21 Aralık 2016, 22:10 - Anasayfa // Hukuk Köşesi Haberi yazdır

EVE HACİZ YASASI

EVE HACİZ YASASI

2128 Sayılı İcra ve İflas Kanunumuza göre haciz, alacaklıların borçlulardan borcunu yasal yollardan...


2128 Sayılı İcra ve İflas Kanunumuza göre haciz, alacaklıların borçlulardan borcunu yasal yollardan tahsil ettiği bir yol olarak karşımıza çıkıyor. Alacaklıların İcra Müdürlüklerine müracaatları neticesinde süreç başlamış oluyor.

Müdürlük öncelikle borçluya bir tebligat göndererek borcunu ödemesi için süre veriyor. Bu süre içinde ödenmeyen borç açısından takip kesinleşiyor ve  haciz işlemi başlatılıyor.

Haciz işlemi, borçlu kimsenin evinde bulunan menkul mallar üzerinde uygulanabilirken, varsa gayrimenkulleri üzerine de uygulanabiliyor. Ancak, 2012 yılında alınan Yargıtay Kararına göre, haczedilecek menkul ve gayrimenkullere sınırlama getirildi. Borçlunun haline münasip evi ve lüzumlu eşyaları haczedilemiyor. Buna göre, borçlu kişinin evindeki koltuk takımı, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, halı vb. gibi “lüzumlu” ev eşyalarının haczedilmeleri mümkün olmuyor.

EVE HACİZ YASASI
İİK’nun 6352 Sayılı Kanun’un 16. maddesi ile değişik 82. maddesinin üçüncü fıkrasına göre; “Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu veya aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri haczedilemez.”

İcra müdürü veya memuru yukarıda belirtilen ilkeler çerçevesinde takip alacağına yetecek miktarda haciz işlemi yaparken, yokluğu borçlunun günlük hayatını devam ettirmesinde en az sıkıntı verecek ve haczi muhafaza ve satışı en kolay olan mallara öncelik vermek zorundadır. Borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için “lüzumlu” olan buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon, koltuk takımı, ütü, fırın, halı, bulaşık makinesi gibi insan onuruna yakışan hayatın sürdürülmesi için varlığı zorunlu olan ev eşyaları haciz konusu yapılamaz. Bu konuda, haciz konusu malın borçlunun haline uygun olup olmadığı ölçütü değerlendirmeye alınamaz. İİK’nun 6352 Sayılı Kanunla değişik 82. maddesinin üçüncü fıkrasında lüzumlu eşya da olsa aynı amaçla kullanılan birden fazla eşya olması halinde bunlardan biri dışında diğerlerinin haczedilebileceğini öngörmektedir. Bu halde diğerine oranla daha düşük değerli ve satılması ve paraya çevrilmesi zor olan mal, haciz dışında bırakılıp diğer malların haczi gereklidir.

    Sonuç olarak bazı yayın organlarında yansıtıldığı gibi ev haczinin kalkmış olması söz konusu olmayıp borçlu lehine sayılabilecek nitelikte birtakım düzenlemeler yapılmıştır.   22 Aralık 2016Yönetici tarafından yazılan bu haber, 4845 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


bence bu durum haklı bir alacağı olan bir kimseyi haksızlığa düşüren bir durumdur. ben şunu da biliyorum ki öyle, emekli maaşına dahi haciz konulamıyor.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Hukuk Köşesi Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.102 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]