24 Haziran 2020, 13:46 - Anasayfa // Analiz Haberi yazdır

Hoş görünmüyor!

Hoş görünmüyor!

Yeni tanışılan bir insana sohbetin akışı içerisinde...   Yeni tanışılan bir insana sohbetin akışı içerisinde “Benim oğlum-kızım falan şehirde filan devlet dairesinde görevli, eğer yolunuz düşerse gidip bir çayını-kahvesini içebilirsiniz” demek son derece normaldir ve böylesi davranışlar, insani ilişkilerin gelişmesine de bir vesiledir.


   Ancak, karşıdaki kişiye boy gösterisi yapmak türünden oğlunun veya kızının reklamını yapmaya çalışmak, hiç iyi durmamaktadır!

   Yaşadığım bir olayı dikkatlerinize arz etmek isterim ki, civar ilçelerden birisine bağlı bir köyde, yakın zaman önce bir arazi çalışmamızda çalışmamız gereği bahçesine girdiğimiz köylülerden birisi selamlaşmamızdan sonra direkt bana; “Benim oğlumda bu işlerin uzmanı, sizin yaptığınız bu işlerin hepsini bilir” diyor. Ben de “İyi güzel” diyerek “Oğlun kimdir-nedir” diye sormadan işime devam ediyorum.

   Derken, karşımdaki kişiye bahçesinin durumuyla ilgili bilgi vermeye çalışırken ikide birde oğlunu öne çıkarması karşısında biraz geriliyorum ve “Abi oğlun bu işlerin uzmanı derken senin oğlun harita ve kadastro mühendisimi” diye sorum karşısında, öncesinde papağan gibi öten muhatabımın süt dökmüş kediye döndüğünü görüyorum. Ve oğlunun bir Milli Emlak dairesinde memur olduğunu öğrendiğim karşımdaki kişiye, “Oğlun ne olursa olsun ister hakim isterse profesör olsun, bizim bu işlerde muhatabımız oğlun değil bu köyün muhtarlığıdır ve senin ikide birde oğlunu öne çıkarman hiç hoş değil” şeklinde cevabım karşısında muhatabımın dut yemiş bülbüle döndüğüne şahit oluyorum.

   Uzun sözün kısası, insani ilişkilerin gelişmesine vesile olabilecek tarzdaki yaklaşımları iyi niyet çerçevesinde değerlendirmek mümkündür ama, karşıdaki kişiye üstünlük taslamak kabilinden patavatsızlıklarda bulunmak, hiç hoş görünmemektedir. Ve hatta böylesi sakat bir anlayış içerisinde olmak, insanın başını sıkıntıya sokacak niteliktedir.

   Genel olarak ifade etmek gerekirse içinde bulunduğumuz bu bozuk düzende mesela öyle bir şey olur ki sen durduk yere karşıdaki kişiye bir devlet dairesindeki çocuğun üzerinden diş göstermeye çalışırsın bu sefer o karşıdaki kişinin bir yakını da senin çocuğundan daha üst düzey bir görevdedir ve oda sana karşı aynısıyla karşılık verir ve hiç gereği yokken iş çığrından çıkar gider!


  25 Haziran 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 4934 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Analiz Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri