17 Haziran 2020, 13:15 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Kurallara Uymak Ya Da Uymamak

Kurallara Uymak Ya Da Uymamak

Toplumsal yaşamda kurallar; görgü, ahlak, din ve hukuk kuralları gibi adlar almakla birlikte...Toplumsal yaşamda kurallar; görgü, ahlak, din ve hukuk kuralları gibi adlar almakla birlikte, tümünün nihai amacı, bireylerin uyması durumunda kendilerinin ve toplumun mutluluğunu tesis etmektir. Tersi düşünüldüğünde kurallara uyulmaması, bireyi karşı karşıya bıraktığı negatif yaptırım nedeniyle, toplumu da toplumsal düzenin kesintiye uğraması nedeniyle mutsuz kılmaktadır.


Topluluk halinde yaşamak, işbirliği ve uyumu, bunları sağlamak da topluluğun her bireyinin uymak zorunda olduğu kuralların konmasını beraberinde getirir. Bununla birlikte toplum olarak kurallara uymayı pek sevmiyoruz. Her alanda ve pek çok konuda kuralsız davranıyoruz. Toplumun çoğunluğunun kurallara uymadığı, uyanların da ilk fırsatta uymama yolunu seçtiğini korona virüsüyle birlikte hep birlikte görüyoruz.

Sağlık Bakanlığı sürekli uyarıda bulunuyor. Kamu spotları yayınlıyor. Sağlık Bakanı televizyonda her gün “Sokağa çıkma kısıtlamasının kalkması, her şeyin normale döndüğü anlamına gelmesin. Eğer tedbirlerle kendinizi virüse karşı güvenceye almazsanız, karşılaşacağınız sonucu bilemezsiniz.’’ diyerek uyarı da bulunuyor. Peki, biz ne yapıyoruz? Sosyal mesafe ve maske kuralına uymuyoruz ya da uyar gibi yapıyoruz.

Televizyonda, internette sosyal mesafeyi hiçe sayan bazı insanlar parklarda şarkılar söyleyip dans ediyorlar. Maske takmadan kalabalıklar halinde oyun havası eşliğinde halay çekiyorlar. Akıllarınca normalleşiyorlar, sosyalleşiyorlar. Adeta bu davranışlarla, kaldırılan kısıtlamaları yanlış anlayıp vur deyince öldürüyorlar!

Aklı eren herkese soruyorum. ‘’Neden kurallara uymuyoruz, neden yapılan uyarıları dikkate almıyoruz,  hiç düşündünüz mü?’’

İnsan davranışlarını; bulunulan ülkenin kültür ve bilinç düzeyi, yasaların ve adaletin uygulanışı etkiliyor. İşte bu nedenle kurallar ya uygulanıyor ya da görmezden geliniyor. Örneğin, gurbetçiler sorduğunuzda çalıştıkları Avrupa ülkelerinde trafik kurallarına daha dikkat ettiklerini söylüyorlar. Ama Türkiye sınırına girdikten sonraki araçlarını kullanış davranışlarına bakın. Büyük çoğunluğunun yüksek hızlarla araç kullandıklarını görürsünüz. Türkiye’de neden hızlı araç kullandıklarını sorarsanız, yaşadıkları ülkendeki yüksek para cezalarından bahsederler. Yani yüksek para cezası onlar için caydırıcı bir yaptırım. Kurallara uymamız için illaki yüksek para cezası mı uygulansın? Para cezası, kuralları uygulamada tek başına tam bir çözüm değil herhalde!

Toplumda kurallara uymayı sağlayan kültür ve bilinçtir. Bunun yanında yasaların tam olarak uygulaması gerekir. Bunlar yoksa ya da eksikse, o toplumda kurallara uyulmuyor. Kanunların benimsenememişi ya da kanunların uygulanmaması da diyebiliriz. Her konuda olduğu gibi kurallara uyma konusunda bilinçli olmamız gerekiyor.

Kuralların işlevleri; toplumda belirsizliği ortadan kaldırması, bireyler arası ilişkilerde yol gösterici olması ve özgürlüklerin çerçevesini çizmesi olarak özetlenebilir. Kurallara uyma davranışının teşvik edilmesinin amacı, bireyin ve toplumun mutluluğunu kurmaktır. Birbirimizi kurallara uyma konusunda teşvik etmeliyiz. Yoksa işimiz zor. Kurallara uyalım ki korona virüsüne yenilmeyelim…

(Alıntı Yapılan Kaynak: N. Demirkasımoğlu, Toplum Yaşamında Kurallar: Birey-Kural İlişkisi, Sosyal Bilimler Dergisi, Cilt:13, Sayı:1, Mart 20159)

Tutku
Geri dönmeyi hiç düşünmeden,
Hayat boyunca tutkularımızın,
Peşinden koştuk!

***

Tutkularımızı kaybettiğimizde,
Hayatımız anlamını yitirdi.
Mutsuz olduk!

***

Tutkularımız kıvamını bulduğunda,
Hayatımız huzur buldu.
Mutlu olduk!

***

Tutkunun denizinde,
Yelkenimizi dolduran,
Esen asi bir rüzgârı mutlaka bulduk!

                                (Benim Adım VYönetici tarafından yazılan bu haber, 2108 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri