01 Nisan 2015, 18:35 - Anasayfa // Sağlık Köşesi Haberi yazdır

İnmemiş Testis

İnmemiş Testis

Yumurtalıklar (testis) erkekte vücudun her iki yanında kasıkta torba şeklinde kendilerine ait alanda bulunan ve...


Yumurtalıklar (testis) erkekte vücudun her iki yanında kasıkta torba şeklinde kendilerine ait alanda bulunan ve erkeklik hormonu ve üreme hücrelerinin üretildiği bezlerdir. Anne karnında böbreklere yakın ortaya çıkan testisler doğuma kadar aşağıya doğru ilerler ve doğumla birlikte skrotum denilen torba şeklindeki yapılara yerleşirler.

Burada amaç testislerin daha uygun sıcaklığın bulunduğu alana yerleşmesidir. Tek veya her iki testisin bu inişi tamamlayamamasına bir başka deyişle torbaya yerleşememesine inmemiş testis denir.

Sıklığı
zamanında doğmuş erkek bebeklerin %3 - %5 inde inmemiş testise rastlanmaktadır. Bu oran, erken doğum nedeniyle testislerin inişi tamamlanmadığından, prematüre bebeklerde %30 civarındadır. Testislerin inişi bebek doğduktan sonra kısa bir süre daha devam eder ve inmemiş testis görülme sıklığı 1 yaşında %0.8’e kadar düşer. %0.8 oranı erişkin dönemde de  değişmemektedir.

İnmemiş testis 2/3 oranında tek taraflı, 1/3 oranında ise iki taraflı görülmektedir. Tek taraflı inmemiş testislere daha çok sağda rastlanmaktadır. Testisin inişini sağlayan hormonların yetersizliğine bağlı olabileceği gibi ilerde testise gelişecek dokunun yapısal bozukluğuna da bağlı olabilir.

İnmemiş testis tanısı alan erkek bebeklerde ender de olsa bir veya iki testis hiç gelişmemiş de olabilir. Bu bebeklerin hem skrotumlarında hem de kasık kanalında testis yoktur.

Önemi
Tek taraflı inmemiş testiste %15, çift taraflılarda %35 kısırlık görülür. Bunun yanında testis kanser gelişme riski ve tespitlerinin güçleşmesi de inmemiş testisin tanı ve tedavisinin önemini artırmaktadır. Ayrıca kasık fıtığı ve testislerin yerinde olmamasından kaynaklı kozmetik ve psikolojik sorunlar da bu hastalığın tespit ve tedavisinin önemini artırmaktadır.

Testisler kasık bölgesinde kaldığında daha sıcak bir ortamda kalmakta ve bu da üreme hücrelerinin üretildiği dokuların gelişmesini olumsuz etkilemektedir. Hastanın diğer testisi normal yapıda ve yerinde olsa da tedavi edilmemiş inmemiş testis sağlam testisi de olumsuz etkilemektedir.

İnmemiş testisli hastaların karşılaşabileceği bir başka sorun testis kanseridir.

Bazı araştırmalar inmemiş testis tanısı alan hastaların 500’de birinde testis kanseri oluşabileceğini rapor etmektedir. Normal testisli erkeklere nazaran inmemiş testisli erkeklerde kanser görülme sıklığı 20-46 kez artmaktadır. Daha da önemlisi gelişebilecek kanserlerin zamanında fark edilmesinin güçleşmesidir.

Testis normal yerindeyken gelişecek kitleler hastalar tarafından bile fark edilebilecekken kasıkta ya da batında olduğunda ancak radyolojik ve biyokimyasal testlerle tespit edilebilmektedir. Bu da çoğunlukla kanser ilerlediğinde mümkün olabilmektedir.

Nasıl Anlaşılır?
Bebeklerin altı açıldığında her iki testisin torbada olduğunun görülmesi gerekir.

Testisler bebeğin torbasında saptanamıyorsa, skrotum gelişmemişse veya kuşkulu bir durum varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.
Testislerin fizik muayenesi çok dikkatlice yapılmalıdır. Ağlayan bebekte muayene zor olabilir. Fizik muayenede inmemiş testis saptanmış bebek 6 aylık olunca, teşhis ve tedavinin yönlendirilmesi amacıyla bir üroloji hekimine gösterilmelidir.

İki taraflı inmemiş testisi olan yenidoğan bebekler ve inmemiş testisle birlikte peygamber sünneti (hipospadias) olan tüm bebekler ise beklemeksizin muayene edilmelidir. Bazen testisler torbaya inmiş olsa da kasığa kaçabilir. Bu durm genelde tedavi gerektirmez. Ancak bu kararı doktorun vermesi uygun olacaktır.

İnmemiş testis zaman içerisinde düzelebilir mi?

İnmemiş testisle doğan bir bebekte testislerin inişi, anne karnında olanın benzeri olarak doğumdan sonra bir süre daha devam eder. Özellikle prematüre bebeklerde iniş daha belirgindir. İnmemiş testisli bebekler 6 aylık olunca %66’sının testislerin kendiliğinden torbaya inmiş olduğu görülecektir. 6 aylıktan sonra ise testislerin kendiliğinden torbaya inmesi olasılığı hemen hemen hiç yoktur. Vakit kaybedilmeden tedavinin planlanması açısından doktora başvurulmalıdır.   

Tedavi

Bebekler 6 aylık olduğunda tedavi planlanmalı ve en geç 2 yaşına kadar tamamlanmalıdır. Tedavi 2 yaş sonrasına bırakılmamalıdır. Eğer inmemiş testis tanısı ve tedavisi 2 yaştan sonraki döneme istenmeyerek ertelenmek zorunda kalınmışsa da bir an önce tedavi tamamlanmalıdır.
Tedavinin geciktirilmeden yapılmasının nedeni, inmemiş testiste kalıcı yapısal bozukluklarının ilk saptandığı yaşın 2 yaş olmasıdır. Bu yaştan sonra anormal bir yerde durmakta olan testis sıcak ortamdan etkilenerek ilerde üreme hücreleri geliştirme fonksiyonlarını yitirmeye başlar. Bir başka deyişle hasta erişkin çağa geldiğinde kısırlık sorunları ile karşılaşabilir.
Tedavinin planlanmasında birinci adım testisin mevcut olup olmadığının, yerinin ve yapısının saptanmasıdır. Fizik muayenede testisler bulunmuşsa tanıyı koyma ve tedaviyi planlama açısından ileri tetkiklere gereksinim yoktur. Eğer testisler fizik muayenede bulunamıyorsa bazı kan ve radyolojik testlerin yapılması zorunluğu doğar.Tedavi cerrahi girişim ile testisin torbaya yerleştirilmesidir.

İnmemiş testis ameliyatı, deneyimli cerrahlarca uygun ameliyat yöntemleri ve anestezisi kullanılarak oldukça düşük risklerde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Bebekler bu şartlarda ameliyatı kolaylıkla kaldırırlar; hatta erişkinlere nazaran çok daha hızlı bir şekilde iyileşirler.

Hastanemizde bu hastalığın tanı ve tedavisi başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Burada önemli olan hastalığın zamanında fark edilmesidir. Sağlam çocuk muayenesinin çocuklarımızın gelişiminin takibinde önemli olduğu kadar bu tür rahatsızlıkların zamanında fark edilmesinde de önemi çok büyüktür.

Herkese sağlıklı günler dilerim.
 
              2 Nisan 2015Yönetici tarafından yazılan bu haber, 4950 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Köşesi Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]