19 Ağustos 2020, 19:18 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Mesafemizi Koruyalım

Mesafemizi Koruyalım

Tüm ülke, devletiyle milletiyle bir salgın...Tüm ülke, devletiyle milletiyle bir salgın belası ile mücadele ediyoruz. İnsanlarımız ölüyor. Sağlığımız tehdit altında. Normalleşme sürecini yanlış anlaşıldığımız ortada. Vatandaşların korkuyoruz demesine rağmen, sosyal mesafeyi hiçe sayıyorlar. Çarşı pazar, eski günlerini aratmıyor! Herkes banka kuyruğunda, park ve bahçelerde sosyal mesafe kuralı umursanmıyor.


Normalleşme süreci yanlış anlaşılıyor. Bu süreç yeni bir normal aslında. Toplumsal yaşantımızda, mümkün olduğunca virüsten korunma ve sosyal mesafeyi koruyarak geçirilecek bir süreç.

Bilim insanları yeni normalin olmazsa olmaz bazı kuralları şu şekilde belirtiyor: ‘’Bunlar mümkün olduğunca kalabalık olabilecek yerlerde bulunmamak, 1,5-2 metrelik sosyal mesafeyi korumak ve bununla birlikte uygun şekilde maske takmak, özellikle el temizliği başta olmak üzere temizlik kurallarına uymak. Tabii ki bunların yanı sıra hem kişisel temizliğimize mümkün olduğunca özen göstermek hem de diğer çevresel temizliğe ve sağlık kurallarına da uymak gerekiyor. Kapalı alanlarda bulunmak riski arttırmakta olup, açık alanlar tercih edilmelidir.’’

Ama uzmanlar, “Kapalı ortamda bulaş olur.” söylemini dile getirdikçe, insanların “Açık havada dilediğim gibi dolaşırım düşüncesi de yanlış. Açık havada da olunsa insanlarla yakın temasta bulunulması halinde bulaş riski her zaman var.” uyarısını da ekliyorlar.
Çünkü bu hastalığın kontrol altına alınabilmesi için özellikle; kalabalık ortamlarda bulunulmaması ve temasın mümkün olduğunca azaltılması gerekiyor.

Maske Yüze Takılır!
Yüze takılması gereken maskeleri yüzümüzde tutmayı bir türlü beceremedik. Kolumuza taktık, boynumuza taktık, elimizde taşıdık hatta gözümüze bile taktık. Maskenin bin bir türlü kullanım şeklini gördük. Elbette maske tek başına korona virüsüne karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılması gerekir. virüsün maskeyi takan kişiden, diğer kişilere yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Korona virüsü mücadele süreçlerinin alınan tedbirlerin birbirinden farklı görevler üstlenen birden çok ayağı var. Bilinçli hareket etmek çok önemlidir.

Herkese soruyorum. Korona virüsü tedbirlerinin uygulamak bu kadar mı zor?

Sürekli aynı sıkıntıları dile getiriyoruz, ama sonuç bulunuyor mu? Kesinlikle hayır! Eğer bu salgını hep birlikte yeneceksek, birbirimize karşı sosyal mesafeye ve maske kullanımına dikkat etmemeliyiz.

Balıklar
Ne kadar güzeller!
Ne kadar kaygısızlar!
Ne kadar mutlular!
Ne kadar çevik dalışlar yapıyorlar!
Mavi sularda neşeyle süzülüyorlar,
Renk renk balıklar.

(Benim Adım V)


20 Ağustos 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2385 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri