26 Ağustos 2020, 13:24 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

30 Ağustos Anadolu Zaferi

30 Ağustos Anadolu Zaferi

30 Ağustos Anadolu Zaferi...Doğu Roma İmparatorluğu’nun mirasçıları iddiasıyla, emperyalist güçlerin yardımıyla Yunanlılar, İzmir üzerinden Anadolu’yu işgale başladılar. Bu işgal maceraları bin bir vahşetle üç yıl kadar sürdü. Bu zaman zarfında, işgal ettikleri yerlerde insanlık dışı katliamlar yaptılar; köyleri, kasabaları, şehirleri yaktılar, yıktılar.


Anadolu’yu bize yurt yapan Malazgirt Zaferi’nden 851 yıl sonra, yine bir 26 Ağustos ‘ta başlayan, Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki “Büyük Taarruz”, yoksul Anadolu halkının desteğiyle, 30 Ağustos 1922’de kesin bir zaferle sonuçlandı. Anadolu’nun tamamını işgal hülyasıyla gelen Yunanlılar, emperyalist güçlerin her türlü yardımına rağmen, geldikleri yere geri döndüler. 09 Eylül 1922’de İzmir’de denize döküldüler.

Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusunun zaferi ile sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi, dünya tarihinin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biri olarak tarihe geçti.

Mustafa Kemal Atatürk 30 Ağustos’un önemine şu şekilde değiniyor;

‘’Afyonkarahisar – Dumlupınar Meydan Savaşı ve ondan sonra düşman ordusunu bütünüyle ortadan kaldıran veya tutsak eden ve kılıçtan kurtulanları Akdeniz’e, Marmara’ya döken harekâtımızı açıklama ve niteleme için söz söylemeyi gereksiz sayarım. Her evresiyle düşünülmüş, hazırlanmış, yönetilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekât, Türk ordusunun, Türk subay ve komuta kurulunun yüksek kudret ve kahramanlığını tarihte bir daha belirleyen çok büyük bir eserdir. Bu eser, Türk milletinin özgürlük ve bağımsızlık fikrinin ölmez anıtıdır. Bu eseri meydana getiren bir milletin evlâdı, bir ordunun Başkomutanı olduğumdan, daima mutlu ve bahtiyarım. (1927)

Bizim bu büyük zaferimizin doğuracağı büyük sonuçlar, yalnız Türkiye’nin yazgısı üzerine etkili olmakla kalmayacak, aynı zamanda bütün zulüm görmüş milletleri, kendi yaşam ve bağımsızlıklarını tehdit eden ve baskılayan zalimler aleyhine hareket için yüreklendirecektir.
(1922)’’

Mustafa Kemal Atatürk, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda tebrikleri kabul ederken;
Bu zaferi kazanan ben değilim. Bunu asıl, tel örgüleri hiçe sayarak atlayan, savaş meydanında can veren, yaralanan, kendini esirgemeden düşmanın üzerine atılarak Akdeniz yolunu Türk süngülerine açan kahraman askerler kazanmıştır. Ne yazık ki onların her birinin adını Kocatepe’nin sırtlarına yazmak mümkün değildir. Fakat, hepsinin ortak bir adı vardır: Türk askeri! Tebriklerinizi onların adına kabul ediyorum! (1928)

30 Ağustos Zaferi’nin kahramanlarını rahmet ve şükranla anıyorum. Zafer Haftamız kutlu olsun.

Hesabını Tutmadım
Acıklı bir türkü dilimde,
Tek bir kalbe yakın,
Ay ışığında yolumu arıyorum.

***

Bütün arzularım yaşıyor,
Gece ile gündüz girmiş birbirine,
Ama hayatın gerçeği nerede?

***

Şaştım kaldım karanlıkta,
Çok vakit kaybettim buralarda,
Ne kadar diye sorma!
Hesabını tutmadım…

(Benim Adım V)      27 Ağustos 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2191 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri