15 Kasım 2017, 15:32 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Bir kez daha Milli Eğitim

Bir kez daha Milli Eğitim

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1569 kez okunmuştur

Geçen hafta bu köşede yayınlanan “Konu Milli Eğitim olunca” başlıklı yazıda şöyle demiştim:

Çengel’in internet sayfasında yer alan her habere, her köşe yazısına ilgi duyanlar vardır da konu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ilgili bir haber olunca (Müdürle, okulla, öğretmenle v.b.) nedense okuma ve yorum yazma tavan yapar.

Bu tesbitin ne kadar doğru olduğu bir kez daha görüldü ve “4 yıllık Yüksekokul Binasının açılışı yapıldı” haberinin ardından yine değişik yorumlar yapılmaya, rumuzların ardına saklanılarak görüşler ifade edilmeye başlandı.

Önce kişileri karşı karşıya getiren, yine takım tutar gibi iki safta toplanan görüşlerin ifade edilmesine neden olan gelişmelere kısaca değineyim:

Fetullahcı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele kapsamında el konulan Özel Kudret Ünal İlköğretim Okulu’nun Uygulama Oteli yapılması için İlçe Kaymakamlığının bazı girişimleri oldu. Buna ilişkin proje hazırlandı, yapılacak düzenlemede ihtiyaç duyulacak kaynak temin edildi.

Amaç; Nizamülmülk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Turizm Bölümünü okuyan öğrencilerin burada staj yapması ve daha çabuk ve kolay yoldan iş ve meslek sahibi olmasıydı.

Şereflikoçhisar Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu’nun açılış törenine katılan AKP Bölgemiz Milletvekili Ahmet Gündoğdu, tören sonrası Özel Kudret Ünal İlköğretim Okulu’nda incelemelerde bulunuyor ve Kaymakamlığın; Uygulama Oteli yapılması düşüncesine karşın, Belediye Başkanı ve bazıları ise öğrenci yurdu yapılması fikrini seslendiriyor.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün de uygulama oteli yapılsın, görüşüne karşın yurt yapılması görüşünde olan AKP Milletvekili Ahmet Gündoğdu’nun, İlçe Milli Eğitim Müdürü Uğur Atılgan’a hitaben; “şayet otel yapılır ve öğrenci bulunamazsa seni görevden alırım” dediği duyuldu.

Hemen belirtmeliyim ki; Ahmet Gündoğdu gerçekten böyle bir söz sarfetmişse ayıp etmiş. Bir müdürün kaderi, Milletvekillinin iki dudağı arasında olmamalı. Dönelim asıl konumuza; Kudret Ünal İlköğretim Okulu yurt mu yapılsın, uygulama oteli mi? Tartışmasında yine ikiye bölündük. Yurt yapılsın diyenler;

İyi tamam da bu öğrenciler burada hangi yurtta kalacaklar?. O kadar malum yapıdan devralınan boş bina var öğrenciler ya kayıt yaptırmadan gidiyor ya da sersefil arada kalıyor. Birileri de tutmuş binayı 15-20 turizcmci öğrenci staj yapacak diye otel yapmaya çalışıyor. 400-500 öğrenci gelse mi iyi olur ilçe ekonomisi için, yoksa uygulama oteli yapılıp gözden ırak bir yerde okeye dönülecek bir yer mi olsa iyi olur.

Okul yurt olursa 600 öğrenci kalacak her öğrenci ayda 1000 TL harcama çarşı esnafına ayda 600 000 TL nakit para demek. Sayın müdür bu hesabı iyi yapar aslında geçmişi esnaflık tan gelme nede olsa. Bu ve benzeri düşünceleri dile getiriyorlar.

Uygulama oteli yapılsın diyenler ise;

Arkadaşlar burası KYK’ya (kredi ve Yurtlar Kurumu) teklif edildi ve yetkilileri bizim ihtiyacımız yok dediler. Daha sonra hırsızlar her gün bir şey çalmaya başladı bina talan edilmeye başlandı.Yetkililer de böyle bir tasarrufta bulundular.başka projesi olanlar çıksaydı ya. İlçemizdeki yurtların doluluk oranı %74 yani yurtlarımızın %26 ‘sı boş. Bu öğrenciler nerede kalacakmış ta orada okeye döneceklermiş te. Yurtta kalmak isteyip te açıkta kalan hiç kimse yok.Kelli felli siyasetçilerimiz var şimdiye kadar niye değerlendirmediler veya eski hastane gibi yıksalardı.beyler at gözlüklerinizi artık bir kenara koyun.

Yorum yapan arkadaşlar ya haberi okumamışlar ilçeden haberleri yok ya da maksat üzüm yemek değil bağcıyı dövmek.

Bakın Yüksekokul Müdürü ne demiş? Halen 616 öğrencimiz bulunmaktadır.

Bu öğrencilerin yaklaşık 200 tanesi Şereflikoçhisarlı. Dışardan gelen öğrenci sayısı 400.

İlçemizdeki KYK yurtlarının kapasitesi nedir sizce?

Kapasite 512 öğrenci. Yurt yurt diyenler alın size yurt.

Yurt yapılsın 600 öğrenci gelsin çarşı esnafına 6000 bin nakit para hesabına gelirsek eğer yok öyle bir hesap. Öğrenci gelecek ilçe dışındaki yurtta kalacak yemeğini oradan yiyecek haftada bir çarşıya çıkacak ve esnafa keş 1000 tl bırakacak. Sen şehrin dışına yurt yaparsan dolmuşçusu da kazanamaz, emlakçısı da kazanamaz esnafı da kazanamaz.Öğrenci gelsin esnaf kazansın diyorsan bırakın yurt yapmayı mevcut kapasiteyi düşürün.

Görüşünü savunuyor.
Hiç kimse de ‘yurt da yapılsın, uygulama oteli de. Binaya ihtiyaç varsa, Maltepe Dershanesinin binası ne güne duruyor?’ Demiyor.


   16 Kasım 2017


YORUM YAZ

Salim
Sayın mustafa hocam bu gün Şereflikochisar dan gecerken özel okulun son halini gördüm uzun zamandan beri memleketime ugramiyordum. Aksam üzeri Şereflikochisar dan cikarken okulun brandalari yirtilmis halini görünce durdum oradaki geçen bir sordum ne olduğunu kısaca fetodan alınan bir bina olduğunu ama kimsenin sahip cikmadigini. Söyledi binanın kapısı açık camlar kırılmış okul talan olmus yani kisaca her zamanki gibi Şereflikoçhisar bir milli serveti daha harcamis. Üzüldüm. Sonra kısaca internette baktım sizin bu yazınızı gördüm. Gerçekten üzüldüm. Memleketin haline üzüldüm. Bir veya bir kaç kişi siyasi ikbal için yine memleketi harcamış. Bir bina boş kalabilir ama bir kişi görevlendirilir en azindan talan olmasının önüne geçilir. Bu kadar mi dar görüşlü idarecilere mi kaldık. Mustafa hocam siz yıllardır Şereflikoçhisar in dertleri ile dertlesirsiniz bilirim. Lütfen okulun son halini bir haber yapın en azından bir duyarlılık olur. Unutulan bina yeniden hatırlanır diye düşündüm.
vatandaş
sahi ne oldu bu turizm otelcilik işi
Yunus Erdoğdu
En iyisi kollej "sera" yapılsın "hıyar" yetiştirilsin, Maltepe yurdunun binası da, "ahır" yapılsın memleket ucuz "koyun" ile "hıya"r yer... Eğitim, Şereflikoçhisar'ın neyine?
VATANDAŞ DEVAM
5)BENCE EN ÖNEMLİSİ HERKES ÖĞRETMENLE UĞRAŞANA KADAR ÇOCUĞUNA TERBİYE VERSE DAHA İYİ OLURDU benim naçizane fikrim anlayışınız için teşekkürler
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
fidan Şehirler arası nakliyat istanbul otomatik garaj kapısı evden eve nakliyat replika saat