12 Ağustos 2020, 13:36 - Anasayfa // Tefekkür Haberi yazdır

Yitik Hayatların içerisindeki hayatlarımız

Yitik Hayatların içerisindeki hayatlarımız

Yitik Hayatların içerisindeki hayatlarımız...Yitik Hayatların içerisindeki hayatlarımız

   
    Efendim, Yeni Asya Gazetesi’ndeki Mütalâa köşemizde vakti ile yayınlanan şu mühim konulu yazımızı,Çengel Gazetesi sahibi Mustafa Yücel Bey’den özel izin rica ederek bu defa sizinle de paylaşmak isteriz.
    Toplumun özelini okuyamayan ve bu konuda söz ve akademik otorite sahibi olmayan birisi olmasa idi, bu kitabı okumayı düşünmezdim.

    Öncesi sohbet ve konuşmalarında sosyal medyanın aile içi infilakını öncesinden haber veren pek çok ifadeleri,dinleme anındaki dikkatlerimizi çekiyor, o an üzülüyor ve fakat devam eden hayatın fırtınasında unutup gidiyorduk. Ne zaman bu ifadeler, hepimizin içinden bir ailenin yıkımına sebep olduğunu resmeden esere dönüşüp de elimize roman olarak bir bütün hâlinde o serencamı okuma fırsatı olunca işte trajediyi o vakit daha müessir fark ettik.

    Bu vesile ile hemen Doç. Dr. Kenan Taştan Hocamızın Yitik Hayatlar eserini okumanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

    Yitik Hayatlar, Kaan ve hanımı Sevda’nın şahsında cemiyetimizin resmidir.

    Kaan, işi ile ziyadesiyle meşgul ama bu meşguliyetin menfi neticesi olarak, hanımına yeteri kadar vakit ayıramayan, alâka gösteremeyen kocaları temsil eder.

    Sevda Hanım, kocasından yeteri kadar alâka göremeyen ama bu alâkayı onun başarılarını kıskanmak yerine bir şekli ile kocasının dünyasıyla bütünleşemeyen, ilgiyi dışarıda, özellikle sosyal medyada ararken bir yalancı ve aldatıcı yüzde gördüğünü zannederek ona mahremini kaptırarak elinde oyuncak olanları ve girilen bu girdaptan dip yapan hanımları temsil ediyor.

    Hangisi kabahatli demeden, hemen kendi dünyamıza bakarak orada, kendi özelimizde arayalım. Elimizin altında, yakınımızda; aynı yastığı paylaştığımız, aynı tabağı kullandığımız eşimiz ile olan münasebetlerde ne kadar samimîvakitlerimiz oldu? Adıma söyleyeyim, sınıfta kalıyoruz, doğrusu.

    Hangi haklı gerekçemiz; eşimizden, muhabbetinden, sadakatinden, fedakârlığından daha üstün olabilir ki?

    Yok, yok, bu teker böyle gitmez! Gittiğini zannettiğimiz zamanlarda duvardan sökülen tuğlalardan açılan deliklerden esen soğuk rüzgârın, içerideki o sıcacık havayı soğuttuğunun farkına bile varamıyoruz!

    Çaresi bulunan şeyde, aczi ifade eden başka kapılara gitmek, kendine fenalık etmektir. Varsa bir problem, yerinde çözülmelidir, kaybedilen iğnenin dışarıda aranmayacağı gibi. Bu noktada, ferdî gayret, malûmat kifayetsiz ise, bilgi ve tecrübe desteği,ehlinden alınmalı ama üslûbunca, dağıtmadan, incitmeden, soğutmadan. Unutmayalım, yangın su ile söndürülür, benzin ile değil!

    İşte bu dertli, meşakkatli hayatın imtihan cilvelerinden olan sıkıntılı hâller, hayatın içerisindeki çözülebilen sorulardan olup, çözdükçe huzuru yakalayıp, şükre yol açan fırsatlar iyi değerlendirilmelidir.

    Çaresi bulunmayan şeyde hemen sızlanmaya, ağlamaya da sarılmamak lâzım. Kaderin payını unutma! Ağır yükünü gemiye bırak, rahat et! Allah, hangi derdi vermiş de dermanını vermemiş? Yok böyle bir şey! Dermanı bulunmaz zannedilen dertlerin, hakkımızda ve lehimizde birer “tevekkül” dermanı olduğunu da unutma! O şart ile ki elinden gelen bütün yollara müracaat ettikten sonrasında…

    Muhabbetin ve alâkanın muhatabı, ailedir, eşlerdir; dışarısı, dış kapının mandalıdır.

    Kadın, kocasından ilgisizlik, sadakatsizlik, fenalık görse, o da kocasına inadına, asıl vazifesi olan sadakat ve güveni bozsa, askeriyedeki itaatin bozulması gibi yuvanın dağılmasını hızlandırır. Yok, eğer aksine, başka kapıda ararsa her yönüyle zarar eder. Hakiki sadâkati bırakan, dünyada da cezasını görür. Elinden geldiği kadar kocasının kusurunu etkili ve sıcak sevgi dolu usûllerle ıslaha çalışırsa, ebedî arkadaşını kurtardığı gibi, ahiretini de kazanır. Unutmayalım ki yuvayı yapan da yıkan da dişi kuştur!


13 Ağustos 2020


Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2979 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Tefekkür Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri