25 Mart 2015, 16:05 - Anasayfa // Sağlık Köşesi Haberi yazdır

Hamilelikte Diş Sağlığı ile ilgili merak edilenler

Hamilelikte Diş Sağlığı ile ilgili merak edilenler

Hamilelikte tükürük bileşimi ve miktarında değişiklikler olmaktadır ve bu durum hamilelik öncesinde var olan...Hamilelikte Diş Sağlığı ile ilgili merak edilenler
Hamilelik  Ağız Sağlığını Nasıl Etkiler ?

Hamilelikte tükürük bileşimi ve miktarında değişiklikler olmaktadır ve bu durum hamilelik öncesinde var olan çürüklerin ilerlemesini hızlandırmaktadır.

Hamileliğin erken safhalarında diş etlerinde şişlikler ve kızarıklıklar gözlenir. Sık sık iltihaplanabilir. Diş eti oldukça hassastır, kolayca kanar bu değişikliklerin nedeni gebelik hormonlarının diş etlerini de olumsuz yönde etkileyip kanamaya yatkın hale getirmesidir.

Aynı zamanda granülomagravidarum olarak bilinen dişetlerinde iltihabi sürece ve tahrişlere bağlı oluşan gebelikte büyüyen ve kanayan kitle oluşabilir. Ağız temizliğine dikkat etmeyenlerde daha sık görülür. Bu kitle gebelik döneminde büyüyebilir ve genelde doğumdan sonra kaybolur. Eğer kaybolmuyorsa ve rahatsız ediyorsa ufak cerrahi bir müdahale ile çıkarılabilir.

Diş ve diş eti hastalığına sahip anne adayları hamilelik esnasında iyi beslenemezler. Bulantılar ve diş eti kanamaları nedeni ile ağız bakımı aksar. Ayrıca yapılan araştırmalar hamilelik esnasında diş ve diş eti hastalığına sahip anne adaylarının daha fazla oranda erken doğum yaptıkları ve normal doğum olsa da doğan çocukların daha düşük doğum ağırlığını sahip olduklarını göstermektedir.

Sonuçta yukarıdaki sıkıntılar iyi bir ağız bakımı ve c vitamini takviyesi ile hafif atlatılabilir.
Hamilelikte diş rahatsızlığı yaşamamak için hamilelikten önce diş hekimine başvurup, gerekli kontroller yaptırılmalıdır.

Hamileliğe Özel Ağız-Diş Bakımı Gerekli Midir?
Hamileliğin öncesi ve hamileliğin ilk döneminde tam bir ağız muayenesinden geçerek ağız hijyeni sağlanmalı, diş taşları temizlenmelidir.

Günlük ağız ve diş bakımı kesintiye uğratılmamalıdır.

Kusmalardan sonra ağız çalkalayıp oluşan asit ağızdan uzaklaştırılmalıdır.

Ağız gargaraları yada ılık tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Özelikle ılık tuzlu su diş etlerini rahatlatır ve diş eti hassasiyetini azaltır.

Her Doğumda Bir Diş Kaybedilir Düşüncesi Doğru mudur?
Hamilelik sırasında dişlerde kalsiyum kaybı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt yoktur.Gıdalardan yeterli kalsiyum sağlanamazsa bebeğin gelişimi için gerekli olan kalsiyum kemiklerinden karşılanır.

Dişlerde kalsiyum çözünmesi olmaz. Kalsiyumdan zengin gıdalar alarak, artan kalsiyum gereksinimi karşılanabilir.Diş hekimi kontrolünde ağız diş bakımı yapılırsa hamilelik döneminde bir diş sorunu ile karşılaşılmaz.

Bebeğin Diş Sağlığı İçin Almam Gereken Önemler Var Mıdır?

Bebeğin diş gelişimi anne karnında başlar.Bebek dünyaya geldiğinde süt dişleri oluşumunu tamamlamıştır.Hem anne adayının hem de bebeğin diş gelişimi için dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Diş sağlığı için protein, sebze ve meyveler, et,süt, süt ürünleri , yumurta , balık ve yeşil yapraklı sebzelerden zengin gıdaları yeterince alınması gerekir. Özellikle C vitaminden zengin beslenmeye dikkat edilmelidir.

Hamilelik Süresince Diş Hekimine Hangi Aralıklarla Gidilmelidir?
Gebelik boyunca diş ve diş etlerini her üç aylık dönemde kontrol ettirilmelidir.
Rutin kontrolleri yaptırılmadığı takdirde çeşitli riskler ortaya çıkabilir. Örneğin; tıbbi bakıma alınmamış derin çürükler tüm vücuda yayılan bir enfeksiyon kaynağı olarak hem anne adayını hem de bebeği tehlikeye atabilir.

Hamilelik  Sırasında Diş Tedavisi Yapılabilir mi?
Hamilelikte ‘’diş tedavisi yapılamaz’’ düşüncesi doğru değildir. Sağlıklı bebek için sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek gerekliliği unutulmamalıdır. Hamilelikte uygun şartlarda diş çekimi, diş ve diş eti tedavisi yaptırılabilir.

Hamilelik  Döneminde Diş Tedavileri İçin En İdeal Dönem Hangisidir?
Hamilelikte  diş tedavisi için en ideal dönem 3 ve 6 aylar arasıdır.Ancak acil durumlarda tüm hamilelik boyunca tedavi yapılabilir ancak gebelerde uzun ve komplike işlemleri doğum sonrasına bırakmak daha doğrudur.

Hamilelik  döneminde diş röntgeni çektirilebilir mi?
Gerekmedikçe diş sorunları için röntgen çektirmekten kaçınılmalıdır.  Ancak eğer gerekliyse kurşun önlük giyilerek röntgen çektirilebilir.

Hamilelikte  yapılan diş tedavileri için kullanılan lokal anesteziklerin bebek üzerine olumsuz etkileri var mıdır?

Bebeğin oksijen desteğini azaltmadığından emin olunan lokal anestezik maddeler ve uygulamalar bulunmaktadır. Kadın hastalıkları ve doğum hekimi ve diş hekiminin anne adayını dikkatle değerlendirerek uygun müdahaleye birlikte karar vermeleri uygundur.

Hamilelikte Diş Ve Diş Eti Enfeksiyonlarına Bağlı Olarak Kullanılan İlaçların Sakıncası Var Mıdır?
İlaçların bebeğe en zararlı olabileceği dönem gebeliğin 2.  haftasından  12. haftasına kadar geçen dönemdir. Ancak bu dönemler dışında da bebeği etkileyebilecek ilaç grupları bulunmaktadır. Doktora danışmadan ilaç kullanmamak gerekmektedir.Gerektiği durumlarda kullanabilecek, anne adayı ve bebeğe zarar vermeyecek ilaçlar mevcuttur.

 


              26 Mart 2015Yönetici tarafından yazılan bu haber, 5537 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Köşesi Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.110 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri