27 Mayıs 2020, 14:19 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Öğretmenler Ve Sınav Görevleri

Öğretmenler Ve Sınav Görevleri

Öğretmenler Ve Sınav Görevleri...Korona virüs salgını nedeniyle bilindiği üzere eğitim - öğretim faaliyetleri ve sınavlar 16 Mart tarihinden itibaren daha önce planlandığı gibi gerçekleşmedi. Bazı sınavlar iptal edildi, birçoğu ise ertelendi.


YKS ve LGS  için bu zamana kadar gönüllülük esasına dayalı, başvuruya göre sınav görevlisi atamaları gerçekleştiriliyordu. YKS, ÖSYM tarafından, LGS ise bilindiği üzere MEB tarafından gerçekleştirilen sınavdır.

Korona virüs tedbirleri kapsamında 20 Haziran 2020 tarihinde yapılacak LGS için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz günlerde 400 bin öğretmenin görevlendirileceğini açıkladı. Bu açıklama ile sınıfların öğrenci sayılarının az, sınav okullarının ise fazla olup, sosyal mesafenin artması ve kalabalık ortamların en aza indirilmesinin amaçlandığı anlaşılıyor. LGS sınavı için 400 bin öğretmen başvuru yapmadığı takdirde Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenleri resen görevlendirilmesi için resmi yazı yayımladı.

Yine YKS sınavında en az LGS öğrencisinin 1,5-2 katı kadar  aday katılacak. Dolayısıyla üniversite personelleri ve gönüllü MEB öğretmenlerinin YKS için gerekli görevli sayısını tamamlanmasında zorluklar çekileceği görülüyor. Elbette anlıyorum, sağlık kaygıları nedeniyle öğretmenlerin sınav görevi talep etme oranında ciddi bir düşüklük yaşanmakta.

Bazı sivil toplum kuruluşları virüs bitene kadar okullar açılmasın, tüm sınavlar ertelensin diyor. Peki, virüsün aşısı ya da ilacı ne zaman bulunacak? Bilen var mı? Aylarca evde oturup bekleyelim mi? Sağlık çalışanları, güvenlik kuvvetleri, çiftçiler ve diğer birçok meslek grubu çalışırken eğitim çalışanları salgın bitene kadar, evden uzaktan eğitime devam mı etsin?  Böyle bir olay oluyor diye yüz yüze eğitim ve sınav yapmayalım mı? Eğitim çalışanları olarak sınavlarda görev almayalım mı? Hayat boyu evde kapalı kalmamız mümkün değil.

‘‘Kontrollü sosyal hayat’’ tedbirleri çerçevesinde hayatımıza devam etmeliyiz. Etmek zorundayız. Bir kere hiçbir şekilde karamsar olmamalıyız. Her karanlık gecenin mutlaka aydınlık, güneşli bir sabahı olacağının umudunu içimizde hissetmeliyiz.

Sayısı bir milyonu geçmiş eğitim çalışanları da‘’Devletim, milletim ihtiyaç duyduğunda ben bu işin üstesinde gelirim.’’ demeli. Hem de gür bir sesle…

Ülkemizdeki tüm insanlara, Vehbi Koç’un ‘’Ülkem varsa ben de varım.’’ sözünü hatırlatmak isterim.

Nasıl Bir Hayat!
İnsanlar;
Vahşi alevlerin şarkısında,
Canlanan bedenleri ile,
Çılgınca dans ediyorlar.

***

İnsanlar;
Gökyüzünün altında,
Sağır ve boş toprağın üstünde,
Dünyevi cennetlerini kutluyorlar.

***

İnsanlar;
Bir kez yaşadıklarında, artık yaşamıyorlar,
Öldükten sonra artık ölmüyorlar.
Asla anlayamayacakları,
Aslında nasıl bir hayat!

(Benim Adım V)Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2670 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Ibrahim CANDAN
Saglik calisanlari can pahasina verdikleri hizmetlerden dolayi kendilerine kolay gelsin,elleine saglik kendilerine tesekür ediyoeum,ama bunun karsiligi insallah masalaahle gcistirmek le olmiyor belli bir zamana Kadar tüm saglik calisanlarina mutlaka cift maas almaya haklari olduguna inaniyorum.saglik emekcileri direk hastayla kontak halinde birinci derecede riskli alanlarda calisanlar cift maas almari haklari´dir diyorum.
ayrica medyada gördügümüz kadariyla basta doktorlar olmak üzere saglik calisanlaraina saldiran yaratiklari her yerde sesimizin ciktigi kadariyla,ilgili yerlere yazalim kendilerine Uygun olan cezanin verilmesini,ceza mutlaka caydirici olmali,mesela bir takim haklardan mahrum olacak heryerde teshir edilecek caydirici olmali.
avrupa ülkelerinde bu tür kaburgasi kalin laftan anlamayanlari sadce icerde tutmuyor,en agir islerde öyle calistiriyorki birdaha gavgami tövbe billah.kendinize iyi bakin.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri