14 Ekim 2020, 16:10 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Tören pandemi tedbirleri kapsamında yapıldı

Tören pandemi tedbirleri kapsamında yapıldı

Tören pandemi tedbirleri kapsamında yapıldı...Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin 2020-2021 Akademik Yılı Açılış Töreni Düzenlendi
REKTÖR AYDINLI; ÜNİVERSİTEMİZDE EĞİTİM,UZAKTAN DEVAM EDİYOR

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin 2020-2021 Akademik Yılı açılış töreni, Ankara’da düzenlendi.

Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim’in de katıldığı törende konuşma yapan Rektör Aydınlı;“2020-2021 Akademik yılı açılışımızın böyle günlere denk gelmesi gerçekten hepimizi hem gururlandırıyor hem de tekrar bizleri düşüncelere gark ediyor.Niteci itibariyle dünyanın bütün güçlerini, özelikle Anadolu toprakları üzerindeki emellerinin günümüz itibariyle tekrar canlandığını görüyoruz ve bunun en somut örneği, bugün Azerbaycan’da, dün Suriye’de yine deven ede gelen Doğu Akdeniz’de tüm yedi düvelin Anadolu üzerinde nasılki sevr döneminde çullandığını görüyorsak bugünde aslında yarım kalmış hesabı kapatmış istiyorlar ama biz bu hesabı ancak biz izin verirsek kapatacağız.
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Başkent Ankara’da kurulmuş olan bir devlet Üniversitesi olarak bugün itibariyle 9 yaşını doldurmuş ve ilerleyen süreçte büyük devlet Üniversiteleri arasına girmeye doğru yol almaktadır.” dedi.

2019 yılı itibariyle Üniversite’nin bugüne kadar kattettiği bazı bilimsel başarılardan bahsettikten sonra Üniversite’de eğitimin uzaktan devam ettiğini belirten Rektör Aydınlı; “Günümüzün şartlarına gore; şuanda Üniversitemizde eğitim, senatomuzun verdiği karar gereği uzaktan eğitim metodu ile devam etmekte. Bu konuda öğrencilerimizle yüz yüze olamamanın üzüntüsünü yaşıyoruz ancak şartların zorlaması nedeniyle böyle bir karar amak zorunda kaldık. Bu nedenle bizler, öğrencilerimizi dört gözle ne zaman yüz yüze karşılaşacağız? diye beklemekteyiz. Ki öğrencilerimizde aynı duygularını bizlerle özellikle sosyal medyada paylaşıyorlar.
 Elbette şartlar elverdiğinde özellikle sağlık sistemindeki iyileşmeler gün geçtikçe daha da belirginleşiyor. Bu anlamda malumunuz Milli Eğitim Bakanlığı, Pazartesi yani bugün itibariyle kısmi de olsa yüz yüze eğitime geçme kararı aldı. Bizlerde umut ediyoruzki; inşallah 2.döneme doğru Ülkemizde de Yükseköğretimde yüz yüze eğitimin başlangıç itibariyle bir karar alınarak devam ettirileceğini ve bu umudu taşıyoruz. Bu yönde de zellikle Yükseköğretim Kurumunun kampüslerde pandemic şartlarına gore bir takım kurallar getirdiğini geçen hafta görmüş olduk. Bu yönde hızlı bir şekilde hazırlıkların devam ettiğini söyleyebiliriz.”
şeklinde konuştu.

Üniversitenin özellikle akademik gelişmesine yönelik son bir yıldan beri yapılan bazı atılımlardan bahseden Rektör Aydınlı; “Özellikle akademik personelimizin yapmış olduğu bilimsel çalışmaların, projelerin, arge çalışmalarının doğru olarak özellikle katma değer açısından yansımasını sağlama adına Üniversitemizde bilimsel dijital altyapıyı bildiğiniz gibi geçen sene kurmuştuk. Bu sene bu alt yapıyı daha da sağlamlaştırarak bilimsel takip sistemi kurarak Üniversitemizde yapılan tüm çalışmaların hiçbirin ihmal etmeden birebir takip etmek istiyoruz. Bu son yaptığımız çalışmada Üniversitemizde 700’ün üzerinde akademisyenin 517 gibi Uluslararası alanda taranan makale çalışmaların olduğunu bizzati tespit ettik. Ki burada da bazı hocalarımıza bu yüzden kendilerine ödül vereceğiz.
Bu anlamda Üniversitemiz her geçen gün daha da bilimsel olarak yükselmekte ve bu yönde de gerçekten somut birtakım göstergelerin olduğunu görüyoruz.
Tabiki pandemi nedeniyle Üniversitemizin sosyal faaliyetleri eskisi gibi olmadığını da hepimiz beraber görüyoruz. Netice itibariyle de toplantıların olmadığı, özellikle öğrenci faaliyetlerin çok yoğun olduğu Üniversitede bu anlamda bir durgunluk var. Ancak buna rağmen sosyal medya üzerinden bizler olabildiğince hem öğrencilerimizi hareketlendirmeye hem de Üniversite içerisindeki bazı konferans, kongre gibi ya da bazı faaliyetleri özellikle topluluklar üzerinden devam ettirmeye çalışıyoruz.

Özellikle Üniversite’mizde Türkiye’de önde gelen bir projenin yürüdüğünü buradan bahsetmek istiyorum. Girişimsel Radyoloji projesi, bu anlamda Cumhurbaşkanlığı Strateji Dairesi’nce desteklenmekte ve inşallah uygulama yönünde de adımlar atmaya şuanda başladık.
Burada Üniversitemizin hem Kurumsal başarılarını görüyoruz değişik yönlerden hem de kişi bazlı hocalarımızın ferdi çalışmalarını da ödüllendirildiğini Uluslararası anlamda özellikle tıp alanında çalışmalar olduğunu, sosyal medyadan hepimiz takip ettiniz. Biz bu anlamda akademik personelimize ciddi bir destek vermek istiyoruz.”
dedi.

“AKADEMİK YILIMIZ HAYIRLI OLSUN”
Rektör Aydınlı konuşmasının sonunda; “İnşallah ikinci dönem öğrencilerimizle yüz yüze tekrar görüşmek dileğiyle, 2020-2021 akademik yılı açılışımızın bütün Üniversitemize, bütün Ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyor, bu anlamda Azerbaycan’ın yanında her zaman oranın deyimiyle “gardaş” düsturuyla iki devlet bir millet olarak durmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.


     15 Ekim 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 473 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri