eve gittim. Anamdan zılgıtı yedikten sonra, bayramcalığımın yıkanmasını gözyaşlarıyla izledim. Bereket sabaha kadar kurumuştu da bayram gezmelerine çıkabilmiştim.

Şimdilerde öyle mi? Sizin beğenip alabildiğiniz değil, çocukların kendi beğenileri önemli. Yok bu sene şu moda, arkadaşım şu markadan almış v.b. gibi tercihler öne çıkıyor.

Eskinin bir başka özelliği ise; insanlar, akrabalar, komşular arasındaki ilişkilerin daha sıcak, daha samimi ve daha içten olmasıydı.

Bayram süresince birileri gelir, birileri giderdi. Sabahtan akşama ev hiç boş kalmaz, kapılar kapanmazdı. Aynı şekilde sizlerde ziyaretin birinden çıkar, diğerine koşardınız ve üç günlük, dört günlük bayram süresinin yetmediğini görürdünüz.

Ya bugün? Çoklarınca bayram bir tatil, istirahat günleri olarak değerlendiriliyor, çoğu aynı apartmanda oturanların birbirlerinin kapılarını çalmadıkları duyuluyor.
Nüfus çoğunluğunun geçim sıkıntısı içinde olması, toplumu oluşturan geniş kesimlerin yoksulluk ve açlık sınırının altında bir yaşam sürdürme zorunda kalması, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik ve sasyol şartların olumsuzluğu nedeniyle yarınlar için kaygı duyulması, bayram günlerini de sıradan günler gibi geçirmemize neden oluyor.

Ve bu bayramın bir başka özelliği var. Bir hafta sonra sandık başına gidip, Cumhurbaşkanını ve parlamentoyu oluşturacak milletvekillerini seçeceğiz. Bayram öncesi günler ise aday ziyaretleri, seçim propagandası içinde geçiyor.

Bayramlar; küskünlerin barıştığı, kırgınlıkların giderildiği, birlik ve beraberliğin dayanışmanın hat safhaya ulaştığı özel günler olarak tanımlanır.

Gerçek öyle mi?

Adayların, parti sözcülerinin konuşmalarındaki ifadelerine, birbirleri hakkında ileri sürdükleri ithamlara, kullandıkları sözcüklere bakarsanız sanki birbirlerinin canını alacaklar gibi.

Tavanda yaratılan bu gerinlik, düşmanlık derecesindeki bu karşıtlık zaman zaman tabana da sirayet ediyor, taşlı sopalı, bıçak ve tabancalı kavgaları sataşmaları, çatışmaları duymak, endişeleri artırıyor.

Yine de siz siz olun, sükuneti elden bırakmayın, bayramın huzur içinde geçmesi için elden gelen çabayı gösterin.

Bu duygularla tüm okurlarımın bayramını kutluyor, sağlık, mutluluk ve huzur içinde nice bayramlara erişmenizi diliyorum.

  14 Haziran 2018


YORUM YAZ

Eraslan Bekir
Sizin de bayramınız kutlu olsun Mustafa Hocam. Sevdiklerinizle nice güzel bayramlar geçirmenizi dilerim. Güzel makalelerinizi sabırsızlıkla beklerim.İyi bayramlar...
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri