08 Temmuz 2020, 14:00 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

1200 balık besliyor

1200 balık besliyor

1200 balık besliyor...Müzik Öğretmeni Savaş Sönmez, “aşık oldum” dediği balıklara olan sevgisini, evinde yetiştirdiği balıklarıyla birlikte yaşıyor.

Evinin bir odasında, 7 akvaryumun içinde yeni doğan balıklar ile büyük balıkların bulunduğu 10 tür balık çeşidi olmak üzere tahminen toplam 1200’ün üzerindeki balıkları besleyen Öğretmen Savaş Sönmez, gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Zeynep Görgülü ile görüşerek balık yetiştirme hobisinden bahsetti.

“Balıkları hobi olarak beslediğini ve çok güzel bir hobi olduğunu” özellikle belirten Savaş Sönmez; “Bu hobimin zararı da var, faydaları da var” şeklinde konuştu.

İlk olarak balık hobisinin nasıl başladığını anlatan Öğretmen Savaş Sönmez; “Ortaokul 8.sınıftan bu yana bu hobinin içindeyim. Hobime başlamamda 15 tatillerinde ve yaz tatillerinde işe girmemle başladı. Ondan sonra ben bu hayvanlara aşık oldum.”dedi.

EVDE TAMAMEN DOĞAL BİR HABİTAT VAR
“Evde tamamen doğal bir habitat var” diyen Öğretmen Savaş Sönmez; “Burada 10 tane akvaryum var. Neden 10 tane akvaryuma gerek var? Neden bir tane akvaryuma gerek yok? diye sorarsan, çünkü; balık türleri sadece kendi familyasıyla yaşayabiliyor. Çeşitlerden Melek balığı sadece canlı otların arasında, kendi doğal habitatında yaşıyor. Diğer balık türümüz balıklar belli bir boya girdikleri için yavrularını ayırmak durumda kaldığımız için ayrılıyor. Diğer bir balık türümüzde, tropikal balık dediğimiz daha çok Taylan tarafından yaşayan ekvatora yakın yaşayan canlı  doğuran balıklar. Bunlarda bunlara yem olmamak için ayrı akvaryumdalar. Yine balıkların yemiş olduğu yemeklerini de yetiştiriyorum. Yani burada tamamen doğal bir habitat var. Ve tabi elektrik kesilmesine karşı büyük bir güç kaynağımız da var.”şeklinde konuştu.

BALIK BESLEMENİN GÜZELLİKLERİ VE KÖTÜLÜKLERİ
Balık beslemenin güzelliklerinin ve kötülüklerinin olduğunu da söyleyen Savaş Sönmez; “Hobi olarak harika bir hobi. Yıllar içerisinde Hakkari’den Erzurum’a taşıdım kamyonlarla, Oradan buraya. Ama en çok akvaryum burada oldu. Akvaryum hobisi olan bir insan eşinin dizinin dibinden ayrılmıyor. Çünkü, bunlarla uğraşırken kahveni, çayını burada içiyorsun. Dışarı gidilmiyor. Eve bağlı kalıyorsun. Güzel bir hobi.  Olumsuz yanı da, ister istemez evimize 340 lira civarında elektrik faturası geliyor.
Maddi yönden katkısı da; balıklar büyüdüğü zaman şu anda 250 civarında yavru var. Satım boyuna yani büyük boya geldiği zaman onların karnını doyurmaktansa, mesela toptanı 2 lira ise bunları elektrik faturama karşılık akvaryumculara veriyorum.”dedi.

Akvaryum temizliği hakkında da bilgi veren Savaş Sönmez; “Akvaryumları, dışarıda temizleyen dış filtre sistemi kullanıyorum. Yani ben akvaryumu temizlemiyorum, dış filtreyi temizliyorum. Akvaryumda sadece buharlaşan suyu yerine koyuyorum. Su buharlaştığı için suda temizleniyor demektir. Şuanda nem oranı %40, sıcaklıkta 30 derece. Yazın için iyi bir sıcaklıkta. Zaten sıcaklık 32 dereceye çıkarsa soğutmak için bir şeyler yapmam lazım. Çünkü, balıklar 32 dereceden sonra giderler.”şeklinde konuştu.   9 Temmuz 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1623 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri