01 Temmuz 2020, 13:32 - Anasayfa // Tefekkür Haberi yazdır

Derevenkli Cinanoğlu Gazi Mustafa Günay’dan bir mühim hatıra

Derevenkli Cinanoğlu Gazi Mustafa Günay’dan bir mühim hatıra

Derevenkli Cinanoğlu Gazi Mustafa Günay’dan bir mühim hatıra...Anadolu’nun her yanı şehadet hatırası ile dolu olup, kahraman gazilerin nakli ile onların o ibretli hatıraları, dilden dile ulaştırılır. İşte bunlardan bir tanesini de, emektar eğitimcimiz ve ilçemizin kıymetli evlâdı Avni Çiçek’in vasıtası ile tarihin arşivine tevdi ediyoruz.


“Sayın Çetin
Koçhisar şehit ve gazileri,  bir iki yazı ile anlatılacak kadar az değildir. Lâkin kimin nerede olduğu bilinmemektedir. Kahramanlarımızdan Hidayet Çavuş gibi niceleri vardır, onları saygı rahmet ve minnetle anıyorum.

Çocukluğumuzda, köy odalarında, savaşa katılmış büyüklerimiz anlatırlardı. Bizler onları dinler, boş boş bakar,  pek anlamış sayılmazdık. Sizin yazınız,  bendenizde o dönemlerden kalan bir başka gazimizi hatırlattı, onu da analım ve tanıyalım istedim. Müsaadelerinizle, bu gazimiz Derevenk (Yazısöğüt) köyümüzden Cinanoğlu lakaplı Gazi Mustafa Günay’dır.

Merhum hatıralarını anlatırken yeniden yaşardı,  yerinde duramaz, kalkar kalkar otururdu. Şöyle anlatırdı; Afyon civarlarında özel bir taburduk, 600 kadar efrat asker vardık. ‘Komutan geldi’, dediler ve bütün efrat içtima olduk. Gece idi, kimse kimseyi görmüyordu, kısık bir sesle komutanımız ‘Arkadaşlar, istikamet Uşak!’, komutunu verdi. Bir kısım talimatlarda bulundu. Bunlar arasında, önünüze gelen bağ bahçe ekili arazi tarla ve köyler gelebilir, bu gibi yerlere kim ki zarar verirse, vururum, bilginiz olsun,  dedi ve ‘marş’ komutu ile harekete geçtik.  Bütün gece ilerledik,  nerede olduğumuzu bilmiyorduk ancak güneş arkamızdan doğuyordu, sabah olmuştu, açtık, susuzduk, ne bulsak yerdik, ‘dur’ emri ile durduk. Çok yorgun ve bitkindik. Sağ yanımız dağ, sol tarafımızda dere, kenarında bir köy vardı. ‘Sakın ha, köye inmeyin, ben şimdi gelirim.’,  dedi ve komutan köye gitti. Bizler, yiyecek getirecek, diye beklemeye başladık. Bir müddet sonra gelen emir, dağı göstererek; ‘Bu dağdaki zeytin ağaçları devletinmiş, istediğiniz kadar yiyiniz, toplayınız. Çok tepelere çıkmayınız akşama kadar buradayız’, şeklinde idi.

Bilgilendirme devam ediyor: ‘Arkadaşlar burası Uşak ilimizin Eşme ilçesidir. Şu gördüğünüz köy, Kayapınar Köyü’dür. Bundan sonra göreceğimiz ve duracağımız yer şimdiden belli değil ama yönümüz Manisa istikameti ancak her an düşmanla karşılaşabiliriz, düşman şu tepenin arkasında,’ dedi ve ‘Ben, bu taburum komutanı Binbaşı Ali İhsan.’, diye de ancak orada tanıtabildi kendisini.  

Efrat, zeytinle karnını doyurdu. İstirahatini de sağlamıştı. Akşam karanlık olunca, yine hareket başladı. Yunan askeri ile aramız, şu köy kadardı, diye de Derevenk ile Muhlisobası Köyü’nü işaret eder. O gece sabaha karşı idi ki bir haber geldi.

Önümüzdeki Yunan asker sayısı azmış, kaçacak yer de olmayınca Çoban İsa Köyü’ne sığınıp teslim olmuşlar.  Köylülerde onları, bizim komutana teslim etmişlerdi.’, diye anlatırdı rahmetli gazimiz Cinanoğlu Mustafa Günay’a rahmetler diliyorum bilinen bilinmeyen bütün şehit ve gazilerimize de. Avni Çiçek.”

Rabbimiz, bütün şehitlerimize rahmet eylesin. Âmin.


  2 Temmuz 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2192 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Tefekkür Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.137 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri