06 Mart 2015, 08:27 - Anasayfa // Sağlık Köşesi Haberi yazdır

Çarpıntı deyip geçmeyin!

Çarpıntı deyip geçmeyin!

Kimi zaman heyacanlandığımızda, kimi zaman ani hareketlerimizde...


Çarpıntı deyip geçmeyin! Kimi zaman heyacanlandığımızda, kimi zaman ani hareketlerimizde, kimi zaman ise stresten uykumuzun kaçtığı günlerde kalbimizin yerinden fırlayacakmışçasına attığını, daha sonra ok saplanmış gibi göğsümüzde bir ağrı hissettiğimiz çok olur.

Biraz sonra geçer deyip çok da önemsemediğimiz kalp çarpıntısı, kalp kapak hastalığının habercisi olabilir. İhmal edilirse ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

MİTRAL VALVE PROLAPSUSU (MVP)
Tıp dilinde mitral kapak prolapsusu(MVP) adı verilen kapak gevşemesi toplumda ensık görülen kalp kapak rahatsızlığıdır.Yapılan araştırmalar bu rahatsızlığın erişkin insanların % 3-5 arasında görülen yaygın bir hastalık olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu hastalığın çoğunluğu kadınlar ve yaşları 20-50 arasında değişen kişilerden olduğunu düşünürsek kalp kapağının gevşemesi, her yaştan insanın karşilaşabileceği bir hastalık olarak dikkat çekiyor.

ÇARPINTI HABERCİSİ
Hastalarımızın çoğu çarpıntı ve göğüs ağrısıyla polikliniğimize başvuruyor. Hastalarımız kalp atışlarının düzensiz ve zaman zaman hızlanma ve yavaşlama ataklarından bahseder. Göğüs ağrısı şikayetlerini iğnelenme ve bıçak saplanır tarzda tarif eder. Nefes darlığı, halsizlik, tansiyon düşüklüğü,bayılma hissi diğer şikayetlerdir. Muayenede steteskopla üfürüm duyarak hastalığın ilk sinyalini alırız. Önce elektrokardiyografi (EKG) ve kalp ultrasonu ekokardiyografi (EKO) ile bakarız. Mitral kapakta çökme ve bombeleşme,yetmezlik görülmesi tanıda bize yardımcı olur.

CİDDİ RİSK VAR
Cerrahi her türlü ameliyat öncesi, kalp kapak gevşemesi olan hastalar ciddi risk taşır. Herhangi bir cerrahi müdahalede steriliteye büyük önem verilmelidir. Ameliyat esnasında mikroorganizma kana karışıp, bozuk kalp kapağına yerleşir ve bütün vücuda yayılıp ilerlerse hastayı ölüme kadar götürebilir. Kalp kapağı rahatsızlığı olan hastalar, ameliyat ve diş çekimi ile ilgili müdahalelerden önce mutlaka doktoruna durumu anlatmalıdır. Antibiyotik koruması yapılmalıdır.

GENETİK
Kalp kapak gevşekliği hastalığının görüldüğü insanların % 30-50 sinde , birinci derece akrabalarında da aynı rahatsızlığa rastlanıyor. Düşük tansiyonu ve bayılma şikayetleri olan hastalarımıza bol sıvı tüketmelerini ve ayrıca kalp kapak rahatsızlığı olan hastaların, kalbi yoracak ağır efor yapmaktan kaçınması, aşırı sıcaklardan korunmaya dikkat etmeleri gerekir.    5 Mart 2015Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2892 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Köşesi Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.077 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
fidan Şehirler arası nakliyat istanbul otomatik garaj kapısı evden eve nakliyat replika saat