18 Kasım 2015, 13:49 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Dinî Bayramlarla İlgili Gelenek ve Görenekler

Dinî Bayramlarla İlgili Gelenek ve Görenekler

Bayramlar; dini veya millî özellikleri dolayısıyla ayrı bir önem verilen ve topluca kutlanan gün...


Dinî Bayramlarla İlgili Gelenek ve Görenekler
Bayramlar; dini veya millî özellikleri dolayısıyla ayrı bir önem verilen ve topluca kutlanan gün veya günlerdir. Bayram günleri sevinç ve mutlulukların paylaşıldığı günler olduğu için sıla-i rahim, ikram ve cömertlik gibi erdemlerin güzel bir tezahürü olarak kendisini göstermektedir.

Bayramlar; sevinç, kardeşlik, milli birlik ve beraberliğin sağlamlaştırılması ile birlikte dayanışma, tanışma, işleri kolay tutma, sevme ve sevilmeye de vesile olan ruh birlikteliğidir. Bayram günlerinde, Şereflikoçhisarlı olup da yurdumuzun çeşitli il ve ilçelerinde yaşayan vatandaşlarımız ve yurt dışındaki gurbetçi hemşerilerimiz bayram için akın akın memleketlerine gelmektedir.

Şereflikoçhisar ve civarında, bayram hazırlıkları bir hafta evvelinden başlar. Özellikle bayram alışverişi yapılır. Bunun yanında kadınlar ev temizliği yapar.

Arefe günü kadınlar evde hazırladıkları tatlıları ve yağlı ekmekleri komşularına dağıtır.

Bayram sabahı herkes; erkenden kalkar, temizliğini yapar, güzel kokularını sürünür, yeni ve güzel elbiselerini giyer. Özellikle güler yüzlü ve neşeli olmaya özen gösterirler. Ramazan Bayramı’nda namazdan önce kuru üzüm -varsa- hurma gibi tatlı bir şeyler yenir. Kurban bayramında ise namaz kılınmadan bir şey yenilmemesine özen gösterilir.

Her ailenin öbür dünyaya göç etmiş yakınları bulunduğu için arefe günü ve bayramın birinci günü kabir (mezarlık) ziyareti yapılır.

Bayram namazı sonrası cemaat caminin dışına çıkar, evlere dağılmadan sıraya geçerek birbirlerinin bayramını kutlarlar. Küskünler barıştırılır; böylece kırgınlıklar unutulup dostluklar geliştirilir.

Aile reisleri evlerine dönünce aile fertleri arasında da bayramlaşma başlar. Bayramlaşmaya; evde yaşça en büyük olanın eli öpülerek başlanılır, küçüklere para ve diğer hediyelerden verilerek onların da gönülleri alınır. Bu arada ailenin diğer fertleri arasında da hediyeleşme merasimi yapılır. Daha sonra ailece bayram yemeği yenir.

Şereflikoçhisar’ın bazı köylerinde; Ramazan Bayramı’nda her aile tarafından bir sofra düzenlenerek köy odasına davet edilen köy halkına bayram yemeği verme âdeti de bulunmaktadır.

Kurban Bayramı ile ilgili olarak bazı köylerimizde dikkate değer şu geleneğimiz ise halen yaşatılmaktadır: Kurban Bayramı’nın ikinci günü her aile reisi kesip pişirmiş olduğu kurban etinden bolca bir kaba koyar. Belli miktarda ekmek -bu ekmekler genellikle köyde yapılan yufka olmaktadır- alınıp, köy mezarlığının yanında bulunan meydanlıkta toplanan köy halkından mezarlık ziyaretine gelenlere et kavurması veya et haşlaması ikram edilir.

Evden getirilen etler soğumuş olacağı için, etlerin ısıtılması için ateş yakılır yer ve kazanlarla ilgili düzenek önceden hazırlanır. Kurulmuş olan kazanlarda etler tekrar ısıtılır. Mezarlığa ziyarete gelenlerle ve kurban kesememiş fakir ve muhtaç durumdaki insanlarla birlikte topluca et yemekleri yenir.

Yemek sonunda –varsa- İmam, yoksa bir köylü tarafından yemek duası okunur ve kabristanda bulunan ölmüşlerin ruhlarına Fatihalar bağışlanır.


  




          19 Kasım 2015



Yönetici tarafından yazılan bu haber, 4446 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Nisa
Hiç iyi seul bizimle değilsin
Furkan
Çok beğendim.Çünkü sınavda çıktı için 100 aldım sağ olun. Var olun.Size her zaman doğa etçem.
Furkan
Çok işime ysradı sağol
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri




İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
fidan Bostancı nakliye firmaları