10 Haziran 2020, 14:02 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Salgın Sonrası Dünya

Salgın Sonrası Dünya

Dünyanın içinde bulunduğu durum hepimizce malum...Dünyanın içinde bulunduğu durum hepimizce malum; evden çalışıyoruz, evlerimizden çıkmıyoruz, hastalığın mümkün olduğunca yayılmaması için gerekli tedbirleri almaya özen gösteriyoruz. Bu can sıkıcı durum bir gün son bulacak. Sürekli söylüyorum, bir daha söyleyeyim ‘’Virüsten kaynaklanan olumsuzluklar sonsuza kadar devam etmeyecek.’’ Asıl sorun korona virüsünden sonra bizi neler bekliyor? Bu soruya şimdiden cevap vermeli ve hazırlanmalıyız. Eksiklerimizi giderip doğrularımızı daha da güçlendirmek için şimdiden planlama yapmalıyız.


Şu bir gerçek ki, korona virüsü salgını ile birlikte dünyanın büyük değişimlerin başlangıcında olduğu, her kesim insan tarafından genel kabul görmekte. Bir yol ayrımındayız. Korona virüsünden sonra özellikle sağlık, çevre, sürdürülebilirlik ve teknoloji gibi konuların geleceğimize yön verecek.

Sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye’de, sosyal devletin gereklerinden biri olan, sağlık hizmetleri toplumun tüm kesimleri tarafından ulaşılıyor. Bunun öneminin insanımız için ne kadar önemli olduğunu gördük. Bu hizmetler, vatandaşların gelir durumlarına bakılmaksızın, devlet tarafından sağlanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere kapitalist devlet anlayışında olan ülkeler, vatandaşlarından teşhis ve tedavi için büyük miktarda para talep etmektedir. Bu kapitalist devlerde yaşayanlar şimdiden sosyal devlet anlayışını konuşulmaya, tartışmaya hatta uygulamaya geçirilmesi için mücadeleye başladılar.

Virüs sonrası önemli konulardan biride sürdürülebilirliktir. Sürdürülebilirlik nedir denildiğinde akla ilk olarak çevrenin korunması gelse de aslında sürdürülebilirlik kavramı ekolojik, ekonomik ve toplumsal boyutları da bir arada barındıran bütünsel bir yaklaşımdır.

Dünya Çevre ve Kalkınma Komisyonu’nun 1987 yılı içerisinde yayınlamış olduğu “Ortak Geleceğimiz”  isimli Raporda yer alan sürdürülebilirlik tanımı: “İnsanlık; doğanın gelecek nesillerin gereksinimlerine yanıt verme yeteneğini tehlikeye atmadan, günlük ihtiyaçları temin ederek, kalkınmayı sürdürülebilir kılma yeteneğine sahiptir.” şeklinde yapıldı.

Korona virüs sonrası çevrecilik her zamankinden daha fazla önem kazanacağı öngörülüyor. Bu öngörü kapsamında çevreci yönetim anlayışına sahip kişiler ve siyasi yönelimlerin ön plana çıkması şaşırtıcı olmayacaktır.

Yine korona virüsü salgınıyla birlikte yaşadığımız bilim ve teknoloji çağında görülen hızlı değişim ve gelişmeler toplumların yapısının değişimini de yeni bir aşamaya taşıyacaktır. Bu kaçınılmaz bir sonuçtur.  Teknolojideki hızlı ve kapsamlı gelişmeler yüksek veri-hızlı “mobil iletişim”i bütün yeryüzünü kapsayacak biçimde gelişmekte ve genişlemektedir. Bu süreçte; uzaktan sağlık, uzaktan eğitim vb. çevrimiçi etkinlikler geniş kitlelerin kullanımına ülkemizde ve dünyada kullanıma sunuldu. Bu gelişmelere uygun alt yapı çalışmalarının gerekliliği önem kazanmıştır.

Başta söylediğim gibi dünya bir yerlere eviriliyor. Sağlık, çevre, sürdürülebilirlik ve teknoloji gibi konuların ülkemizi ve dünyayı nereye götüreceğini kestirmek kolay değil. Bunun bilincindeyim. Ama, bizim bugün alacağımız tavır bizden sonraki kuşakların geleceğine yön verecek. Burada Türkiye Cumhuriyetin Devletini, sosyal hukuk devleti temelinde kuran,  sağlık hizmetlerini devlet hizmeti olarak ele alan, sürdürülebilirliği devlet felsefesi olarak belirleyen aynı zamanda çevreci olan Mustafa Kemal Atatürk’e saygı ve sevgilerimizi sunmanın yerinde olacağını düşünüyorum.

Son söz; birlik bütünlük ve dayanışma içinde olmak bu dönemde parolamız olmalıdır.

Yeşerttim
Sabah güneş doğarken,
Dağınık saçlarında geziniyor ellerim.
Öpüyorum tebessüm eden dudaklarını,
Denizin saklandığı gözlerine dalarken.

***

Aradığım ne heves, ne tutku.
Sadece gelecek için umut.
Ve;
Senin içinde gelecek yeşerttim,
Güneş üzerimize doğarken.

 (Benim Adım V)   11 Haziran 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2183 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Kıvırcık
Sosyal devlet olma yolunda Cumhuriyet tarihinde pick seviyeye ulaştık hocam, fakat yetmez ikinci, üçüncü ve hatta
ila ahir...
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.064 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri