14 Kasım 2012, 14:28 - Anasayfa // Bayramlar ve Önemli Günler Haberi yazdır

10 Kasım Atatürk'ü Anma gününde

10 Kasım Atatürk'ü Anma gününde

10 Kasım Atatürk'ü Anma gününde, Atatürk'ün Askeri Kişiliğine yönelik...


      10 Kasım Atatürk'ü Anma gününde, Atatürk'ün Askeri Kişiliğine yönelik Piyade Yüzbaşı Ozan Ünsal'ın yaptığı konuşma:

      Türk tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ayrı bir yeri ve apayrı bir önemi vardır. Atatürk, Türk devriminin öncüsüdür. Türk Milleti'nin kaderini değiştiren, ona yeni bir yön veren öncü kişidir. Fikir ve idealleriyle milli mücadelenin şefi ve lideridir. Atatürk'le baraber milli mücadeleye atılan, ancak daha sonra çeşitli sebeplerle yolları ayrılan Rauf Orbay'ın bu konudaki tespiti çok önemlidir.
      Mustafa Kemal Paşa mücadeleye atılmasaydı, bu memleket kurtulamazdı. Anadolu'nun tehlikeye düşen yerlerinde, batıda, doğuda ve güneyde başlayan zayıf milli mukavemet hareketleri Mustafa Kemal Paşa tarafından birleştirilmeseydi her biri ayrı ayrı kolayca bastırılabilirdi. Atatürk'ün birleştirici ve yapıcı gücü, kişisel özelliğinden ve karakterinden geliyordu. Dostlarına ve arkadaşlarına karşı saygılı davranışı, vefa gibi yüksek insani meziyetlere sahip oluşu, çevresindeki insanların kendi etrafında toplanmasının sebebini oluşturuyordu.
      Atatürk, korkusuz davranışı ve yiğitliğiyle dikkati çeken, saygı duyulan bir savaşçı, doğal bir lider, üstün kabiliyetli bir komutandı. Askeri liderliğin en üst düzeye ulaşmış şekli, askeri deha olarak tanımlanır. Hiç kuşkusuz, Atatürk de, en geniş anlamıyla askeri deha sahibi bir komutandı. Birinci Dünya Savaşı'nda Çanakkale Harekatı isimli resmi İngiliz tarihinde, şu dikkate değer satırlar yer alır: "Tek bir komutanın bir seferin kaderini ve bir ulusun alınyazısını Mustafa Kemal kadar etkilemesine tarihte pek az rastlanır."
      Atatürk, gerçekten bu övgülere layıktır. O, çağdaş topyekün savaş doktrinini bütün kapsam ve derinliğiyle kavramış bir komutan ve liderdi. Bu kavrayış onun şu sözlerinde kendini bulur: "Savaş ve muharebe demek, iki milletin, yalnız iki ordunun değil, iki milletin bütün varlıklarıyla ve bütün olanakları ile bütün maddi ve manevi güçleriyle karşı karşıya gelmesi ve birbirleriyle vuruşması demektir. Bu nedenle bütün Türk milletini, cephede bulunan ordu kadar, düşünce, duygu ve hareket olarak, savaşla ilgilendirmeliydim. Millet fertleri, yalnız düşman karşısında bulunanlar değil, köyde, evinde, tarlasında bulunan herkes silahla vuruşan savaşçı gibi, kendini görevli sayarak bütün varlığını sadece mücadeleye verecekti. Bütün maddi ve manevi varlığını yalnız vatan savunmasına vermekte ağır davranan ve müsamaha gösteren milletler, savaş ve muharebeyi gerçekten göze almış ve başarabileceklerine inanmış sayılmazlar."
      Atatürk'ün yakın silah arkadaşlarından İsmet İnönü, onu şöyle tanımlar: "Büyük vasıfları vardır. Karar sahibidir. Kararları açıktır ve bir defa karar verdikten sonra onu uygulatmak için kişiliği çok etkileyicidir. Komutanlıkta bu niteliği özellikle dikkat çeker. Muharebe meydanında yürütmek istediği muharebe şeklini, tertipleri, en uzak yerde bulunan askere kadar duyurur; onun üzerinde kendi iradesini ve azmini mutlaka sirayet ettirirdi. Bu, bir komutan için en büyük niteliklerden biridir"
      Atatürk üstün savaşçılık nitelik ve yeteneğine rağmen, savaşı sevmemiş ve mecbur kalmadıkça savaşı istememiştir. Bu gerçek onun şu sözlerine de yansımıştır: "Savaş, zaruri ve hayati olmalıdır" Milleti savaşa götürünce vicdanımda acı duymamalıyım. Öldüreceğiz diyenlere karşı, ölmeyeceğiz diye savaşa girebiliriz. Lakin millet hayatı tehlikeye uğramadıkça savaş bir cinayettir."
      "Atatürk, bir yandan savaş adamıdır; öte yandan da, barış adamıdır. İçindeki büyük askeri deha, ulusunu çöküntüden kurtarmış; içindeki devlet adamı niteliği ise hayatına ışık saçtığı milletinin yeniden doğuşunu sağlamıştır."
      Her yönü ile büyük olan Atatürk, insanlığa kazandırdığı değer hükümleri ile çağımızın en büyük insanı, çağını aşan, gelecek çağlara ulaşan ve ışık tutan insandır. Türk Milleti, onu hiçbir zaman unutmayacak, onun izinde eserlerine yenilerini katarak, kalplerde yanan sevgisini, engin minnet ve şükran duygularıyla sonsuza kadar yaşatacaktır.
 
 
            15 Kasım 2012Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3609 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Bayramlar ve Önemli Günler Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
fidan Şehirler arası nakliyat istanbul otomatik garaj kapısı evden eve nakliyat replika saat