Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü proğramında

Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü proğramında

Ütğm. Vedat Korkmaz'ın yaptığı konuşma:...


      Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü proğramında Ütğm. Vedat Korkmaz'ın yaptığı konuşma:

      Sizleri 250.000 Mehmetçiğimizin yattığı yere, Destanlarını yazdıkları yere, Gözlerini kırpmadan şehadete koştukları yere, Sizleri 1915 Çanakkale'sine götürmek istiyorum. Çanakkale Savaşları iki safhada gerçekleşmiştir. Birincisi 18 Mart 1915 tarihinde zaferimizle sonuçlanan Deniz Savaşıdır.
      Çanakkale boğazındaki Türk savunma hatları üç sıra halinde tertiplenmiştir: Dış savunma, orta savunma, iç savunma (merkez tahkimatı) Boğazın ana savunma düzeni, merkez tahkimat kesimidir. Uzun menzilli toplar ve mayın hatları merkez tahkimat bölgesinde yerleşiktir. Tarihinde hiçbir yenilgi almamış olan İngiliz donanmasının silah, teknoloji ve başarı açısından kendine güveni tamdı.
      *Dünyanın yenilmez donanması, Fransa'nın da desteği ile dünyanın en büyük armadasını oluşturuyordu. Bu donanmaya karşı gelebilecek hiçbir güç düşünülemezdi. Gelebileceğini de düşünmediler?
     *Hele ki hasta adam, bu donanma ile asla baş edemezdi.İngilizler ertesi güne İstanbul'da olacaklarını düşünerek bir plan hazırladılar. Donanma komutanı Amiral Carden tarafından geliştirilen plana göre:
     1-Boğaz giriş tahkimatı tahrip edilecek, merkez tahkimatına kadar olan mayınlar toplanacak, buradaki toplar ve tabyalar imha edilecek,
     2-Çanakkale - Kilitbahir arasındaki istihkamlar işgal edilip donanma Marmara'ya girecek ve böylece harekat tamamlanacaktı.İngilizler Planı Yaparken Gözden kaçırdıkları hususlar vardı. Yüzbaşı Tophaneli Hakkı Bey ve Nusret Mayın Gemisi Mürettebatı bunlardan biriydi.
     Savaş tarihine geçecek olan 17 Mart tarihinde; Düşmanın bütün mayın kontrollerini yaptığını zannettikten sonra Nusret Mayın Gemisi karanlık limanda bütün ışıklarını söndürerek bacasından kıvılcım bile çıkartmadan 26 adet mayın döşer. Daha önce kalp hastalığı geçiren Yzb. Hakkı'nın vatan için çarpan yüreği bu heyecana dayanamayıp görevi yerine getirirken şehit düşer. Döşenen hat, 11 nci ve son mayın hattıydı. Boğazdaki mayın sayısı bunlarla 332 olmuştur. 18 Mart Günü Fransız Gemileri Birinci Hatta olmak üzere Birleşik Donanma Boğaza girer. Türk topçusunun isabetli atışları ve Nusretin Döşediği mayınlardan dolayı Bouvet Boğazın sularına gömülürken Gaulois ve Suffern ağır yara alır.İkinci hattaki İngiliz Gemilerinin durumu farklı değildir.
     18 Mart 1915 gününün faturası İtilaf Kuvvetlerine ağır olmuştur. Sadece batan 3 Zırhlının değeri 3,1 Milyon Sterlindi. Bu miktar Osmanlı Devleti'nin tüm Dış borcunun neredeyse iki katıydı.Çanakkale Deniz Savaşı?nın isimleşen kahramanlarından birisi de Seyit Onbaşıdır. Çatışma sırasında Seyit Ali?nin görevli olduğu topun mermi taşıyan vagonu arızalandı. Seyit Ali, doğru cephaneliğe koştu. 276 kg. ağırlığındaki üç adet top mermisini cephaneci arkadaşlarının yardımıyla sırtlayarak topun asansörüne yerleştirdi. Yzb. Hilmi Şanlıtop, yeni hesaplamaları yaparak atış yaptırmaya başladı.
      İlk mermi geminin kulesini yaraladı. İkinci mermi baş taretini parçaladı. Son mermi Bouvetin su kesiminin biraz altına isabet etti. Yan yatarak karanlık limana doğru kayan gemi burada Nusretin döşediği mayınlardan birine değince şiddetli bir patlama ile iki dakika içerisinde batıp gözden kayboldu. Mehmetçik, her ne pahasına olursa olsun "Çanakkale Geçilmez!..." gerçeğini dünyaya haykırdı.Yine de kahraman 57.'nci Alaydan bahsetmeden geçemeyeceğim. Yarbay Mustafa Kemal çıkarmaların başlaması üzerine durumu değerlendirmiş ve tümenini Arıburnuna doğru intikal ettirmiştir. Durum düşündüğünden de vahimdir.
      Mustafa Kemal 57. Alaya durumu özetleyerek, bulundukları yerin önemini anlattı ve "Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölene kadar geçecek zaman içinde yerimizi başka kuvvetler ve başka komutanlar alabilir" diyerek taarruz emrini verdi. Conkbayırından aşağıya, savaşın kaderini değiştirecek olan o olağanüstü taarruz başladı.Mustafa Kemal bulunduğu yerden, dalga dalga kıyıya inen Kocadağı, Arıburnu koyunu, toptan şehit defterine yazılmaya gönüllü 57. Alayının ilerleyişini izledi. Seddülbahir ve Conkbayır'ın kahramanlarından biri de bombacı Mehmet Çavuştu.
      Bu kahraman, İngilizlerin siperlerimize fırlattığı el bombalarını korkusuzca hemen yakalar, karşı tarafa fırlatır ve zararını kendilerine dokundururdu. Tuttuğu bombalardan birinin sağ elinde patlaması sonucu sağ kolunu kaybeder. Hastaneden komutanına mektup yazar: "sağ kolumu kaybettim ama sol kolum var, gerçek yaram yüreğimdedir" der ve tekrar cepheye dönmek ister. Komutanı bu arzusunu kıramamıştır ve tekrar cepheye dönmesine izin verilir. Cephe gerisinde günlerce taşlarla talim yapar ve tekrar sol eliyle ön cephede bomba atmaya başlar. Sol elinde tuttuğu bir bombanın patlaması sonucu da şehit düşer. Kocaçimen tepe düşman için uzak bir hayal olur. Mustafa Kemal'in emrine yeni alaylar, Tümenler, Kolordular verilir.
       Arıburnu zaferine; Birinci Anafartalar Zaferi, Conkbayırı Zaferi, İkinci Anafartalar Zaferi olmak üzere üç zafere üç zafer daha ekleyecek ve tarihte haklı olarak Anafartalar kahramanı ünvanını alacaktır. Böylece Türklerin öldürülebileceği, ama asla yok edilemeyeceği ve savunma hattının geçilemeyeceğini anlayan İtilaf Devletleri 20 Aralık 1915'te Arıburnu ve Anafartalar cephelerini; 09 Ocak 1916'da da Seddülbahir cephesini boşalttılar. Çanakkale, düşmanın zannettiği gibi bir savaş, bir ölüm günü değildir. Çanakkale, Türk'ün düğün günüdür. Yiğitlikle namertliğin güreştiği, teknoloji ile azmin dans ettiği, kahramanlığın-korkaklığı ezdiği, zaferin mertlikle kucaklaştığı, ölümün şehadetle yüceldiği, Mustafa'nın Kemal'e erdiği, Türklerin Kemalleştiği bir gündür.
       25 Nisan 1331 günü 57. Alay gözünü kırpmadan atılırken düşman üzerine, Koçhisarlı İsmail oğlu İbrahim'de yaptı vazifesini. Aslanlar gibi çarpıştı, sokmamak için düşmanı vatanına yaralandı. Taşıdılar onu seyyar hastaneye yarası ağırdı. Farkındaydı kurtulamayacağının, şehadete ulaşacağı günü beklemeye başladı.Bir daha memleketini görmek nasip olmayacaktı. Acaba Koçhisar'dan beraber askere uğurlandıkları diğer arkadaşları tekrar görebilecekmiydi memleketlerini?
       Maalesef göremediler. Yakın tarihimizde yaşanan savaşlarda ilçemiz nüfusuna kayıtlı 469 şehidimiz mevcuttur. Dün bize bu toprakları bırakabilmek için gözünü kırpmadan şehit oldular. Gerektiğinde canlarını feda etmekten tereddüt etmeyen şehitlerimize aileleri ve gazilerimize ne kadar teşekkür etsek azdır.
       Cuma günü Afganistan'da meydana gelen elem bir kaza sonucu 12 silah arkadaşımızı kaybettik.İkm. Yzb. İlker Aydın Birliğimiz personeli mesai arkadaşımızdı, zamansız gelen haberi bizleri gerçekten derinden etkilemiştir. Kaybettiğimiz tüm personelin ruhları şad' olsun. Arz ederim.
 
          22 Mart 2012Yönetici tarafından yazılan bu haber, 4337 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Bayramlar ve Önemli Günler Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
fidan Şehirler arası nakliyat istanbul otomatik garaj kapısı evden eve nakliyat replika saat