30 Eylül 2015, 14:02 - Anasayfa // Bayramlar ve Önemli Günler Haberi yazdır

Gaziler Günü konuşması

Gaziler Günü konuşması

Gaziler Günü nedeniyle Piyade Üsteğmen Ferhat Kılıç’ın yaptığı konuşma:
Gaziler Günü nedeniyle Piyade Üsteğmen Ferhat Kılıç’ın yaptığı konuşma:


Kahraman Gazilerimiz, Sayın Kaymakamım, Garnizon Komutanım, Belediye Başkanım ve Değerli Şereflikoçhisarlılar;

Bugün her karışı şehit kanıyla sulanmış, mukaddes vatan topraklarının müdafaası uğruna, hayatlarını feda etmeyi göze alarak, Gazilik onuruna erişen kahramanların kıvanç günüdür.

Bugün, sergilediği üstün Komutanlık dehası, cesaret ve Kahramanlığın, Kadirşinas milletimizce takdir edilişinin bir nişanesi olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’e, “GAZİ” ünvanı ve “Mareşal” rütbesinin verildiği günün 94’üncü yıl dönümüdür.

Büyük Atatürk’e mareşal rütbesi ve Gazi Ünvanı verilmesi, Türk Milleti’nin O’nun şahsında tüm şehitlerine ve Gazilerine duyduğu saygının ve vefa borcunun bir ifadesidir.

Gazilik;  Türk Kahramanlığının, Türk vatanseverliğinin yaşayan destanı, Gazi ise; Bu destanı yazan kahramanın adıdır.

Başkomutan Mustafa Kemal’in Komutasındaki Türk Ordusu, 13 Eylül 1921’de, 22 gün 22 gece süren, Dünyanın en uzun ve en kanlı muharebelerinden birisi olan, Sakarya Meydan Muharebesinde, Anadolu içlerine kadar ilerleyen, işgalci Yunan Ordusunu Polatlı önlerinde durdurmuş, tarihinin en büyük yenilgisini yaşatarak, kaçmaya mecbur etmiştir. Sakarya Meydan Muharebesi, Türk Ordusunun ikinci Viyana kuşatmasından beri süre gelen geri çekilişine de son vermiştir.

Bu bağlamda Sakarya Meydan Muharebesi Türk Halkının ölüm-kalım savaşı olmuştur. Bu mücadele kaybedilseydi, Anadoluyu paylaşma planı olan, Sevr Anlaşması gerçekleşecek, dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti bir hayal olarak kalacaktı. Başkomutan Mustafa Kemal askerlik sanatının en ince taktiklerini kullanarak, savaşın seyrini değiştirmiş, bugünün hür ve bağımsız Türk Devleti’nin yolunu açmıştır.

Gaziliğin Devlet ve Millet neznindeki en büyük önemi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, bu zafer sonrasında Gazilik ünvanının tevcih edilmesi üzerine söylediği şu ifadelerde yer almaktadır.

“Kahraman Türk Ordusu! Sizin Kahramanlığınızla kazanılan büyük Zaferin, millet tarafından taktimine delalet eden bu unvan ve rütbeyi, ancak size izafe ederek, bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım. Milli Bağımsızlığımızı, vatanın milleti ile bölünmez bütünlüğünü, muhafaza etmek maksadıyla, vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran Gazilerimizin, can veren şehitlerimizin, hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükranlarımızı ifade etmek, milli görevimizdir. Vatanımızın kurtuluşunda düşmanla amansız mücadele eden, malul veya Gazi olarak hayat mücadelesi veren bu değerli şahıslara sahip çıkmak, onlara saygılı olmak milletimizin tarihine ve mazisine bağlılığının ifadesidir.”

Gazi Mustafa Kemal’in bu sözleri Gazilerimizin en büyük gurur ve teminatıdır.

Kahraman Gazilerimiz!
Sizler, kutsal vatan görevinizi yerine getirebilmek için, 2500 yıllık tarihin Şerefli tanığı şanlı üniformanızı, kanlarınızla taçlandırıp, Gazi ünvanı alarak vatanın, milletin, bayrağın ve İstiklalin ne denli paha biçilmez değerler olduğunu gösterdiniz.

Şundan emin olunuz ki, sahip olduğumuz en önemli değerimiz olan birlik ve beraberliğimizin sembolleri olarak, daima gönlümüzde yaşayacaksınız.

Yüce Türk ulusu ve onun göz bebeği Türk silahlı kuvvetlerinin bir mensubu olarak sizi temin ederim ki; bugün huzur içinde aldığımız her nefeste, sizlerin payı olduğunun bilinci içindeyiz. Dün sizlerin yaptığı gibi bugünde bizler aynı inançla bu huzurun bekası için her zamankinden daha güçlü göğsümüzü siper etmeye hazırız.

Bu güzel vatana karşı gaflet, delalet, hatta hıyanet içinde olanlar!

Tarih sayfalarını bir kez daha karıştırın! Göreceksiniz ki şanlıtürk tarihi boyunca, bu hataya düşenlerin akibeti hep aynı olmuştur. Türk milleti, kutsal vatan topraklarını hedef alan her saldırıyı, havada çelik kanatlarıyla, karada iman dolu göğsüyle bertaraf etmiş ve korumasını bilmiştir.

Bizler hızımızı Atatürk’ten, milli tarihimizden, ruhumuzdaki sönmez iman ateşinden ve Gazilerimizin özgürlük meşalesinden alıyoruz. Aziz milletimizin ve kahraman ordumuzun şehit yahut Gazi olmaya hazır, milyonlarca ferdiyle, Türkiye Cumhuriyeti ebediyen payidar kalacaktır. Bizim için şehit nurlanmış; Gazi onurlanmış askerdir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarıyla, aziz şehitlerimiz ve ebediyete intikal eden Gazilerimizi rahmetle anarken, hayatta olan Gazilerimize ve onların değerli ailelerine sonsuz şükranlarımızı sunarım. Vatan size minnettardır.
Arz ederim.  

             1 Ekim 2015Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3208 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Bayramlar ve Önemli Günler Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
fidan Şehirler arası nakliyat istanbul otomatik garaj kapısı evden eve nakliyat replika saat