14 Ekim 2020, 15:57 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Ankara'mızın Başkent oluşunun 97.yıldönümü kutlu olsun

Ankara'mızın Başkent oluşunun 97.yıldönümü kutlu olsun

Ankara'mızın Başkent oluşunun 97.yıldönümü kutlu olsun..

VALİ ŞAHİN’DEN ANKARA’NIN BAŞKENT OLUŞUNUN 97.YILDÖNÜMÜ İLE İLGİLİ MESAJ

Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara’nın başkent oluşunun 97. yıl dönümünü yayınladığı mesajla kutladı. Vali Şahin’in kutlama mesajı ise şöyle;

Ankara Valisi Şahin, “Ankara, binlerce yıllık devlet mirasımızın temsilcisi olarak milletimizin muasır medeniyet hedefindeki en büyük güvencesidir” dedi.

Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara’nın başkent oluşunun 97. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Gazi Mustafa Kemal ve Heyet-i Temsiliye’nin 27 Aralık 1919’da geldikleri Ankara’nın jeopolitik, stratejik ve coğrafi konumu sebebiyle Milli Mücadele’nin sevk ve idare merkezi olarak seçildiğini hatırlatan Şahin, “Ankara, Kurtuluş Savaşı boyunca stratejik kararların alındığı, milletimizin mukadderatının şekillendiği ve jeopolitik konumuyla öne çıkan bir karargah olarak fiilen başkentlik görevi yapmıştır” dedi.

*Ankara 97 yıl önce başkent oldu
Ankara’nın, Cumhuriyetin ilanından 16 gün önce Türkiye Büyük Millet Meclisine verilen yasa önerisinin kabulüyle 13 Ekim 1923’te, yeni kurulacak devletin yasal olarak başkenti olduğunu anlatan Vali Şahin, bunun tarihi bir tekamül süreci olduğunu söyledi.

Şahin, Ankara halkının Milli Mücadele’ye verdiği desteğin, Gazi Mustafa Kemal ile Heyet-i Temsiliye’ye gösterdiği ilginin ve oluşan Kuvayı Milliye ruhunun bu sürece etkisinin büyük olduğunu vurguladı.

*“Milletimizin muasır medeniyet hedefindeki en büyük güvencesidir”
Milli egemenliğin sembolü olan Ankara’nın bugün de sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginlikleri, sanayi ve teknolojideki gelişimi ile herkesi gururlandıran önemli bir merkez olduğuna işaret eden Vali Şahin, şunları anlattı:

“Ankara, binlerce yıllık devlet mirasımızın temsilcisi olarak milletimizin muasır medeniyet hedefindeki en büyük güvencesidir ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kalbi olmanın övüncüyle milli ve tarihi tüm emanetleri özenle muhafaza ederek ülkemizin gelişmesine ve ilerlemesine katkıda bulunmaya devam edecektir.
Bu duygu ve düşüncelerle, başkentlik vasfını ve sorumluluğunu büyük bir onurla taşıyan Ankara’nın başkent oluşunun 97. yıl dönümünü en içten duygularımla kutluyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını ve bugüne kadar Ankara’nın imarına hizmet etmiş devlet adamlarımızı minnet, rahmet, şükranla anıyorum.” 


       15 Ekim 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 377 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri