18 Şubat 2015, 15:07 - Anasayfa // Sağlık Köşesi Haberi yazdır

Kalp Yetmezliği

Kalp Yetmezliği

Kalp yetmezliği önemli bir sağlık sorunudur. Kalp hastalıklarından olan ölümlerin...


   Kalp yetmezliği önemli bir sağlık sorunudur. Kalp hastalıklarından olan ölümlerin pek çoğundan sorumludur. Kalp kaslarındaki kasılma bozukluğu kalp yetmezliğinin esas nedenidir.

Kalp iyi kasılamayınca aort damarından yeterli kanı vücuda pompalayamaz ve sonuçta hastada halsizlik, yorgunluk ve nefes darlığı şikayeti olur. Bu hastalarda kalbin kasları bozulduğu için ciddi, zaman zaman ölüme bile neden olabilen çarpıntılar meydana gelir. Kalp krizi geçiren bir hastada eğer kalp yetmezliği de mevcutsa bu kişilerin tedaviye yanıtları daha güçtür. Kalp krizi sırasında kalp yetmezliği meydana gelmişse kişinin kaybedilme olasılığı daha fazla olmaktadır.

   En sık kalp yetmezliği nedeni yukarıda da değindiğimiz gibi kalp krizidir. Krizin akut döneminde ortaya çıkabileceği gibi geç dönemde yani yıllar içinde de gelişebilmesi mümkündür. Eğer kalp krizinde uygun tedavi zamanında yapılırsa kalp yetmezliği gelişimi daha az olmaktadır. Onun için krizin ilk saatleri içinde hastaneye başvurmak ve burada bir kardiyoloji doktorunun uygun göreceği tedavinin süratle uygulanması son derece önemlidir.

   Kalp yetmezliğinin diğer nedenleri arasında hipertansiyon(yüksek tansiyon) ve kalp kapak hastalıkları önemlidir. Ancak her kapak hastalığı kalp yetmezliğine sebep olmaz. Sebep olması için kapak hastalığının ciddi boyutta olması gereklidir. Doğuştan olan kalp hastalıkları ve kalp delikleri ve nedeni bilinemeyen çeşitli kalp kası hastalıklarıda da kalp yetmezliği yapabilir.

   Kalp yetmezliğinde en önemli şikayetlerin başında nefes darlığı gelir. Ancak her nefes darlığının nedeni kalp yetmezliği değildir. Nefes darlığı hastalığın ciddiyetine göre hafif olabilir. Böyle bir durumda kişi ancak ağır işlerde soluk soluğa kalır. Kalp yetmezliğinin fazla olduğu durumlarda istirahatte bile hasta nefes almakta zorlanır. Kalp pompalama görevini iyi yapamadığından dolayı halsizlik olabilir. Hastalarda göğüs ağrıları da görülebilir. Bu durumda genellikle kalp yetmezliğinin nedeni koroner damarlarda olan tıkanmadır. Çarpıntı rastlanabilecek bir diğer önemli şikayettir.

   Bu hastalarda kalp yetmezliğinin ortaya çıkarılmasında ve nedeninin anlaşılmasında muayene çok değerlidir. Ayrıca elektrokardiyografi, akciğer filmi ve EKO son derece faydalıdır. Bir kardiyoloji uzmanı ilk değerlendirmesini yaptıktan sonra gerekli gördügü tetkikleri isteyecektir. Bazı hastalarda koroner anjiyografi gerekir, ancak her hastada gerekli degildir. Özellikle kalp yetmezliğinin koroner damar tıkanmasına bağlı olduğu düşünülüyorsa koroner anjiyografi yapılır.

   Kalp yetmezliği tedavisinde kalp doktorunun önereceği ilaçları kullanmak, fazla su ve tuz almamak önemlidir. Hastalar kesinlikle sigara içmemelidir. Bazı hastalar koroner anjiyografi sonrasında  PCI (balon,stent) ya da Cerrahi işlemlerden yarar görebilirler.

   Unutmayın! kalp yetmezliğinin tedavisi dünyanın neresine giderseniz gidin zordur.  Bu yüzden kişilerin daha kalp yetmezliği oluşmadan önce takip ve tedavi için doktora başvurması gerekir.
 
              19 Şubat 2015Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3541 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Köşesi Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu