13 Kasım 2013, 17:13 - Anasayfa // Bayramlar ve Önemli Günler Haberi yazdır

10 Kasım'daki proğramda Ütğm. Vedat Korkmaz'ın yaptığı Atatürk'ün Askeri Kişiliği konulu konuşması

10 Kasım'daki proğramda Ütğm. Vedat Korkmaz'ın yaptığı Atatürk'ün Askeri Kişiliği konulu konuşması

Dünya tarihi çağlar boyunca üstün nitelikli askerlerin, yüksek yetenekli devlet adamlarının...


Dünya tarihi çağlar boyunca üstün nitelikli askerlerin, yüksek yetenekli devlet adamlarının etkin yaşamlarını dile getirir; fakat, asker ve devlet adamı nitelik ve yeteneklerini bir bütün olarak kendi kişiliğinde toplamış bulunan, pek az örnek insanın varlığından söz eder.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, bu müstesna insanlardan biridir. ATATÜRK; gerek muharebe meydanlarında, gerekse sosyal, siyasal alanlarda milletine ve ordusuna örnek olmuştur.

Onları, en ümitsiz muharebelerden ve dünya bunalımlarından zaferler derleyerek çıkarmış; yenilmiş, yıkılmış, her şeyi elinden alınarak çökertilmiş, harap edilmiş bir devlet enkazından kuvvetli, hatırı sayılır, yepyeni bir Cumhuriyet kurarak, tarihin şanlı sayfalarına geçmiş yüce bir lider, bir dahi, bir başkomutandır.

Cephelerde; en ümitsiz anlarda O, mutlaka bir aydınlık yol bulup kesin karar ve cür'etli icraatla ümitsizliği ümide, çaresizliği çareye, mağlubiyeti zafere çevirmesini bilmiştir. Çanakkale'de, Sakarya'da en buhranlı anlarda birliklerine verdiği emirlerle zaferler kazanmıştır. "Gazi Mustafa Kemal 25 Nisan 1915 günü Conkbayırı'nda askerlerine "Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum" emrini vererek Çanakkale savunmasının ruhunu teşkil etmiştir. Askerlerine böyle bir emir verip uygulatabilen başka bir komutan yoktur.

"Gazi M. Kemal Kütahya-Eskişehir muharebelerinden sonra 18 Temmuz 1921?de İsmet Paşa'nın Karacahisar'daki ordugâhına giderek "Orduyu Eskişehir'in kuzey ve güneyinde toparladıktan sonra, düşman ordusuyla aramızda büyük bir açıklık bırakmak gerekir ki, orduyu derleyip toparlamak ve güçlendirmek mümkün olabilsin. Bunun için Sakarya'nın doğusuna kadar çekilmek yerindedir" emrini vermiştir.

Bu emirle Türk ordusuna zaman kazandırmış, yayınladığı Tekalif-i Milliye emriyleriyle da  ordunun gücünü toplamasını sağlamıştır. "Hattı müdafaa değil sathı müdafaa vardır. O satıh vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça terk olunamaz."

Kütahya-Eskişehir muhaberelerinden sonra geri çekilen ordumuzun daha fazla çekilecek yeri kalmadığını bilen Gazi Mustafa Kemal verdiği bu emirle, o gün şartlarında uygulanan mevzi savunması taktiklerini geride bırakarak yeni bir konsept ortaya koymuştur. Vatanın her karışının savunulmasını emretmiş, Mehmetçiğin savaşma azim ve kararlığını  en üst seviyeye çıkartmıştır. Ordu ile birlikte tüm millet bunu harfiyen uygulayarak Kurtuluş Savaşı'nda başarıya ulaşılmıştır.

"Ordular, İlk hedefiniz Akdenizdir, İleri!" 26 Ağustos 1922'de başlayan Afyon-Dumlupınar taarruzu, 30 Ağustos Başkumandanlık Meydan Muharebesi ile kesin sonuca ulaşılması ile birlikte düşman yenilgiye uğratılmış ve süratle geriye çekilmeye başlamıştı.

Düşmanın tekrar toplanmasını ve bir hatta tutunmasını önlemek, ateşkes oluncaya kadar Misak-ı Milli sınırlarının bir an önce tesisi için süratle harekatı tamamlamak gerekiyordu. Bu kısa ve öz emir aslında kurtuluşumuzu perçinlemiş, orduyu sadece tek çıkışı olan bir zafer tüneline sokmuştur. Mustafa Kemal'in muharebe yaşamı Trablusgarp ile başlamış, yıldızı ise önce Çanakkale'de parlamış, Kafkasya'da Filistin cephelerinde devam etmiş, Sakarya ve Afyon-Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde doruk noktasına çıkmıştır.

23 yıllık askerlik görevi sırasında Ulu önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK  mağlubiyet yüzü görmemiştir. ATATÜRK; büyük bir asker ve dâhi bir liderdir. Liderlik; insanın tavır ve hareketlerine nüfuz etmek sanatı veya insanları idare kabiliyetidir. 

Liderlik vasıflarını sayacak olursak; Zekâ ve akıl, İrade kuvveti, Öz güven sahibi olmak, Cesaret ve yiğitlik, Kararlı olmak, İnisiyatif sahibi olmak, Durumu süratle kavramak ve doğru karar vermek, Soğukkanlılığını korumak, Hesaplı risk almak, Ahlâki değerlere sahip olmak, Dengeli ve tutarlı olmak, İnsanları güçlendirmek ve olaylara yön vermek, Fedakârlık ve feragat sahibi olmak, Bilgili olmak ve kendisini geliştirmek, Birlik ruhu oluşturma ve ekip çalışması.

Nadir olarak liderlerde bu vasıfların hepsi bir arada bulunur, Ancak ATATÜRK'te tüh hepsi fazlasıyla mevcuttur. ATATÜRK'ün askerlik ve komutanlık konusundaki tutumu kesin ve tamamen realisttir. O'nun komutanlık vasıflarını şöylece özetleyebiliriz: "Büyük bir stratejist ve taktikçidir. Stratejinin zaman, mekân, imkân taktiğinde; sürat, şiddet, cüret faktörlerini çok iyi bilir ve büyük bir ustalıkla uygulardı." Her zaferin yalnız milli kuvvetler ile kazanılacağına inanır, milli kuvvete güvenirdi.

"Çok dürüst, tedbirli ve cesurdu." Müsamahasız bir disiplin kurucu ve otoriterdi. Fakat o otoriteyi cebir ve şiddetle değil, bilgi, karakter ve ruhları fetheden saygı dolu sevgiye dayatırdı. "Mesleğini en iyi bilen ve daima okuyan biri kişiydi ve tüm alanlardaki yenilikleri takip ederdi. "Hayal ile vehim ile değil, daima plânla ve programla hareket ederdi. "Kendi kabiliyetine göre çekinmeden daha üst görevlere talip oludu. Çanakkale'de grup komutanlığını, mütarekeden sonra harbiye nazırlığının kendisine verilmesini istediği gibi. "Çok soğukkanlı idi. En kritik anlarda daima en ileri hatlarda bulunarak muharebeleri bizzat idare ederdi.

"Değişmesi mümkün olmayan prensip sahibiydi ve prensipler koyardı. Çok zeki, sürat ve intikal sahibi, hadiseleri en ince teferruatına kadar görerek inceleyen, hiçbir şeyi tesadüfe bırakmayan bir başkomutandı." Karar sahibiydi. En doğru kararı verir, derhal icraya geçerdi. Kararından asla dönmezdi. "Her rütbede, idare ettiği bütün insanların ruhlarına nüfuz etmesini bilmişti." Başarı gösterenleri en üstün şekilde takdir etmesini bilmişti.

"Fikirlerini daima açıkça ve çekinmeden ortaya koyardı. Sonuç almaya yönelik, gerçekçi plân yapmayı meslek geleneği haline getiren bir kurmay subaylık ve komutanlık hayatı O'na objektif verilere karşı son derece duyarlı bir kafa yapısı geliştirmekte temel olmuştur.

ATATÜRK'ün Milli Mücadele başarıları harp tarihinin ve sanatının özellikle üstün değerler ifade eden birer anıtıdır. Asker ATATÜRK'ün dehası Milli Mücadele'nin en büyük şansı olmuştur.

Türk orduları Yunan ordularını denize dökünce İngiltere Parlamentosunda heyecanlı bir sahne yaşandı celse açılınca işçi partisi lideri MacDonald kürsüye gelerek; "Nerede Başvekil Lloyd George" Bize ne söz verdi sonuç ne oldu? Hazineden büyük paralar alıp bizi boş yere masraflara soktu. Hani Boğazlar bizim olacaktı? Hani Anadolu taksim olacaktı? Heyhat hiçbiri olmadı. Bunun hesabını bize versin" dediği zaman Lloyd George yavaş yavaş kürsüye geldi. "Arkadaşlar asırlar; pek nadir olarak dâhi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki o büyük dâhiyi asrımıza Türk ordusu yetiştirdi. Mustafa Kemal'in dehasına karşı elden ne gelir." demiştir.

ATATÜRK tam bir asker idi fakat harbi aramazdı "harpçi olamam çünkü harbin zorluğunu, yıkımını herkesten iyi bilirim" derdi. General Mac Arthur'un şu sözü ATATÜRK'ü çok güzel anlatmaktadır. "Askerlik dehasıyla insanlık ülküsünü ATATÜRK kadar benliğinde birleştirmiş bir adam tanımıyorum." ATATÜRK belki bir bilim adamı değildi, ancak; gerek asker olarak, gerekse idareci olarak her konuya bilimsel bir yaklaşımla eğildiği inkâr edilmeyecek bir gerçektir.

ATATÜRK'ün bütün zaferlerinde, O'nun yararlandığı en etkili silâhlardan birincisi zekâsı ve dehâsı, ikincisi de bilimsel yöntemi kullanmaktaki ustalığı ve bilime olan saygısıdır. Bu kadar güçlü bir devlet adamının kurduğu köklü ve Türk'e özgü devlet, her gün daha uygar daha mutlu olarak yaşayacaktır. 

Dünyanın az yetiştirdiği devlet adamı ve kahramanlardan biri olan Mustafa Kemal ATATÜRK "insanlık ülküsünün açık ve seçkin önderi ve Türk ulusunun uygarlık güneşi" olarak yaşadı ve yaşayacaktır.....

Bütün ömrünü hizmetine verdiğin Türk Milleti ile beraber, senin huzurunda saygı  ile eğiliyoruz. "Vatan Sana Minnettardır......" Arz ederim.
             14 Kasım 2013Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3856 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Bayramlar ve Önemli Günler Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
fidan Şehirler arası nakliyat istanbul otomatik garaj kapısı evden eve nakliyat replika saat