24 Haziran 2020, 14:23 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

İlk Ürün 2099 liradan Satıldı

İlk Ürün 2099 liradan Satıldı

x

İlk Ürün 2099 liradan Satıldı...

Ticaret Borsası’nda ilk alım satım işlemi gerçekleştirildi. İlk Ürün 2099 liradan Satıldı.

Ankara Ticaret Borsası tarafından yapılan Şereflikoçhisar Ticaret Borsası, düzenlenen bir törenle önce açılışı yapıldı daha sonra ilk ürünün alım-satım işlemi gerçekleştirildi. Ve ilk ürün 2099 liradan olmak üzere yüksek fiyattan satıldı.

KURBAN KESİLDİ
Törende ilk olarak hayırlı olsun kurbanı kesildi. Dualar eşliğinde kesilen kurbanla, tesisin hayırlı olması temennisinde bulunuldu.

Kurban kesiminin ardından tesisin satış salonuna geçildi. Burada önce konuşmalar yapıldı. Daha sonra da ilk ürünün alım – satım işlemi gerçekleştirildi. İlk ürün, 2099 liradan olmak üzere yüksek bir fiyatla satılırken ürününü satan çiftçi Elvan Ekmen’e de, ilk satışı gerçekleştirdiği için ATB tarafından çeyrek altın hediye edildi.

KONUŞMALAR;

FAİK YAVUZ;
Törende konuşmayı önce hemşehrimiz Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz yaptı.
Konuşmasında, “Korona lanetinden önce Tarım Bakanımızla, Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız, Valimiz, Kaymakamımız ve Belediye Başkanımızla beraber bir açılış hazırlayacaktık. Ancak, bu korona virüsünden dolayı erteledik” diyen ATB Başkanı Faik Yavuz; “Bu bir açılış değil. Bu, ilk ürünün alım-satımının yapılacağı bir sistemin başlangıcı diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

SÜREÇTEN BAHSEDİLDİ
Başkan Yavuz daha sonra tesisin yapılma sürecinden bahsederek; “14 yıl önce ben bu projeyi düşünüyordum. O günkü Başkanımızla konuştuk, ancak burada bir ortam sağlanamadı.
Onun içinde işlem bu zamana kadar uzadı. Yine bir sene önce buraya karar verdiğimizde o zamanki Belediye Başkanımız Ferda Bey’den buranın yerini tahsis edilmesini etmiştik. Daha sonra bir kısım arsanın hazineye ait olduğu ortaya çıkınca hazineye başvurduk. O arada Kaymakam Sedat Yıldırım aradı. Sayesinde o arsayı da aldık. Biz de söz vermiştik bir sene içinde bu yatırımı yapıp Koçhisar’a kazandıracağız diye. Bir seneyi geçti ama korona virüsünden dolayı biraz aksadı. Nihayet bugün siftah edip başlayacağız. Çevre düzenlememizi, alt yapımızın tümünü Belediye Başkanımız yaptı. Ona da ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Bu şunun göstergesi; buranın mülki amiri, Belediye Başkanı, Ticaret Odası Başkanı, Ziraat Odası Başkanı biraraya geldikleri zaman yapamayacakları bir şey yok. Ancak çekişme olursa hiçbir şey yapılmaz. Ben bunu Koçhisar’da son zamanlarda görüyorum, çokta mutlu oluyorum. Cidden çok güzel bir diyalog”dedi.

BORSA SİSTEMİ ANLATILDI
Yeni yapılan borsa sistemi ile ilgili bilgiler de aktaran Başkan Faik Yavuz; “Dünya yeniden kuruluyor. Kartlarda yerinden karılıyor. Tamamen iş elektronik ve dijitalleşmeye doğru gidiyor. Bu korona virüsü süresince Türkiye Tarım ve Hayvancılık bakımından inanın kendi kendisine getirir, hiç kimseye muhtaç olmadan bu işi götürür. Şimdi dünyaya bakıyoruz. Dünyanın da bundan sonra Tarım ve Hayvancılığa çok önem vereceğini ve bu sektörleri ön plana çıkartacağına hiç kuşkumuz yok. Türkiye bugün içinde bulunduğumuz tesislerde başlayacak olan önümüzdeki dönemde bir üst olma Ülke adayıdır.
Burası, spot piyasası. Burada spot piyasalar oluşacak. Onun üzerinde TÜRİB üzerinde elektronik ürün satılacaktır. Bunun için şuan acente olacaktır. Tüm ürünlerinizi lisanslı depoya koyduğunuz elektronik seanslarda ürünlerinizi TÜRİB üzerinde satacaksınız.”
şeklinde konuştu.

BURASI ARZ VE TALEBİN ÇAKIŞTIĞI NOKTADIR
Borsada arz ve talebin çakışarak gerçek fiyatın oluştuğunu belirten Başkan Yavuz; “Buraya tertemiz bir tesis yaptık. Buranın sahibi ne ben, ne Ankara Ticaret Borsası, ne Kaymakam, ne Belediye Başkanı. Buranın sahibi sizlersiniz. Sizler buraya sahip çıkarsanız, sizler burada işlem görürseniz burada bir pazar oluşturursanız ki tarım ürünleri piyasasının oluşması çok kolay değil. İki kişi arasında olan bir pazarlıkla gerçekleştirildi. Ama bu çok doğru değil. Çünkü, ürün gerçek fiyatını bulmuyor. Veyahut tam tersi gerçek fiyatında satılıyor çünkü iki kişinin arasında alım satımı yapılan alışverişte muhakkak bir taraf yanılır.

Gerçek fiyat burada oluşur. Nedir bir ürünün gerçek fiyatı? Arz ve talebin çakıştığı noktadır. Onun dışındaki fiyatların hiçbiri anlamlı ve gerçekçi değildir. Onun için burayı biz kurduk. Biz broker büroları diyoruz ama siz esnaf büroları diyorsunuz. Burada her şeyimiz var. Size çok güzel salon teslim ediyoruz. İnşallah sizlerde sahip çıkarsınız. Ve buranın gelecekte çok önemli Koçhisar’ın ekonomisine çok büyük katkı sağlayacağını hep beraber yaşayacağız.

Ben Ankara Ticaret Borsası Meclisi’ne, Ankara Ticaret Borsası Yönetim Kurulu’na, Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcısı olmak üzere tüm personellerime ve bu işin düğmesine basan Kaymakama, Belediye Başkanına, bir önceki Belediye Başkanımız da dahil, Ticaret Odası Başkanı, Ziraat Odası Başkanına hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim, sizlere hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

BELEDİYE BAŞKANI MEMİŞ ÇELİK;        
Konuşma yapan Belediye Başkanı Memiş Çelik de; “Bu tesis İlçemiz adına, İlçemiz halkı adına küçümsenmeyecek büyük bir yatırım. Bu yatırımın baş mimarı kıymetli hemşehrim ATB Başkanıma huzurlarınızda şükranlarımı arz ediyorum. Bunun yanında ATB Yönetim Kurulu ve Meclisi’ne de teşekkür ediyorum. Kıymetli bir eser Ankara’nın ilçesine kazandırıldı. Tesisin İlçemize faydasının olacağına da inanıyorum. Değerli çiftçilerimizin ürünleri, değer kaybetmeden güzel bir ortamda, garanti altına alınarak çiftçilerimize fayda sağlayacak. Güzel bir yatırım. Tekrar emeği geçenlere teşekkür ederim. Birlik, beraber olunca gerçekten güzel hizmetler oluyor. Bu hizmetlerin başlangıcı olması dileğiyle inşallah Şereflikoçhisar’ımıza daha güzel hizmetlerin bundan sonra artarak devam edeceğine umuyorum. Hem çiftçilerimize hem esnaflarımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

KAYMAKAM SEDAT YILDIRIM;
Kaymakam Sedat Yıldırım da; “Bu yatırımı yapan hemşehrimiz Ankara Ticaret Borsası Başkanımıza ve emeği geçen herkese İlçem adına, halkım adına, üreticilerimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum. 105 gündür mücadele ettiğimiz korona virüs salgınından sonra İlçemiz için bu yatırım bir başlangıç olur. Bundan sonra hep birlikte Kaymakamıyla, Belediye Başkanıyla, Borsamızla, STK’larımızla inşallah İlçemiz için  bereket getireceğine inanıyorum bu yatırımın. Bundan sonra arkası arkasına ilçemiz ve arkadaşlarımız için inşallah iyi şeyler olur temenni ve duasıyla bu güzide tesisi İlçemize, milletimize ve Ülkemize ve ekonomimize hayırlı uğurlu olması temenni ediyor, emeği geçenleri de kutluyorum”dedi.

İLK ÜRÜNÜN SATIŞI YAPILDI VE ALTIN VERİLDİ
Konuşmalardan sonra Borsanın açılış kurdelesi kesildi. Kurdele; ATB Başkanı Faik Yavuz, Kaymakam Sedat Yıldırım, Belediye Başkanı Memiş Çelik, Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak ile Ziraat Odası Başkanı tarafından hayırlı olsun temennisiyle kesildi.

Daha sonra ilk ürünün satışı gerçekleştirildi. Başkan Faik Yavuz ve beraberindekiler, tesiste alım – satım seansının gerçekleşmesini uygulamalı olarak izledi.

Ürünün satışı için ATB Başkanı Faik Yavuz ile Kaymakam Sedat Yıldırım tarafından düğmeye basılarak ilk seans başlatıldı. Daha sonra ürün, sırayla tüccarların önünde bulunan bilgisayarlardan geçti. Ürün, bitiş noktasına vardığı andan itibaren de 3 dakikalık bir zamanda tüccarlar tarafından ürünün özelliklerine göre fiyat verildi.

“Verilen sürenin bitiminde en çok fiyat veren tüccar ürünü alır” kuralı ile seans sonunda ürüne verdiği 2099 liralık yüksek bir fiyat ile Kan Tarım’dan İzzet Kan, Elvan Ekmen’in ürününü almış oldu.
Daha sonra İlk ürününü satan Elvan Ekmen’e, Ankara Ticaret Borsası tarafından verilen çeyrek altın da Kaymakam Sedat Yıldırım tarafından kendisine takdim edildi.


      25 Haziran 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3913 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Ibrahim CANDAN
Geliri Tarima ve hayvanciliga dayali olan sereflikochisar,ra ATB Baskani Sayin Faik Yavuz,un cabalariyla gerceklesmis,sayin Yavuz,a ve katkilari olan herkese tesekürler. bu tesis isin baslangici olarak görmek istiyoruz.
mesela Tavukculuk sereflikochisar ve civarinda yok,Ayrica günün sartlarina hitab edecek büyük Bas hayvanciligin gelismesi,icin Sayin Faik Yauzun tamda uzmanlik alanidir,belli projelerle istek ve talebleriniz olursa Faik Yavuz size yardim ci olacagina inaniyorum.
sereflikochisarin gelise bilmesi ve hak ettigini alabilmesi icin mevcut kaynaklarin en iyi bir sekilde degerlendirilmesi gerekiyor.
Mesela Sulu tarim isin can damari,toprak altin degerini alacak Ciftci hak ettigini alacak,Hirfnli barajina sadec bir kac Klm. mesefede olan araziler su icin can cekisiyor,sulu tarim kochisar ve cevresini degistirecektir.
bu calisma bazi is yerlerinin dogmasina yardimci olacak,salca ve un fabrikalari, mesela Nuhun Ankara makarna fabrikasinin bir subesi kochisarda neden olmasin.slmr
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

Tekin İnşaat

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.156 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Kiralik Projeksiyon Ankara Batikent Elektrikçi Dekorasyon Tavsiyeleri